Fotboll

Grupper · 16898 inlägg · 42 ämnen

« · 899217 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Premier League
Rytter:

Och jag hade iaf inte räknat med att man skulle ha full pott efter de första tre. ??

Inte for at verka spydigmen jag tror inte riktigt pa dig, reading och pompey pa de 2 forsta later iaf som 6 poang i mina oron, jag hade raknat med att united hade 6 poang efter de 2 forsta.

Att ett lag av uniteds kaliber kanske har bara 2 p efter 3 matcher ar en flopp , det brukar ofta vara tranaren som far bara hubdhuvudet om ett lag startar lite trevande.

Jag ar overtygad om at United trots allt kommer vara med i toppen, jag har tippat dom som 1:a sjalv, men vad jag menar ar att jag tror at du visst hade raknat med full pott for united efter iaf 2 matcher. ??

Sv: Premier League
Rytter:

Med värre knipor menade jag snarare när man höll på att åka ut, och Sir Alex räddade jobbet genom en vinst mot bottenkollegan Millwall. Det var tider det...

Sv: Premier League
scim:

"1. Sir Alex har varit i betydligt värre knipor än den här tidigare, och även om två oavgjorda är en dålig start på serien så är det ingen katastrof. Det är det inte om man förlorar mot City heller.

2. Säg den tränare som inte varit ifrågasatt? Ferguson har fört United till ett otal guld och seriesegern från fjolåret är knappast glömd redan. Dessutom är väl det faktum att Ronaldo är avstängd inget Ferguson kan lastas för.
"

Håller med dig helt och hållet här.

1. Ja 2p på de första matcherna är iaf 2 mindre än vad man hade hoppats på men som sagt ingen katastrof än, och det är det inte ifall man torskar mot City heller, man måste ju se vilka lag det är man tappat mot. City och Pompey borta är ju inte direkt de lättaste matcherna i serien. Enda klara bottennappet så här långt måste vara 0-0 matchen mot Reading. Ja han har varit i värre situationer förr t.ex CL missen för några säsonger sedan när man kom sist i sin grupp och gick dåligt (med United mått mätt) i ligan.

2. Nej inte kommer man sparka en sådan som SAF under säsongen, han har gjort så otroligt mycket för United så det går inte att sparka honom. Möjligen att han skulle kliva av självmant ifall man fortsätter lika dåligt de 10-15 första omgångarna. Jämför t.ex. med Arsenal, dom gick ju inte direkt bra i inledningen förra året men det var väl aldrig nära att Wenger fick gå.

Sv: Premier League
mattias - 74:

"United har problem nu som det verkar, ferguson kanske sitter lost, torsk i nasta match och han kommer fa sina fiskar varma :)"

Detta var ju något som helt saknade substans, vad grundar du det på? Visst man har 2p på 2 matcher, men spelet har inte på något sätt varit dåligt. Tror inte Fergusson är orolig och det tror jag inte någon annan i Manchesters ledning heller är (än). Hade varit betydligt värre ifall dom blivit utrullade av Reading och Pompey, men nu var ju inte fallet så. Såg du matcherna eller?

Personligen så tror jag på att United kommer få det tufft mot City på Söndag, skadan på Rooney och avstängningen på Ronaldo kom verkligen i fel läge. Nu har man en matchotränad Tevez och yngligar i Nani och Andersson att sätta in och det känns inte som lika givna kort. Hoppas på att man får med sig 1p därifrån. United skulle då ha 3p på sina 3 matcher. Och jag hade iaf inte räknat med att man skulle ha full pott efter de första tre. Hade man slagit Reading, tagit 1p borta mot Pompey (som United har väldigt svårt emot (har förlorat 3 av 4 matcher där) och 1p borta mot City som är ett svårt derby hade jag varit nöjd. Då hade man haft 5p och det hade varit godkännt sett till vilka matcher vi haft. Nu får man hoppas på att vi iaf minst tar 1p i den matchen.

Sv: Premier League
mattias - 74:

1. Sir Alex har varit i betydligt värre knipor än den här tidigare, och även om två oavgjorda är en dålig start på serien så är det ingen katastrof. Det är det inte om man förlorar mot City heller.

2. Säg den tränare som inte varit ifrågasatt? Ferguson har fört United till ett otal guld och seriesegern från fjolåret är knappast glömd redan. Dessutom är väl det faktum att Ronaldo är avstängd inget Ferguson kan lastas för.

Slutligen så har jag väldigt svårt att tro att Ferguson får lämna United mitt under en säsong öht.

Sv: Premier League
scim:

Nej men kanske pga 2 punkter.

1. Torskar united poang mot city maste det vara deras samsta oppning i pl seda den startade.

2. Ferguson har ju varit ifragasatt tidigare eftersom vissa anser att han suttit for lange. Sedan med ronaldo avstangd sa tror jag nog att united fansen ar en aning oroade om citymatchen...

Men jag grater inte om United skulle fa jobba lite i uppforsbacke i starten

Sv: Premier League
mattias - 74:

Och vad grundar du det på? Uniteds förmåga att ständigt sparka managers?

Sv: Premier League
scim:

United har problem nu som det verkar, ferguson kanske sitter lost, torsk i nasta match och han kommer fa sina fiskar varma :)

Sv: Premier League
Bissett19: Mmmm, jag vet.Skitkass tajming.Kan garantera att jag inte hinner få den i morgon.

Jaja, inte mycket man kan gör åt saken.

Sv: Premier League
Portello: Dålig tajming;)

Några skapliga matcher på söndag:

14:25 Manchester City - Manchester Utd
Premier League


15:55 Blackburn - Arsenal
Premier League

17:00 Liverpool-Chelsea
Premier League

Sv: Premier League
Hoppas verkligen att jag hinner få min nya digitaltv-box innan helgen så man kan se all PL-fotboll.Nedrans skit att den skulle gå sönder just nu.

Sv: Premier League
LL: Det var en situation med Sean Davis där han som jag såg gav honom en tjuvsmäll mot magtrakten.Domaren tvekade inte,Rött direkt.

Sv: Premier League
scim: såg inte matchen, men jag slog över när jag hörde att Ronaldo fått rött. Jag såg en repris på situationen och vad jag kunde se visades det röda kortet direkt.

Sv: Premier League
LL:

Fick han rött direkt? Jag har hört att han fick två gula? Såg du matchen?

Jag firar förresten med en öl ;)

Sv: Premier League
1-1 för United borta mot Portsmouth, och Christiano Ronaldo utvisad och avstängd i minst tre matcher (antar jag att det blir eftersom han fick ett rött kort utan att ha fått gult först, det är väl normalavstängningen i PL för direkt rött om det inte är för frilägesutvisning). City vann mot Derby så jag misstänker att scim korkar upp en flaska champagne ikväll, för nu kommer det att ta minst två omgångar för United att ta sig förbi City i tabellen :-)

Sv: Premier League
Tung start för Man Utd i ligan,ytterligare poängtapp idag iom 1-1 borta mot Portsmouth.
Dessutom fick Ronaldo rött kort o är avstängd i det heta Manchester derbyt på Söndag.

Jo Svennis gäng tuffar vidare,1-0 mot Derby.

Sv: Premier League
En sådan härlig dag.

City slår Derby med 1-0, City ägde matchen från start till stopp och Derby hade aldrig några bra lägen.

Samtidigt kryssar United borta mot Pompey samtidigt som man får Ronaldo utvisad, vilket innebär att han inte kommer vara med i derbyt.

City 6p
United 2p

Åh, så underbart!

Sv: Champions League
Projta:

Pool vann tydligen med 0 - 1, sadant ar alltid trevligt att lasa nar man ar pa semester

Sv: Champions League
Wayne Gresky: men dock så tyckte kag att Wilan gjorde en bra match igår.. men som sagt att man har mattias svensson på topp de fattar inte jag, han e så kass men men som vanligt det skall köras på de gammla

Sv: Champions League
Dream Team: B-liga? Allsvenskan är idag en D-liga! Skillnaden är större mellan La Liga och Allsvenskan än mellan herrallsvenskan och damallsvenskan...

Ska ett svenskt lag ha något i CL att göra så måste laget ha en vass målvakt, ett riktigt starkt försvar men en samspelt backlinje där alla snudd på håller landslagsklass, ha ett innermittfält med enorm arbetskapacitet samt en riktig måltjuv på topp. Det går inte att som Elfsborg sälja sin bästa back inför turneringen.

Sv: Champions League
Linda C: Nej men svensk fotboll vissar ju hur dåligt det är..
man har bara 1skott på 90minuter och det är avståndet på 40 meter =)

Sv: Champions League
Gick inget vidare för Elfsborg, nu är det kört för deras del.

Sv: Premier League
Slut på White Hart Lane, 1-3 stod sig matchen ut. Everton har öppnat serien bra, medan Tottenham redan efter två matcher har floppflaggan hissad halvvägs i topp.

Sv: Champions League
wap.hockeysnack.com
Otroligt,Elfsborg lyckades skrapa fram en hörna.

Sv: Champions League
Frella: Det är ju verkligen beklagligt men oerhört sant att allsvenskan framstår som rena rama B-ligan med internationella mått mätt. Nu finns det förstås lag som håller sämre klass än Valencia på den lite högre nivån, men faktum kvarstår ändå - svenska lag ligger ljusår efter på det ekonomiska planet för att kunna bjuda tillräckligt motstånd på den här nivån.

Sv: Champions League
LL: Kan ju vara en idé att hitta enkla och korta passningar istället för att dunka långt på Keene...

Sv: Champions League
Dream Team: oerhört passivt försvarsspel av Elfsborg där. Massor av folk i boxen men ingen markerar den enda motståndare som finns där.

Sv: Champions League
Dream Team: Rullgardin ner redan i den sjunde minuten. Äventyret blev kort men inte särskilt intensivt.

Sv: Champions League
Forza Elfsborg, forza dom!

Sv: Premier League
Tungt för Tottenham just nu. Förlust mot Sunderland i första omgången och nu ligger de under med 3-1 efter 45 spelade minuter hemma mot Everton. Spurs spelar inte alls bra, frånsett en tiominutersperiod har de haft oerhört svårt att skapa något av värde, och försvarsspelet är ganska virrigt.

Sv: Diverse
Bissett19: "Peking" får smisk av ESK...överraskande.

Sv: Premier League
Rytter:

Bevisligen har jag rätt, man skapade inte tillräckligt mycket för att sätta ett mål (matchen slutade ju som bekant mållös). Däremot kan man ju alltid filosofera kring enskilda målchanser och undra vad som kunde hänt ifall just den eller den målchansen utnyttjats annorlunda, men då är vi på riktigt djupt vatten.

Jo, Kitsons utsträckta dobbmissil var inte vacker, och det röda var solklart. Lyckligtvis för Reading var det väl just en forward man kunde avvara, för man hade ju helt klart inga tankar på att anfalla den här matchen ;)

Tycker f.ö. att Duberry var Readings bästa spelare, han städade upp bra i försvaret.

Sv: Premier League
scim:

Vet inte vart du fått statistiken 19-2 ifrån? Enligt skysports var den 24(9) för United och 2(1) för Reading, där siffan inom parantes är de som gick på mål. Ja håller inte med dig att man inte skapade tillräckligt för att minst sätta ett mål, förutom de jag räknade upp i förra inlägget kom jag på Giggs vänster ur snäv vinkel, och Rooneys volley strax över ribban på Carricks cross, så jag hävdar att lägen helt klart fanns för att trycka dit minst ett mål, men skärpan saknades. Det märktes inte minst på Carrick och Scholes när dom avlossade från distans.

Bollinnehavet var runt 75 - 25 enligt samma sida, fan det känndes som att se ett powerplay i hockey nästan.

Förövrigt så måste Kitson ha fått nått fel, eller varit rejält övertänd, riktigt ful tackling.

Sv: Premier League
Rytter:

"Slutligen kan man väl sammanfatta den här matchen som en typisk 0-0-match ;)"

Visst verkar jag uppriktigt tycka att oavgjort var det rättvisa resultatet i den här matchen?

Sedan vidhåller jag att man inte skapade många riktigt heta målchanser. Visst man vann skotten 19-2, men precis som du säger "Siktet verkade inte vara riktigt inställt idag", men det är knappast mer än lite ringrost som går att putsa bort till nästa match (men inte nästnästa).

Det här var väl som LL skrev en typisk Arsenal-match. Arsenal var nära att göra en Arsenal-match idag också, men trots en storspelande Tony Warner (han hade däremot en svettigare uppgift för dagen) så lyckades Arsenal istället göra en United-match.

Sv: Premier League
scim:

Med ditt tidigare resonemang att City skulle blivit rånad på 2p ifall West Ham skulle ha kvitterat så måste du ju anse att United blev rånade på 2p här eller? Eftersom du hänvisade till skottstatistiken i den matchen så kan du få Uniteds här, man hade ju typ 25-5 i skott och iallfall 4-5 av dom var fina chanser som lika väl kunnat sitta ifall man hade haft mer skärpa och lite flyt med sig.

Ha ha såg du matchen eller?

"Jag tror inte Hahneman tvingades till en enda riktigt svettig räddning?"

O'shea när han var igenom och försökte lyfta in den, Ronaldos frispark som studsar strax innan honom, Browns nick på hörnan. Dessa tycker jag han gjorde det riktigt bra på, men visst United testade inte honom så hårt som man borde. Siktet verkade inte vara riktigt inställt idag, med lite flyt så hade Nani fått gjort ett riktigt vackert mål i debuten. Så att påstå att det helt saknades chanser då är du ute och cyklar eller så har du inte sett matchen.

Påstår inte att United blev rånade på 2p men skulle nått lag har förtjänat segern så är det helt klart United. Men man ska samtidigt inte ta ifrån Reading att dom gjorde det bra att försvara sig med hela laget inne i straffområdet.

Sv: Premier League
Rytter:

Jo, United ägde ju bollinnehavet och det offensiva spelet, men samtidigt så skapade man sällan de här riktigt farliga målchanserna. Jag tror inte Hahneman tvingades till en enda riktigt svettig räddning? Slutligen kan man väl sammanfatta den här matchen som en typisk 0-0-match ;)

Sv: Premier League
scim:

Jo troligen var det hans gamla fraktur som gick upp isåfall. Var väl samma fot som hindrade honom från spel i början på VM?. Jobbigt om han blir borta så länge, Saha går ju skadad men är tillbaka i träning, Ole är ju också skadad samt att Tevez saknar matchtempo. Men finns ju några till som kan spela på den positionen. Ronaldo, Nani, Giggs och Andersson kan ju alla spela forward. Även Scholes fungerar ju uppe i anfallet, han började ju sin karriär som släpande forward.

Lite besviken att det bara blev 1p i en match som United dominerade från start till slut. Lite oskärpa samt oflyt hindrade dom från att kunna sätta dit en boll. Men samtidigt så är man inte orolig efter en match, spelet såg rätt bra ut för att vara en premiärmatch, man skapade mycket och var kreativa och släppte inte till några speciellt farliga lägen. Kul att se Nani göra debut, tycker han var helt godkänd, gjorde en hel del fina framspelningar och hade några giftiga skott. På minus sidan så gav han bort bollen lite väl enkelt i några lägen när han försökte vara för konstruktiv istället för att spela säkert och enkelt.

Nej nu får man hoppas att Rooney inte blir borta så länge, samt att man får Tevez i matchform snabbt.

Sv: Premier League
mattias - 74:

Tja, 10-15 mål känns väl rimligt, även om jag hoppas på mer än så.

Apråpå forwards så skvallras det om att Rooney bröt foten i dagens match och kan vara borta upp till 2 månader.

Sv: Premier League
scim:

Bra att pool vann, har dock inte sett matchen men enligt vad jag horde sa var pool det battre laget. captain fantastic avgjorde, det ar alltid bra :)

Hur manga mal gor bianchi tror du ?

Sv: Premier League
LL:

Haha, ja nu kan det bara gå utför ;)

Sv: Premier League
scim: dessutom kan du ju nöja dig åt att hur det än slutar i år så har ni legat före United i tabellen åtminstone en omgång.

Sv: Premier League
LL:

Ja, jag är väl mest nöjd över att jag inte fick in tipset på City och fick in tipset på United.

Sv: Premier League
scim: :-)

Jahapp, det blev ett kryss. Då kan vi konstatera att våra tips fick följande resultat:

scim
Sun-Spurs 2 FEL (1)
Villa-Pool X FEL (2)
Bolton-Newc 2 RÄTT
Der-Pompey 2 FEL (X)
Everton-Wigan 1 RÄTT
Boro-B'burn X FEL (2)
WH-ManC X FEL (2)
Arsenal-FFC 1 RÄTT
Che-Brum 1 RÄTT
Utd-Reading X RÄTT

LL
Sun-Spurs 2 FEL (1)
Villa-Pool X FEL (2)
Bolton-Newc 1 FEL (2)
Der-Pompey 2 FEL (X)
Everton-Wigan 1 RÄTT
Boro-B'burn X FEL (2)
WH-ManC 1 FEL (2)
Arsenal-FFC 1 RÄTT
Che-Brum 1 RÄTT
Utd-Reading 1 FEL (X)

Pinsamma tre rätt för mig, klart mer respektabla fem för dig. Bara att erkänna sig besegrad. Jag får trösta mig med gamla meriter:

www.hockeysnack.com/medlem/LL/filarkiv.php?showfile=032.jpg

Sv: Premier League
Sådär ja, nu blev det slut, inga mål, typisk 0-0-match.

Sv: Premier League
Ojoj, hyffsat frisparksläge där med ingenting kvar att spela...allt eller inget...

Sv: Premier League
LL:

Och fyra minuters övertid...det är nervigt just nu. United-supportrar, tror du verkligen att det finns sådana? Egentligen? ;)

Sv: Premier League
LL: "...kan göra en del rätt fula grejor emellanåt och komma undan med det" skulle det ha stått.

Sv: Premier League
scim: ska jag vara helt ärlig har jag sett Arsenal-spelare komma undan med liknande grejor också. Gilberto Silva kan göra en del rätt fula grejor emellanåt. Ville mest se om någon United-supporter skulle reagera :-)

Reading har spelat stabilt bakåt. Det här kommer att sluta 0-0, verkar det som. Två minuter kvar just nu.

Sv: Premier League
LL:

Jag har iaf sett Ronaldo göra en likadan satsning, missa spelaren han försökte tackla med en cm och ändå få rött kort. Det är möjligt att Rooney kommit undan med liknande tilltag, men det är han väl isåfall inte ensam om.

Readings mittback Duberry har förresten varit duktig idag, städar bra i straffområdet.

Sv: Premier League
scim: ja, det är tveklöst ett rött kort, stämpling rakt över vristen med full kraft utan att ens vara nära bollen. Men jag har sett Wayne Rooney göra sådana där grejor både en och två gånger utan att åka ut för dem. För att inte tala om hur många "FUCK OFF!!!" han kan vråla rakt i ansiktet på en domare utan att få varning...

« · 899217 · »