Bengt: Han kanske syftade på VF som tidning. Att man kanske hade en hockeyspelare som skulle agera expert i Folkbladet? Annars borde Håkan ha sagt ngt till mig. Vi träffades för lite golf häromdagen men då snackade han mest Gotland, Visby och den jobbiga volymen där.
Dragan 2k: Det man såg på sporten om matchen så skänkte nästan Frölunda bort målen. 1-2 mål såg inte otagbara ut och första målet studsade en underlig väg och friställde en HV spelare. Blir kul att läsa diverse matchrapporter imorgon och få en bra bild av matchen. jaja MIF på måndag.
Sannes: Vem vet. haha. ett fjärde backpar i Likit och Sami Salo haha. Nej så kan det givetvis inte vara. Om Salo skulle vara klar lär inte Likit vara kvar efter septembers slut.
Det förefaller i så fall som en skum värvning. Han är bra. Om det råder inget tvivel. Men nog kändes det som att man enbart var ute efter de fyra NHL spelarna som spelar här nu. Vad är man ute efter tro? En ren NHL kedja?
Sannes: Min tanke exakt. Vi har en mycket bra försvarskonstellation. Kanske den bästa i elitserien. I alla fall den bästa försvarsblocket Frölunda någonsin har haft.
Inne på lite olika sidor runt om nätet. Dragan gör sin närvaro känd. Det går rykten om att Frölunda gjort klart med den finska backen Sami Salo. Alla grundar detta på uttalanden som skett i hockeylive i sändningen HV - Frölunda där hedningarna från Jkp var ofina nog att vinna mot hjältarna från Göteborg.
Sannes: Henke ja. Suverän i målet som vanligt misstänker jag. Nu väntar vi bara på att Samme och Pebben kommer igång ordentligt. Kommer ta någon vecka eller två innan man kommit in i tempot ordentligt. Grabbarna är väl, bortsett från World Cup, matotränade.
Dragan 2k: Jag vet inte hur det fungerade förra säsongen, men visst borde dom ha grejer som gör att alla kan lyssna, det kan ju inte flippa ur, bara för att det kommer in några fler ju längre matchen lider. Skitgrejer!
Känns som utmanarna ligger bäst till för att kunna få in resultatet. För egen del så är jag väck efter att jag tippat 2-4, men mangan med 3-3, Emma med 3-4 och slas med 3-5, känns väldigt heta just nu.
Klinth: Absolut. Vi tar det första först. Ett tidigt ledningsmål på vad det verkar vara enligt radiosporten Frölundas första skott på mål. Detta skapar givetvis självförtroende för oss samtidigt som det skapar viss oro i HV lägret. Mycket psykologiskt viktigt. Sedan mål i slutet av perioden. Ojojojoj. Psykoligskt mycket viktigt. Nu har man en kvart på sig att fundera på det jobbiga att ta in två mål. Man måste chansa lite mer och öppna sig bakåt.
Sannes: Ja, snabbt mål igen. det är ju inte helt oviktigt ur den psykologiska aspekten. Dr Dragan har doktorerat i detta ämne och kommer säkert att delge oss sina högt värderade tankar runt detta med fördelar av ett tidigt ledningsmål.
Klinth: Jo visst är det så. Själv tror jag på den konstellationen. Som du säger ett par som kompletterar varandra ypperligt. Vi står ju, som många insatta i branschen vet om, för flera viktiga ideal som är mycket viktiga för ett lyckat lag: spelglädje, taktik, hårt men schysst spel, överlägsen taktik. En offensiv och fröjdig och hockey av sällan skådat slag..