Tyvärr kommer hemmasupportrarna att lämna arenan efter iderliga förluster på hemmaplan. När skall spelarna visa hjärtat för klubben detta är förbannat dåligt och trist.
Nu är det bra en tidsfråga när vi hamnar på plats 11 eller 12 sedan kan vissa av oss kalla oss gamnackar. Stor risk att vi får ett derby nästa säsong mot BIK och då tror jag inte att BIK går upp. Vi har haft två veckor att träna ihop men resultatet nada. Växsjö defensiv Jörgen fungerar inte. Allt bakåt inga mål framåt. Allt framåt såll bakåt. Herrejisses liknar fotbollslandslagets fiasko
Bataille: Ytterligare en fullkomligt pinsam upplevelse. Bedrövligt spel jo vi gjorde tre mål överraskande men då slutade defensiven att fungera. Jörgen vad håller du på med.
eltifoso: Mer mål och offensiv som många efterfrågat, men tyvärr blir det ju så per automatik mer chanser bakåt såklart Synd att de fortsätter med andramålisen match efter match Men underhållande så folk är väl nöjda gissar jag som inte uppskattade de målsnåla segrarna
eltifoso: ja precis det var väl som du säger att det var just parametern "fullsatt" som fattades annars var det en väl genomförd match med låg effektivitet tyvärr men väldigt lycklig över segern såklart.
Bataille: Nja , tyckte det räckte till bra som det var.
Tur det inte var fullsatt (?) då hade det blivit förlust som endel pratar om varje lördag Målsnålt som de bestämt sig för när de köpte hem defensive Jörgen
Puh...Larmi (vår "andremålvakt") räddar oss i slutet. Ketchupflaska idag. När det äntligen lossnade så såg det bra ut därefter även om det var lite nervigt i slutet 5 mot 6.
Svanru: Torskar vi mot Örebro på lördag så dras vi in i bottenstriden. Men vi har haft en hel vecka på oss att få ut spelarna ur målburen så det bör åtminstone bli fler skott än de 14 vi presterade sist. Hoppas de går in också.
mattias - 74: Det kanske inte är så illa som det verkar. Från artikeln du länkade:
"Enligt sajten Oilersdaily.com rör det sig dock om väntade manövrar som syftar till att optimera lönetaksutrymmet inför premiären. Både Tomasek och Howard förväntas vara tillbaka i NHL-truppen redan till säsongens första match."
Vi får se vad som händer. NHL-säsongen drar ju snart igång.
Svanru: Jag gillar att växjödefensiven funkar. Det vidöppna försvaret från förra säsongen vill jag aldrig se igen. Offensivt? Idag lyckades Brynäs stänga ner oss genom att dra ner på matchtempot. Resultatet blev en lite seg och långsam historia som passade dem bra. Vi har offensiva kvaliteter som normalt borde slå Brynäs. Frågan är kanske hur man kombinerar dem med en bra, tajt defensiv? Utmaningen är väl att få upp ett bra tempo, som gynnar oss, medan vi samtidigt är snabba att samla försvaret när vi förlorar pucken. Precis som du säger kommer dagens offensiv inte att vinna många matcher.
janersa: Nu ser vi framåt. Vad behöver vi förstärka offensivt. Växjö defensiven verkar fungera förutom ballerinan vid 0-1 målet. Med 0-0-5 spel blir det lite mål framåt senaste tre matcherna 1,5 mål per match det ger inga eller få vinster. Ursäkta en gamnackes åsikter men 13 skott framåt är en katastrof.
Svanru: Linus Johansson håller med Tv4-kommentatorerna om att den här matchen "inte var ok". Men vi väntar på "icke-gamnackarna" som kommer med positiv statistik och täpper till käften på Linus och oss andra.
Jaha, hemmaplan och fullsatt en lördag är ingen bra kombo... Men vi var det bättre laget. Vi släppte bara in två mål vilket visar att defensiven fungerar. Dessutom tangerade vi ett rekord för färst (minst antal) skott i en hemmamatch, 14 stycken. Så ingen diskussion om att vi var bättre...
Halva tredje spelad nu. Vi behöver bara göra ett mål för att kvittera. Tyvärr ser jag inte mycket som tyder på att vi kommer att greja det, "gamnacke" som jag är.