Hoppas inte Jönfeldt står imorgon, han släppte 4 puckar igår mot Timrå i J-20, som Frölunda förövrigt vann med 7-4. Henke ska göra det han gjorde mot SSK senast, hålla nollan och sätta än mer skrupler i skallarna på kaffelirarna.
Ahhhh!!!!!! Äntligen denna underbara kamp mot kaffesumpslaget. Go å gla, kexchokla..... URK!
Bortamatch, inte längre ett aber för VF. I Karlstad trivs man ju dessutom, obesegrade där i ett antal (5?) matcher i rad om jag inte är helt ute och cyklar..... Vilket skulle förvåna mig kraftigt, jag äger ju ingen cykel.... Henke är ju dessutom på väg att bli frisk, så nu kanske han kan bli ännu lite svettigare i mål.... Mål produceras ju oxå.... Bra!!!
Däremot gäller det ju att stoppa Pelle, han är ju lite väl äcklig på att näta nu, ett litet utropstecken där kära tippare!
Dragan 2k: Båda lagen lämnade mig besviken!!! Trodde mer på SSK än dom visade samtidigt som jag ville se en uppåtgående trend hos frölunda. Fick inget av sakerna!!!
BROS4EVER: Hehe. Svarade på ett inlägg du skrev tidigare.
Det enda positiva om matchen som man hört från andra är att man tog 3 poäng. Starkt i och för sig att man vinner en match med 3-0 när man enbart skjuter 18 skott. Skönt att defensiven fungerar igen. Nu gäller det bara att dra igång lite schysst offensivt lir och gärna att allt klaffar samtidigt. Hur var det med SSK då? Var de bra eller Frölunda som var lite oinspirrade?
Tänkte väl mest att det var en ådersfråga, eller hur pass mogen VF ansåg att Lennon var för spel i elitserien. Men eftersom han är äldre än Loui så är det nog inte det det handlar om...
BROS4EVER: Jag har ingen aning. Jag kollade bara upp vart han gått nånstans... Nej, det är nog inte bara att välja och vraka i unga år.. då får man vackert ta de chanser man får. Kanske han går en liknande "omväg" som Lundqvistarna gjorde via Brunflo/Rögle....
BROS4EVER: Jag har sett på tok för lite matcher för att bedöma enskilda spelare. De gånger jag har sett dom spela så tycker jag att de har skött sig mycket bra. Den spelare som jag tycker har tagit ett jättekliv framåt denna säsong är Alavaara
Sannes: Dom äro legio!!! (som valde bort chansen att platsa i A-laget) Det är närapå för många som dom är! Inte för att dom inte platsar, för det gör dom med bravur!!!! Däremot vill jag se Leetma som ordinarie! Han bänkades för att ha varit inne på 3 -. Skulle man gå på det vid det tillfället skulle väl Kacko och Eronen blivit landsförvisade? Tycker väl att Kacko har spelat upp sig oerhört, men Eronen kunde kanske ersättas?
BROS4EVER: Nu vet jag inte hur det går för Lennon men lite borde han nog ångra sig... Fredrik Sjöström är ytterligare en kille som valde bort Frölunda, han hade nog spelat till sig en plats skulle jag tro.
Sannes: Jo, det är väl unikt antar jag. Titta bara på Steen, Kahnberg och Joel + Henke. Tolsa är väl ytterligare en som inte går av för hackor. Synd bara att Lennon valde bort Frölunda!
Sannes: Du har så rätt tjejen, 3 poäng sitter gott! Dessutom tycker jag fortfarande att det är en ren njutning att se Loui Eriksson på plan, han ger inte bort någontin gratis!
Dragan 2k: Matchen i sig var ett riktigt sömnpiller! Lättade dock upp lite grann när jag fick sikte på dig och mangan i slutet av sista! Henke är väl den man skall tacka i en match som denna. Ingen var väl direkt imponerande!
När ska vi få se en "trend" hos Frölunda? Det verkar vara ömsom vin, ömsom vatten!
Louie fortsätter att imponera, Niklas gör ett gott jobb oxå. Kacko gör ena stunden något som ger gamlingar som mig infarkt, och nästa stund något simpelt och brilliant samtidigt!
Och så blev det en fin 3-0 seger mot SSK. Gott. SSK var väl annars kanske lite på gång precis som Mif var innan deras möten med Frölunda.
Dock undrar man lite över skottstatistiken. Enligt Swehockey avlossade Frölunda endast 18 skott mot SSK...på hemmaplan. Hmm. Samtidigt så fick SSK iväg 31 skott. Ska man tacka försvaret eller Henke. Vem vet. Men nog borde man få iväg fler skott än så?
henkebus: Det har varit så mycket svartabörshandel med biljetter så därför sparar dom alltid 500-1000 biljetter till dom som köar på matchdagen!! Så tänk på ,vill du gå så är det oftast bara att åka ner till scandinavium o köpa biljetter även om det står "lapp på luckan"!! Det har alltså inget med "internetsidorna" att göra,de e scandinavium som går ut med uppgifterna!!
Tycker de borde ta sig lite i kragen på diverse sidor på internet där det på vissa matcher står att det är fullsatt när det i själva verket bara är 11000 på plats,, många som tänkte åka bryr sig inte om det då,,, inte gå ut med uppgifter om lapp på luckan så snabbt,,,