qslig: Lyfter på hatten! Bedrövligt att TIK inte kan utnyttja FHC:s skador och sjuklingarnas frånvaro. TIK är tydligen under stora delar av matchen mer eller mindre helt utspelat, men torskar ändå "bara" med 1-2.
Jag vetifan vad som är fel i det här laget. Att resultaten går med oss i denna omgång är naturligtvis bra, men hur länge gör de det?
Nu väntar Rögle i Lindab och där lär vi bli mottagna med varma servetter efter Björn Svenssons mindre begåvade uttalande att Rögle är ett "pack" som han hatar.
De "fyras gäng" ligger snart där de ska ligga i tabellen, bara Lule som trängt sig emellan.
JBlom: Mm, helt rätt inställning. Det gör ju segern ännu skönare med så pass många borta, starkt. Dahlén säger nu att skadan inte verkar vara så allvarlig som först befarat men det är väl svårt att svara på innan läkarbesöket. Niklas skulle visst på undersökning imorgon. Skönt att se Klingberg komma in och göra en riktigt stark insats.
qslig: Mike oxå men han är ingen kyckling som backar direkt. Där har vi en kille som spelar med hjärtat på rätt ställe. Skjuta upp näsoperationen bara för att han ville spela match ikväll. Det är en lirare som ska vara kvar tycker jag. :) Får hoppas Niklas inte är allvarligt skadad, det vore jobbigt...
JBlom: Heh, nej det tror jag inte. Det är väl "bara" Blomdahl och Karlsson som är skadade? Kanske Niklas nu då. Hahl var ju förkyld och Joakim Andersson och Niklas Lasu lirar ju JVM.
JBlom: happ, nu kom man hem. Det var ju ingen jättebra match direkt men det blev ju tre poäng, mycket skönt mot Timrå som varit lite av ett spöke. Lite surt om det visar sig att Niklas Andersson blev knäskadad. Hahl får komma tillbaks från sin förkylning annars har vi tre ledande centrar borta, icke så bra.
Tikinmyheart; ja, ni behöver poängen lite mer men ni har tagit så många av oss redan så nu fick det räcka :).
Sannes: Ja det finns några vassa juniorer i Frölunda. KUl att dom tar för sig när dom får chansen. Röymark tycker jag oxå är en som visat framfötterna väldigt mycket under tiden han varit i Frölunda. Han kan dom få kontraktera till nästa säsong. :)
qslig: Idag ska den fn brytas. Nu vill jag se vinst. :) Det finns 2 lag som Frölunda inte får förlora mot av förklarliga skäl... Det är Timrå och Brynäs. =)
1 poäng från 1:a platsen... Linköping möter Skellefteå... Luleå möter Färjestad... Blir det vinst och en 1:a placering ikväll eller blir det som det blivit förut under säsongen...
Dragan 2k: Mycket skönt, alltid gott att vinna de matcher där spelet inte funkar. Kanske var vi märkta av att vi hade två bra centrar borta, Andersson och Hahl. Tyckte det märktes i offensiven. Tyckte spelet var allmänt hafsigt, mycket kladdande med pucken istället för att spela rejält. Får väl hoppas att det blir bättre till nästa hemmamatch.
qslig: Skön seger idag. Vi är inte bortskämda med vinster uppe i Övik. Nu närmast ett riktigt bogeyteam för oss.
Skönt att ta 5 av 6 poäng i två matcher där jag inte tycker att Frölunda är det bättre laget.
Offensivt tycker jag vi inte alls kom till vår rätt vare sig idag eller mot FBK senast. Tycker framförallt idag att vi fastnade alltför enkelt i mittzon. Om det var MoDos defensiv eller brist hos oss låter jag vara osagt.
Skönt dock att se vissa tendenser till spel framför mål istället för ute vid sargerna.
Den där fördömda serieledningen är så nära men ack alltid tillräckligt långt bort.
Sannes: hehe, man får ta sig en powernap på eftermiddagen för att hålla ut :).
JBLom: Verkligen, en riktig skitmatch. Enda positiva var tre poäng. Såg ut som sirap i både skalle och skridskor, otroligt många felpass, kladd med pucken. Hela tredje perioden kändes som en lång pina.
Fantastiskt att vi lyckas vinna denna match... spelet var väl ingen höjdare och hela matchen kändes konstig. Kanske var kommentatorns fel. :) Gött med 3 friska poäng.
Sannes: Jasså? ja, jag skall se Sveriges matcher i alla fall, hur trött jag än månde vara :). Vi har ju ett riktigt spännande lag och det är roliga matcher att kolla på.