Klinth: Trots 2st sådärmatcher när vi kunde plockat en av dom om dom skärpt sej lite så ligger pressen nu på oss. Tror säkerligen vi vinner imorgon med 5-2... 7e avgörande kan gå... hur som helst. Men hajar inte varför Andersson dömt 3 matcher.
Linnea: Jag hörde att de som tar med sig bl a parasoller, grillar, biljardbollar, stålrör, ståldankar etc får fri entré. PS Paraplyer, snusdosor och småpengar ger bara 20% rabatt.
Obs ni har fortfarande en stor och god chans via en storseger i dimman och en nervös 7:e
Linnea: jo, själv föredrar jag rådbjer, tycker att han är den bästa. sedan tycker jag inte heller om att dom skiftat domare. bättre att plocka en domare som dömer hela serien så blir det någorlunda samma nivå, men men.
qslig: Precis som sist han dömde. Är de smarta nu så tar de in någon annan på torsdag, annars är väl risken att folk börjar kasta grejer hej vilt igen.
bedrövlig insats av kuben. lintner skulle givetvis ha 2min för diving, solklar hakning på fabricius i 3:e samt en klockren puckout som viftades bort. skyller dock inte förlusten på andersson men han var alltför enögd ikväll, tyvärr.
JBlom: Men det finns en liten positiv tendens om man nu kan se några sådana nu direkt efter en tung förlust.
Frölunda spelar bara bättre och bättre hemma. Först 3-1 sedan 4-0. Så många mål som Frölunda gjorde idag har Färjestad inte ens gjort i båda matcherna i Frölundaborg. Matcherna blir tätare och tätare i Karlstad idag blev det inte 4-2 utan 3-2. På lördag kanske det blir 2-2 och förlängning då allt kan hända, men vi vet hur det gått de senaste gångerna Frölunda och Färjestad har möts i sudden i slutspel.
Det finns fortfarande hopp men det hade varit mycket härligt att få ta med sej en seger från Karlstad och ha möjlighet att avgöra på hemmais i en kokande borg.
piff: Ja vad ska man säga, det var inte våran tur idag igen... Nu måste det bli vinst hemma på torsdag annars kommer jag bli riktigt förbannad. Tror verkligen på vinst hemma men sen blir det en tuff bortamatch igen. Sånt här suger verkligen.
piff: Kuben missade lite av varje. Ackeström är en vandrande katastrof, och Ronnie gör några osmarta grejer också. Såg segt ut idag tyckte jag. energilöst på nåt sätt. Bara att hoppas att de spottar upp sig till torsdag och sen släpper lös vargätarinstinkterna på påskafton.
Ursäkta att jag kommer med ett litet konståkningsinlägg.... Jag har precis sett invigningen och vi hockeysupportrar har ett och annat att lära från dem.... Jäklar sicket liv det var på dem, jättekul :)
För övrigt så var det en väldigt fin invigning... :)
Linnea: Bara trikåerna som fattas.. 2-2 efter första perioden. Folk i studion säger att Färjestad har övertaget men jag tycker det motsatta (: Kämpa på Frölunda!
rackham: Jag tror att Lintner hadde gjort sig bättre i Scandinavium och konståknings-VM.. Säger inget om jnätackingen men den piruetten han får till efteråt är inte att leka med.
rackham: Nu förstår jag inte vad du menar riktigt, experter? Iofs Ros å Nyström ska ju vara experter så ja det kanske stämmer på dom experter du syftar på... :)
Stigsson: Jasså lagen har begärt det... kan som sagt tro det blir lättare med resor etc men kan ju inte vara smidigt vad gäller vila etc och 2 matcher på 2 dagar är segt för publiken ibland med.
Så tråkigt att de inte kunde hålla ledningen igår, men som vanligt släpper vi in så förbannat lätta mål på bortais.
Nåja, 2-1 imorrn.