Jag skulle inte vara så gapig förän jag vet om korplaget Leksand går upp till Elitserien. Vem vet de kanske gillar att spela på landets månskensrinkar. Idag är det dags att sätta Pisse-Nisse Ekman på plats en gång för alla!!!!!! SM-Guld till VF!!!!
De borde skriva som det är istället, att han har en räddningsprocent på ungefär 90%. Att sen DIF har en missprocent på ungefär 99.99999 är ju en helt annan sak.
Snart dax att bänka sej framför canal+. och hoppas på en VF seger idag=). Läste i aftonbladet om Lunkan idag, hans räddnings procent ligger på otroliga 97,41%. Helt otroligt, bara hoppas att han höjer den statistiken idag. Sämst i statistiken var Hadelöv låg på 85%, så de e nog bye bye för MIF, men vem bryr sej om det. Tycker att Lunkan borde få chans i landslaget nu efter vad han har visat va han kan.
De e kul att höra att även dif fansen tar avstånd från Ekmans agerande. De kallar jag riktiga supporters. Men de finns ju endel dif fans, som har skrivit här i gb:n som säger att dom krockade. Tycker att ni som tycker det ska ta och kolla upp synen. Jag såg att han gjorde det med mening och jag hade inte ens mina linser på mej =).
Även aftonbladet skriver att (V)Ekman kanske är bänkad av Lill Kenta. De e bara att hoppas det så att vi slipper se mera på åkningar Snart kommer den dagen då han får igen det han har gjort, nån kommer ju sätta dit honom så det står härliga till. Den dagen väntar jag på, ska bli kul att se hur dif fansen reagerar då. UT MED EKMAN
Jag tänker inte lägga mig i huruvida det är rätt eller fel att bänka människan, men att GP går ut och säger att han spelat sin sista match verkar lite halvskumt med tanke på att ingen i DIFleden har sagt det. Journalistik som suger helt enkelt. Skulle Nisse vara med nu så kommer det plötsligen bli ett ramaskri från göteborg.
Vfvf> Troligtsvis behöver du inte springa ut på planen,då nils ekman tydligen har gjort sin sista match hos djurgården.Allt enligt dagens GP.Starkt och korrekt gjort av difledningen.Busar hör inte hemma på en svensk ishockeyrink.
Kan man inte vinna på annat sätt, så okej meja ned sina motståndare kanske är modellen. Må bästa lag vinna imorgon!!!!!! Det är dags att sveriges framsida visar var skåpet skall stå!! Conny Evensson for president!!!!! SM-Guld!!!!!!
Jag hatar den hockey spelaren... rätt av "lill kenta" å bänka ekman i tredje i torsdags...... så där gör man ju för f*n inte åker å taklar en målvakt.... STRAFF!!!!!! han borde bli avstängd eller nått..... Frölunda mot sm - guld!!!!!!!!!!!! p.s kan man stå vid nån av er? ne man ska ne till scandinavium sen??? hör av er te mig. d.s//Remes
Frölunda betar av sin skatte skuld sakta men säkert och håller vetig kåll på ekonomin jämt nu jag tror inte Vf är på väg ner förresten super 8 så önskar jag Leksand lycka till i junior slutspelet för det lär behövas mins i fjol 5-2 till Vf
Jag håller totalt med jag kan inte fatta att det inte anmäls till diciplinnämden jag är så arg på honom såndanna folk har inget på isen att göra svenska hockey förbundet borde ta ställning till sådant.
Snart ställs högre krav på ekonomin och eftersom era skulder är gigantiska kommer ni då att gå samma väg som Leksand. Vi möts i Scandinavium till hösten! Då är ni på väg ner och vi på väg upp. VF DARRA VF SKAKA LEKSANDS IF SKA TILLBAKA
Jag hittade tyvärr svaret på min fråga om Frölunda ska anmäla Ekman. Enligt expressen ska de inte anmäla honom till disciplinnämnden, för att han blev bänkad av Kent Johansson i sista perioden, det var tydligen ett smart drag. Jag tycker personligen att Frölunda borde anmäla honom ändå, en period är ju ingenting för det han gjorde.
Ekman säger till aftonbladet att han valde fel håll, för att undvika Lunkan, VISST: Om dom 3 andra gångerna han har varit på Lunkan så sa han att han blev knuffad mot honom. Han verkar ha nått emot bröderna Lundqvist, första matchen så gav han ju Joel en crooschecking i ansiktet. Men de e väl så med en dålig förlorare, kan inte kontrollera sej själv. de blir inte roligt för Ekman om de blir match i scandinavium på måndag. Gör djurgården rätt så tar dom inte med honom i laget imorron, Jag förstår mej inte på dom DIF fans som säger att han inte gjorde det med mening, att ni kan vara så enögda?????. De e lika bra ni inser att Ekman går ut på isen för att skada medvetet, Han hadde lätt kunnat undvika smällen igår. Men nej, pang på bara upp med armarna så att de gör mer ont. Jag hoppas verkligen att hockey förbundet gör nått åt det här. En avstägning vore inte fel. Men de e väl som vanligt, när de gäller stockholms lag så händer det inget. Jag hoppas att han inte gör om det. En riktig hockey spelare beter sej inte som ett svin, De enda tråkiga för Ekman e väl att han INTE fick Lunkan ur balans. Det här har bara tänt frölunda ännu mera, så djurgården får se upp imorron igen. de blir ingen fredspipa förrän matchserien e slut . FORZA FRÖLUNDA
Frågan är om Kenta Johansson har tillräckligt med kurage och vågar bänka honom även i nästa match. Jag tror inte det. Det behövs nog en avstängning av hockeyförbundet.
Nisse, kunde åkt åt ett annat håll. Dålig stil att göra så som han gjorde tycker jag. Tränaren gav honom ett litet straff i alla fall.... han spelade inte i tredje..
Vilken underbar seger igår, men man kan inte sluta att spekulera i vad som kommer att hända med Ekman. Är det nån som vet om Frölunda har skickat in en anmälan, eller ska det verkligen behövas?
Det finns bara EN Ruutu. Han satte skräck i alla spelare när VF spelade i Borgen i final mot Luleå. Det minns vi alla! En annan som om möjligt slog ännu hårdare var Anders Broström. Men han spelade inte så mycket, satt mest i utvisningsbåset. Hårt hårdare Frölunda!!! asson
alexander steen av alla människor!! :-)