Suck då har högsta domstolen i hockey beslutat att ge Emil 4 matchers avstängning, en mer än odågan som provocerade slagsmålet. Domen visar att brott lönar sig att det är helt ok att ge sig på motspelare i båset skulle det vara så att spelaren i båset försvarar sig får han direkt minst en matchs avstängning mer. En löjlig konsekvens kommer garanterat bli att något lag skickar in en finnig junior för att klappa till t ex en nyckelspelare som sitter i båset eftersom brott lönar sig. Inget förvånar mig längre av den patetiska jury som fastställer avstängningarna.
eltifoso: Du byter ju aldrig en vinnande målvakt, så bara att gå med Thelin. Men rätt skönt om Larmi kommer tillbaka att ha honom som back up om det kommer en förlust eller skada.
En löjlig konsekvens kommer garanterat bli att något lag skickar in en finnig junior för att klappa till t ex en nyckelspelare som sitter i båset eftersom brott lönar sig.
Inget förvånar mig längre av den patetiska jury som fastställer avstängningarna.