Frölunda HC

SHL · 60616 inlägg · 3408 ämnen

« · 132952 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Ruggigt snyggt!!
liepins: Svårt att säga. Jag har alltid gillat Rådbjer.Dömer bra för det mesta. verkar komma överrens med spelarna och har vid ett flertal tillfällen visat att mannen har humor.

Sv: Ruggigt snyggt!!
liepins: Svårt att säga, man hittar ofta anledningar att tycka att domarens insats var dålig. Vissa beslut går ju alltid emot laget, och en del av dem är tveksamma i varje match. Sitter man på läktaren, eller framför sin TV, så är man ju klart enögd och då får domaren sig en skopa även om han kan ha rätt. Att vara domare är nog inte så lätt.

Rådbjer har ju fått mota beröm och erkännande från spelare och tränare, som eliseriens bästa domare flera år i rad. Visst är han duktig, men visst har jag vrålat på honom under många matcher och bett om en synundersökning ;-). Han är trots detta bra!

Lärking tar sig, men han har jag svårt för, mycket svårt. Detta sen tidigare säsonger.

Gyllander är min nya hackkyckling för i år :-( Hittills har han varit kass, det jag har sett! SYNSAM!!!

Andersson tycker jag brukar hålla för trycket, och vara rättvis. Men visst kan även han ta fel beslut ibland och då jävlar skriker jag...

Lahti har jag bara sett döma en match (tror jag) och det skötta han hyffsat vad jag kommer ihåg.

Jag tror (hoppas) att alla domarna har en god kompetens och hög intregitet, så att de kan döma matcherna enligt regelboken och helt utan att ta parti för något lag. Sedan kommer man som supporter alltid att hitta fel, haka upp sig på dem, och bua ut domaren i fråga.

Om jag måste välja en domare, som elitseriens bästa domare, så blir det Andersson.

Sv: Ruggigt snyggt!!
Dragan 2k: Gyllaners dåliga insats förvånade mig faktiskt. Har för mig han brukar vara ganska bra annars.
Vem är den bästa domaren i Elitserien då?

Sv: Ruggigt snyggt!!
Dragan 2k: Du har så rätt, det var en riktigt rutten insats av Gyllander!!!

Sv: Vit?
sofia: Jodå, rent estetiskt så håller jag med dig, Vit färg skulle passa mycket bättre. Eller nästan vilken färg som helst för den delen ;-)

Men det har ett nostalgiskt värde, denna skrikiga, fula oranga färg...

Jens Karlsson
Enligt puckprat här på hockeyligan.se (se länktips om ni inte orkar navigera) så är Jens Karlsson tillbaka lagom till matchen mot FBK. En kille av hans storlek är alltid nyttig att ha när det blir tufft och jämnt. Det lär det väl bli också.

Utöver detta verkar det som om FBK:s finska "fantom" målvakt vaktar kassen i morgon. Vågar inte ens försöka skriva hans namn för stavningen lär blli fel.

Dags för revansch nu!!!

Sv: Ruggigt snyggt!!
liepins: Du har nog rätt när jag tänker efter. Han tog i och för sig inte så många utvisningar men det luktade kompensationer åt båda håll. Brukar nästan alltid vara nervös när han ska döma för då vet man att i princip båda lagen abonnerar på platserna i utvisningsbåset.

Tycker dock att den sämsta domarinsatsen i år har Gyllander från Örebro stått för i Leksandsmatchen.

Sv: Grattis till snyggt spel!!!!
Keden: mycket fint sagt! *ler*
Eftersom du så snällt har talat så fint om frölunda hoppas jag att modo bättrar sig i bortamatcherna och att det blir en bra match nästa gång vi möts och att era skador läker sig snart så ni får tebax alla spelare ni tappat på grund av det! Jag tror säkert att straffen var rätt (kan inte se det så bra, men ändå) =)

Sv: Vit?
Klinth: det var poetiskt och fint sagt=D håller med om att den lixom SKA vara orange för så har det alltid varit och är lixom speciellt med scandinavium, men jag tycker ändå rent utseendemässigt att den är snyggare vit som på den bilden på hemsidan. För det är den ju, och sen om man ska måla om den eller ej spelar mig egentligen ingen roll, men den skulle ju faktiskt vara mycket finare, tycker jag iaf.

Sv: Ruggigt snyggt!!
Dragan 2k: Fast tycker dock inte han var bra igår. Han skötte sig i första men sen tycker jag han tappade greppet...

Sv: Ruggigt snyggt!!
liepins: Jag tycker också han var rätt bra igår. Normalt sett brukar utvisningarna hagla tätt. Han höll matchen bra men å andra sidan var det väl inte direkt några incidenter som föranledde dåliga beslut från hans sida. Modo spelade alldeles för snällt. Undrar hur han hade dömt om ligisterna från Leksand hade varit motståndare.

Sv: Ruggigt snyggt!!
Tror bestämt att herr Vinnerborg är inne på sitt andra år som elitseriedomare. Tycker han var ovanligt bra igår ändå..hehe. säger en del om hur det såg ut förra året!

Sv: Ruggigt snyggt!!
MoK GG: Jag har tyvärr (?!) inte sett Winnerborg så många gånger, för att vara ärlig så vet jag inte hur länge han har dömt i högsta serien.
Nåja, hur som helst, så måste det ju komma fram nya domare nån gång och det kan inte vara så lätt för dom heller i början.
Jag försöker för det mesta att undvika "gnälla" på domarna, är ett yrke jag definitivt inte vill ha.
Men visst händer det att man vräker ur sig en mindre begåvad sak om de vitsvartrabdiga herrarna.

Nog om detta.

Japp, FBK och HV skall bli kul att se hur vi håller.

Sv: Ruggigt snyggt!!
Gizaro: Hur många/få var det då?

Sv: Ruggigt snyggt!!
danne147: Jo.. publiksiffran var klen! Men på Söndag kommer släkten från Jönköpin till Scandinaium.. hoppas andra med gör det ;)

Sv: Ruggigt snyggt!!
Fortsätter VF så här i Scandinavium så har vi iaf 75 säkrade poäng... VF över 100 poäng i år tro??? i vilket fall som helst var det jäkligt gött att vi krossade MoDo. Hoppas det blir fler folk mot HV på söndag bara.

Grattis till snyggt spel!!!!
Vill bara gratulera er Indianer till en snyggt genomförd match. Surt att vi inte kunde bjuda till bättre bara. Förstår inte vad som gick snett i Modo. Alla dessa tokutvisningar och annat elände.

Domaren gjorde väl inte bort sig igår? Tyckte han skötte matchen mycket bra! Såg dock att Frölundapubliken blev yx-tokig när straffen kom, men den v a r helt korrekt. Att den sen inte hjälpte skär ju i Modo-hjärtat *ryser*

I övrigt var det stort av hemmapubliken att heja upp Öberg efter smällen. Det tyder på kunnig och sportslig publik, sånt uppskattas!

Joel Lundquist! Vilken klippa! Han kommer att gå ruggigt långt den pojken! Såg att intervjuerna bland hemmafansen talade för att Alexander Steen är er mest lovande spelare, men nu har han grym konkurrens från Joel!

Nåväl, ha det gott! Vi hoppas på en bättre match nåsta gång vi möts!

Sv: Vinst
ribba9: Tar sej i kragen? Så illa har dom väl ändå inte spelat så dom behöver ta sej i kragen. Räcker nog bra med att prestera några mål framåt för båkåt funkar det ju bra som fan.

Vinst
hoppas nu att dem tar sig i kragen och spelar ut vargarna i karlstad.

Sv: Ruggigt snyggt!!
MoK GG: Ja, annars lär det inte bli många bortavinster. Det verkar som om dom inte spelar ut fullt lika mycket på bortais. Kan det vara så att dom saknar trycket som skapas i Scandinavium tro???
Det släpper nog ju fler matcher som spelas, sen har dom ju fått igån powerplay spelet oxå, så det borde ju kunna resultera i fler mål.

Sv: Ruggigt snyggt!!
Klinth: Nu skall dom bara orka med att producera mer än 1 ynka mål per match borta oxå så kanske det kan bli riktigt intressant.

Sv: Ruggigt snyggt!!
MoK GG: Jo, jag tror det. Det är synd och skam att domarna faktiskt får avgöra såpass mycket av hur en match utvecklar sig.
Som tur är verkar Frölunda klara sig bra hittills ändå, mycket tack vare sitt underbara passningsspel. Nu hittar man ju dessutom mål med råge oxå, det såg ju lite oroligt ut i bl.a öppningsmatchen mot MIF. Men 6-0 mot DIF och 6-1 mot MoDo visar ju på ett gott målsinne ;-))))

Sv: Ruggigt snyggt!!
Klinth: Han var mycket ostabil han oxå. Var väl en 1års dommatre det med?

Sv: Ruggigt snyggt!!
MoK GG: Det finns många riktigt dåliga domare. Ta den typen som dömde matchen Frölunda-Leksand! Inte många rätt där inte!

Sv: Ruggigt snyggt!!
sannes: Har aldrig sett Winnerborg göra en bra match faktiskt. SKicka han till Division 1 han hör hemma där.

Som sagt nu kommer 2 värdemätare så får vi se om Indianerna håller :)

Sv: Ruggigt snyggt!!
MoK GG: Jag kan hålla med om att Winnerborg är rätt urusel domare men kanske kan glimta till nån match iallafall...?!

Men det är tidigt på säsongen, så både våra indianer och domare skall bli bättre allt eftersom, men oj vad härligt det kunde vara om vi slog Färjestad....

Sv: Ruggigt snyggt!!
MoK GG: Ja, det är 2 klara värdemätare. Bortais mot FBK kan vara tufft, men vi får väl hoppas att det går vägen. HV har vi väl hemma, så det är ju en klar fördel för VF.

Sv: Ruggigt snyggt!!
sannes: Lika bra vi förklarar direkt för dej. Dommare Winnerborg har ALDRIG koll på läget. Han tillhör en av sveriges sämsta dommare. :) Men nu kommer 2 matcher som kanske kaj visa lite mer vart VF står, FBK och HV71. Skall bli intressant.

Sv: Vit?
sofia: Varför ändra på detta landmärke?
Den oranga ovala hinken är ju underbar, och går inte att missa.
Var man än befinner sig så vet man att man kommit rätt när man ser denna brutalt fula men ack så sköna borg dyka upp vid horisontens rand. Då vet man att man har kommit hem, hem till sitt hjärtas Scandinavium, hem till den trummande stammen av fränder. hem till sina rödklädda krigare.....

Sv: Ruggigt snyggt!!
danoj: Ja, det är otroligt vad starka Frölunda har visat sig vara på hemmais hittills på denna säsongen. Det kan bli avgörande om den trenden håller i sig..... (Vågar man andas om finalspel och SM-GULD ;-)))) Alldeles för tidigt, visst är det så, men känslan finns där, den börjar så sakta vakna och mala djupt inne i den SM-guldstörstande Frölundasjälen!!!

FORZA FRÖLUNDA

Sv: Ruggigt snyggt!!
hihi vad gött, aldrig fel att piska modo med 6-1, jäklar va gött!

Sv: Ruggigt snyggt!!
kul för joel å göra hatrick! Det var en bra match! Satt spikad framför tv:n hehe=)

Sv: 1x2
liepins: haha, den var bra=) *har konstig humor* ok, men då vet jag=)

Sv: Ruggigt snyggt!!
BORÅSINDIAN: Visst var det uppvisning av Frölunda, men jag hävdar fortfarande att det inte var någon höjdarmatch och det säger väl det mesta om MODO.
Jag tycker det var en halvslö match. Men kul att se många mål.
Vid VFs 5-1 mål så jämmförde dom med Larinov och Co, var rätt kul.

Jag håller, tur man har canal+ men trots det är det inte säkert jag hinner hem i tid på torsdag för att se matchen. Järnspikar!

Sv: Ruggigt snyggt!!
sannes: Vilken uppvisning av FRÖLUNDa, ändå tyckte Conny att spelet inte stämde. Power play spelet var underbart att se, speciellt 5-1 målet :) Nu är det topp match på torsdag, borta mot färjestad. Tur att man har canal+ så att man kan se matchen. Frölunda har på 4 matcher hemma. 19-4 i målskillnad, hoppas att dom kan göra bättre resultat borta denna säsongen jämfört med förra.
FORZA FRÖLUNDA

Sv: Ruggigt snyggt!!
Dragan 2k: Jag instämmer, vilken mål det var.

Härligt att grabbarna vann trots att de inte spelade så bra, det tyder på en viss styrka tycker jag.
De fick ju verkligen "träna" på powerplay ikväll, MODO drog på sig en hel drös med onödiga utvisningar.
Vad bra att MODOs Öberg klarade sig från en allvarlig skada, det är aldrig roligt att se när spelare ligger kvar på isen. Underbart att höra publiken applådera när grabben kom på benen

Kul att Norrena spelade bra oxå, snacka om att vi har bra målvakter. Synd att han inte fick hålla nollan men straffen var rätt solklar. Domaren hade läget under kontroll, iallafall kändes det så framför tv:n.

Nu laddar vi för nya friska tag på torsdag!

Ruggigt snyggt!!
Måste säga att 5-1 målet var bland det snyggaste jag sett ett lag prestera i Power Play!!!

Sv: Vinst ikväll!!!
Guld-Conny: 6-2

Sv: Henrik Lundqvist
danoj: nej dom har ju elitseriens bäsa målvakts par

Sv: Vinst ikväll!!!
2-0 !!! Blir det 6-0 som i torsdags???

Vinst ikväll!!!
Det börjar ju bra, 1-0 genom Carnbäck efter bara 3.37!

Sv: Målvakt ikväll
Anton J: Det blev visst Norrena som får stå...

Sv: Målvakt ikväll
Anton J: De kör nog med två målvakter ikväll, för säkerhets skull...

Sv: Målvakt ikväll
Guld-Conny: Det är dåligt att inte kunna tala om vem som ska stå så här nära matchen, hemsidan borde kunna ha en liten notis. eller är dom båda så bra att dom spelar tärning efter värmning?

Sv: Målvakt ikväll
Guld-Conny: Det går dåligt ligger på 45 poäng med ena laget, 15 på det andra

Sv: Målvakt ikväll
Anton J: Det borde nästan bli Lundqvist tycker jag. Han har ju bara fått två matcher hittills och de har ju gått strålande. Men Norrena gjorde ju i och för sig en bra match i lördags. Men Lundqvist har ju stått de två senaste hemma så jag tror på honom. Vilken plats ligger du på i Dream Team?

Sv: Målvakt ikväll
Guld-Conny: Samma här. Måste veta inför dreamteam.

Vem står ikväll
Norrena eller Lundqvist? Någon som vet.

Målvakt ikväll
Är det någon som har hört vem som ska stå ikväll? Måste veta det för att ha rätt målvakt i mitt DreamTeam. De har ju inte lagt in något inför dagens match på hemsidan heller...

Sv: 1x2
sofia: Det tog för mycket tid för grabbarna som höll i det så därför lades det på is(hehe) för tillfället.

« · 132952 · »