Frölunda HC

SHL · 60919 inlägg · 3408 ämnen

« · 487713 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Ny multiarena?
mok: Sedan kanske man kan trycka på för att få en Wild West Support VIP loge samt Wild West Support VIP Lounge. Givetvis med direkt Internet uppkoppling, fin mat och god dryck.

Sv: Ny multiarena?
mok:

Enklaste blir nog att hitta en bra lösning från början med kapacitet som passar. Det kommer aldrig gå att göra en hall dit alla som vill kan komma in. Man måste dra gränsen nånstans.
McDonalds är fint att ha i arenan, hellre det än exempelvis hamburgarna i Globen som dessutom är svindyra.

Sv: Ny multiarena?
Dragan 2k: 7-11 ja dom växer upp, fölrsvinner o kommer övberallt numera. Dyrt e det med.

Vet inte hur man skall lösa detta med läktare som man kan skärma av på ett smidigt sätt. Tror inte det finns så många bra lösningar på detta faktiskt.

Sv: Ny multiarena?
mok: Haha. De tre restauranger som du nämner hade jag gärna sett istället för McDonald's. Jg vet inte. kanske är nostalgisk. Blir lika less när jag ser McDonald's på Linnégatan precis som jag inte gillar sunkiga 7 11 på varje gatuhörn.

Tänkte på skjutbara läktare och liknande. Det kan väl inte vara för svårt att implementera? För övrigt var Köln arenan något av de häftigaste jag sett.

Sv: Ny multiarena?
slashpuppie: Han hade ju knappast några fler ideer än vad som redan framkommit i disskusionerna tycker jag.

Sv: Ny multiarena?
Dragan 2k: Svårt att kunna bygga en arena som går att minska på ett bra sätt. Globen är kass i första hand för att det e så satans högt i den arenan. hade sektionerna vart tightare och taket lägre hade det säkerligen vart helt ok med 8000 personer vilket inte är nån vidare idagsläget.

Frågan är hur det blir med kringförsäljningen om inte Frölunda är med som en del av sponsorerna till bygget. Annars blir det nog samma skit igen. Men tror nog Frölunda kommer bevaka sina intressen mycket noga om det går längre i dessa tankar.

Vad e det för fel med McDOnalds nu då? Tycker det är bättre än dom sunkiga korv/hamburger ställena som finns i dom andra arenorna. Klart MAX eller KFC skulle ju va bättre.... eller varför inte Olearys?

Sv: Ny multiarena?
Dragan 2k: kan inte du bli projektledare för detta? Det känns som du har de "rätta" ideérna.

Sv: Ny multiarena?
mok: Det ultimata hade varit en arena där man kan variera antalet platser beroende på efterfrågan på biljetter. Exempelvis kunde man ha max kapacitet på de matcher som man vet blir utsålda som ex Färjestad och HV. Däremot lag som kanske inte drar lika mycket kunde man minska antalet platser. Man vill ju inte att det ska se ut som det kan göra i Globen från och till. En arena med den funktionen vore suveränt. Som det ser ut nu med den skissen som finns i pappersvarianten av GT kan knappast Frölunda tacka ja till. Som ni säger arenan måste utökas markant för att det ska bli av.

Ser gärna en arena med 16000-18000 i kapacitet och framförallt kringförsäljning som Frölunda kan tjäna på. Sedan gärna bort med McDonald's.

Sv: Ny multiarena?
Danne_l: Jo en sak att inte kunna fixa såplats i Scandinavium men bygger man nytt så får man allt planera in det på ett snyggt sätt. Sen kan dom alltid bygga till en VIP del för HV supportrarna under isen. Köln är som du säger ett bra exempel,

Sv: Ny multiarena?
mok:

Japp. Är ju så, bygden är väl området utanför city i princip.

Såg bild på Kölns arena, där har dom löst det bra får jag säga. En supermodern arena men ändå klämmer man in ståplats.

Sv: Ny multiarena?
Danne_l: Dom är supportrar dom med ;)

Sv: Ny multiarena?
Danne_l: Bygderna ute på Hisingen och Lindome då? För jag saknar ståplats lite med det höjer ju stämningen en aning.

Sv: Ny multiarena?
mok:

Håller med. Max 15000, ståplats på bägge kortsidor. Så lipper vi allt det där tjafset från alla ute från bygderna som saknar ståplats så:)

Sv: Ny multiarena?
epa: Precis 12 044 tar arenan in och skall man som Frölunda vill vara ett topplag så lär inte intresset minska framöver så lika bra att trycka in lite mer platser.

Sv: Ny multiarena?
mok: Ni har väl drygt 12000 nu och jag kan tänka mej att det krävs en större hall för er.

Sv: Ny multiarena?
Danne_l: Jepps kan ju inte bygga en likastor som redan finns lite kan dom dock allt öka. 15 000 platser vore lagom. Med 2st klacksektioner på typ 500 platser vardera

Sv: Ny multiarena?
mok:

Vore ett ypperligt alternativ tycker jag. Men som du säger känns 12000 platser för lite. Öka det med 2500 så är jag nöjd.

Ny multiarena?
Ny multiarena disskuteras i Göteborg. Kolla länken fölr mer info. Vore kanon men det måste satsas på fler platser och räkna in ståplats.

Sv: Lekterapi
Linnea: Nix ,de e till mig de ska komma hem till...

Sv: Lekterapi
Linnea:

Du, det klarar jag alldeles utmärkt själv! Sen om jag är bra eller inte låter jag nog vara osagt...

Sv: Lekterapi
Danne_l: Ingår det också i dessa åtaganden, att de ska komma hem till dig och dammsuga???; ))

Sv: Lekterapi
Danne_l: Och skriva krönikor får man kanske tillägga.

Sv: Lekterapi
slashpuppie:

Japp. Det är två sköna killar med fötterna på jorden. Dessutom är ju Kahnberg en jävel på att dammsuga...;)

Sv: Lekterapi
gud: eller så e de andra klumpiga människor som inte vill först o spelar korkade....
Anger inga namn....

Sv: Lekterapi
att vara enbart trevlig för att man "måste" och att vara genuint social och intresserad av andra människor är två olika saker. Kahnberg och Sundin som jag pratade mest med var det senare av alternativen...

Sv: Lekterapi
Danne_l: tror inte heller att dom gör det bara för att dom måste, men det är bra att man visar sig som en bra förebild i deras ställning...

Sv: Lekterapi
65selander: Exakt vad jag menade,självklart är det ingen förening som tar betalt för att besöka div sjukhus....ingår ssjälvklart i deras arbete!!!

Sv: Lekterapi
gud:

Kungen menar nog att det är en del av spelarnas jobb att medverka vid vissa saker såsom besök på sjukhus, signeringar osv.

Frölunda var dåliga men tog en poäng, starkt.

Sv: Lekterapi
gud: Ta betalt gör nog inte någon förening utan det ingår nog i deras pr-arbete.

Sv: Lekterapi
Danne_l:
Visst är det säkert bussiga killar..Men att enligt Kungen ta betalt för att vara trevliga mot sjuka barn är väl lite väl magstarkt??
 
Eller uttryckte sig Kungen bara klumpigt?? 
 
Psst...
Igår var väl Frölunda inte så bra?? 

Sv: Lekterapi
gud:

Japp. Det är ju bussiga killar.
Sen har de betalt för att spela bra hockey också - något de också är bra på.

Sv: Lekterapi
Danne_l:
Det är där Frölundaspelarna har betalt för att vara
trevliga brukar hälsa på...

Sv: Lekterapi
Danne_l: det är ett ställe på barnsjukhuset där sjuka barn kan komma och leka och glömma sin sjukdom för en stund.

Sv: Lekterapi
kungen:

Jag är korkad. Vad är lekterapi för något?

Sv: Lekterapi
slashpuppie: Inte för att förstöra stämmningen men dom för ju betalt för att vara trevliga kan man säga..

Sv: Lekterapi
gud: Tack för senast! Otroligt kul vi hade. Synd att det inte blev tre poäng bara. Ha det så bra.

Sv: Lekterapi
gud: måste nog erkänna det ja :)....men fy 17 så trevliga de är. Kahnberg är ju en otroligt social kille

Sv: Lekterapi
slashpuppie:
Du verkar nog vara den som var gladast..;) 

Lekterapi
Tog mig en sväng till lekterapin och fick snackat med några av våra vänner.
Ronnie sa det att de var trötta nu och orkade inte riktigt hela vägen igår och att det skulle bli skönt med vila. Full rulle var det där iaf och barnen var glada, undrar om det kanske inte var så att föräldrarna var de som var mest glada.....

Sv: Frölunda - Timrå
heffe: Nu när Affe kommer så lär ju både Jensa o Loui få sitta o värma bänken. Jensa skall göra det han är bra på. spela hårt och dra sina dragskott som han är mästerlig på.

Jo det symboliserade Frölunda speciellt igår tycker jag... för mycke pass o för lite avslut på mål i PP. Skall passas en gång för mycket så lägena försvinner.

Sv: Frölunda - Timrå
mok: Håller med dig fullständigt om Jensa, tycker han har visat att han vill stanna där han spelar. Tror han skulle utvecklas ännu mer om han bara fick lite mer speltid. Jag menar när han spelade för frölundas J-lag så var han en av de mer tekniska spelarna, tänk om de gick att kombinera detta med det fina tuffa spel han kan plocka fram. Han skulle kunna bli frölundas Holmström där framför kassen krigandes.

För övrigt var det en hygglig match i går, dock fortfarande två problem i mina ögon, powerplay.... behöver inte säga mer... Och det blir ofta en/två pass för mycke, det är inte fult att skjuta! =)

Nu blickar vi fram mot Lule matchen och hoppas att de finns plats för Jensa i laget. Han behövs.

Sv: Frölunda - Timrå
Per HApps: Men det känns som den där jävla andraperioden Timrå brukar ha ställer till det igen...
 
Men som Gunnar Johansson sa "Än Poäng är ju Bättre än Två"

Sv: Frölunda - Timrå
Kul match igår

Sv: Frölunda - Timrå
audiblegiraffe: Inget fel på Jensa , men Esa skall inte underskattas. Knappast tråkigt med en spelare som ger 110% i varje match!

Sv: Frölunda - Timrå
Linnea:

Hade nog inte heller vart allt för nöjd. Men klantskallar finns det ju lite varstans:)

Sv: Frölunda - Timrå
Dragan 2k: Mycket stort o det gör mig GLAD :-)))))

Sv: Frölunda - Timrå
audiblegiraffe: Hehe. En motståndarsupporter som vill ha in Jensa i Frölundas lag. Detta är stort:-)

Sv: Frölunda - Timrå
audiblegiraffe: Jobbig= mycket bra...... Esa blir kvar :-)

Sv: Frölunda - Timrå
audiblegiraffe Esa har kommit igång riktigt denna säsongen 20 p redan mot 15 förra . Än är det ju inte slut heller.

Sv: Frölunda - Timrå
orion: Haha. Japp. Nya Ullevi ja. En ny arena känns som en förutsättning för att fortsätta den fina trenden även om det säkerligen ligger en fördelaktig kostnadssitation för Frölunda i Scandinavium.

Statistik är vackert Orion.

« · 487713 · »