Så du tycker att man ska bråka om en sekund som det handlade om i det här fallet? Vad är det som säger att det inte var tekniken som orsakade den extra sekunden?
Dragan 2k: Varför skall det finnas flexibilitet när det finns gränser? Och hur mycket kan dom tänka på gränserna? Skulle det vara samma för alla föreningar? Tror inte det. Sätter man en gräns får man allt hålla den för att slippa debatter som detta.
Får du en parkeringsvakt att riva din bot vilket är enormt svårt så brukar det ju handla om att dom gjort fel och inte du.
Vad gäller Husse o gänget så var väl detta ett litet erkännande att dom gjort fel och släppte dom för att vara "hyggliga" ett extremt undantag skulle jag vilja säga. Svårt att jämföra med detta fallet.
mok: Jo. Regler och gränser ska följas. Det måste dock finnas ytrymme för sådant här agerande. Skulle man ha stoppat denna övergång hade det känts som det kändes för Michael Douglas i filmen Falling Down när han ska beställa frukost klockan 11:31 och frukosten slutade klockan 11:30.
Jag vill se sådant här agerande. Flexibilitet. Precis på samma sätt som man kan få en parkeringsvakt att eventuellt riva upp en parkeringsbot på grund av vissa omständigheter eller något annat exempel.
Som sagt det är en minut det handlar om. Jag tycker hellre att man ska applådera den flexibilitet som Hockeyförbundet visar i detta ärende.
Sedan vet vi sedan tidigare att Hockeyförbundet kan i vissa fall strunta i transferfönstren. Huserlius, Tallinder och Lilja fick fri transfer utanför transferfönster.
mok: Hade det varit en annan förening, som t.ex. Mora. Så tror jag inte att hockeyförbundet hade godkännt övergången. Regler är till för att hållas, man kan inte tänja på dom.
Db_04: Varför är det så pinsamt? Det handlar om en minut. Tycker det är bra agerat och schysst agerat av hockeyförbundet att inte peta hit och dit med minuter och sekunder.
Transferkortet för nye Färjestadsbacken kom in för sent till Svenska Ishockeyförbundet. Trots det godkänner man övergången. – Sunt förnuft ska råda. Vi kan inte slå ned på sekunder eller minuter, säger Michael Englund, generalsekreterare för Svenska Ishockeyförbundet.
Men Ishockeyförbundet vill inte vara en sträng diktatur och har sett mellan fingrarna på övergången. – Hade vi inte godkänt övergången hade det troligtvis blivit ett jäkla liv. Nu ser jag inte att den här saken är något att skriva om. Faxet kom in hårfint försent, men det kan ju vara så att vår fax var upptagen när de försökte faxa över pappret vid ett tidigare tillfälle, säger Michael Englund, generalsekreterare på Svenska Ishockeyförbundet.
Frasse: "Jag tror Hajkfjollorna får stryk ikväll då gästerna komme till denna match med en enorm revansch lust efter den senaste tidens rent ut sagt svaga resultat."
Hej, jo DIF var ju bättre än i tidigare matcher iaf, men det räckte inte mot FBKs vassare trupp, vet väl inte om det var Hento som avgjorde till FBK? han gjorde ju en liten tavla på den höga pucken.
Kanske revanshlustan räcker till seger för er i nästa match? :-)
Dawidovski: Jag tror Hajkfjollorna får stryk ikväll då gästerna komme till denna match med en enorm revansch lust efter den senaste tidens rent ut sagt svaga resultat.
- Vi hade egentligen stängt butiken när Rhodin blev skadad och det är lite av en chansning, men vi tror och hoppas att Tselios ska täta till vår defensiv resten av säsongen, säger Håkan Loob.
Tog inte lång tid innan man fick information om vem som är spelklara imorgon. Jeppe är fortsatt borta men både Hållberg och Prestberg är tillbaka.
Under matchen imorgon spelar FBK dessutom i 60-talströjor, som ett jubileum då Löfbergs Lila fyller 100 år i år. Bilder finns på FBK:s hemsida (se länk).
Även goda nyheter angående Totto. Han ska opereras imorgon och kan vara spelklar redan till kvarten...
Ja på torsdag är det hemmamöte, mot vem förtydligar rubriken. Laget i fråga är i väldigt dålig form och 3 poäng ska det förhoppnigsvis bli. Heino stod senast men jag har svårt att se att han får vakta kassen även på torsdag även om han gjorde en storstilad insats senast.
Totto är ju garanterat inte med så Erkgärds lär få utökad speltid, vet ännu inte om Prestberg, Jeppe eller Hålla kan spela. Ska dock bli spännande att fortsätta följa de båda tjeckerna...
Sibbe: Jo men saken är ju den att domaren inte ser det och oftast när dom använder kameran så är det ju för att se om pucken var över linjen. Tycker dom borde användas så ofta dom kan så man slipper debatter om huruvida det var mål eller ej.
Tacklingen var inte regelvidrig i mina ögon. Visserligen tog han betydligt mycket mer än 2 skär men axel mot axel ska man inte klaga på. Synd bara att Totto inte var beredd...
Svanru: Efter att ha sett matchsekvensen på aftonbladet.se så kan man väl konstatera att han definitivt är puckhållare i alla fall. Hinner ha pucken i ca en halv sekund innan det smäller.
Han kan ha klagat på offisde i målgården mm. De andra åker och sätter sig då de vet att Jörgen är KAPTEN och det är dennes uppgift att tala med domaren. Domaren tittade ju till slut på målkamera så tydligen var Jörgen inte helt ute och cyklade...
Måste återigen klaga på den store och hans stora käft. Efter Leksands 1 - 1 mål så åkte jönsson nästan vansinnig fram till domaren och klagade på att pucken aldrig var inne fast den var inne med minst en halvmeter, Måste han verkligen det ??
2 riktigt dåliga lag som möttes igår. Färjestad har problem helt klart, hoppas rhodin återhämtar sig snabbt,har alltid gillat honom. tacklingen är dock klockren. Nyckelbenet var tydligen av.
Hoppas domaren dock insåg sina misstag igår, släppte alldeles för mycket åt båda hållen.
NEJ FBK: Ni förgyllde min dag med erat kassa spel. dock inte lika kassa som Leksand skall tilläggas :)
Dyr seger dock då Totto bröt nyckelbenet och högst troligen inte kommer spela mer denna säsong. Jäkla tur att det blev klart med Sevc, annars haded det varit riktigt tunt på backsidan. Antar att Stefan nu får chansen att visa sig ordentligt...
Så du tycker att man ska bråka om en sekund som det handlade om i det här fallet? Vad är det som säger att det inte var tekniken som orsakade den extra sekunden?