Sannes Tycker dom är helt acceptabla speciellt om man jämför med tidigare säsonger och jämför med andra arenor. Sen som sagt VF kan jag gärna sponsra med några kronor till.
Jag fick följande info på posten angående biljettpriserna:
Sektion D,G,O,r rad 5 och uppåt 240,00 Övriga sektioner rad 5 och uppåt 225,00 Rad 1-4 runt hela arenan 100,00 Seriebiljettsinnehavare 20 % rabatt på ordinarie pris
Sen finns det familjepaket ett för 300,00 och ett för 450,00
Ett billigare pris för ungdom under 16 år och pensionärer finns oxå.
Vart kan man kolla vart biljetterna kostar?Eller vet du hur mycket det kostar?Hade tänkt att åka ner till första hemmatchen i kvarten så jag skulle gärna vilja veta!
Mangan Visst är det viktigt att få igång laget men känns egentligen inte som det spelar så stor roll om man vinner eller förlorar bara man får igång laget tills det är dags för kvarsfinal. Tror Kanada har tagit mycket alvarligt på sina matcher... dome nog bittra nu. Men dom kommer nog igen.
GUD Nej det ligger ju en hel del i det oxå. Har iofs ingen som stenkollar mej på jobbet så jag skulle kunna ligga hemma och ta igen det. Men vet att jag behöver mycket ledigheter framöver för slutspelet och hokceyvm
MoK GG Matcherna är väldigt viktiga nu i början. Det är viktigt att få igång laget så att man inte bara kommer till en semifinal och inte vet hur fan man ska spela.
Kanada har inte tagit så allvarligt på sina matcher, tyvärr får man väl säga. Hockeyn blir så mycket roligare då. De tror väl att de bara kan komma in i en semi och spela drömhockey, men det är inte alltid så lätt seru.
Klart man ska se det... *ler* Jag går upp kl. 05.00 i vanliga fall.. Så jag kan la lika gärna gå upp kl. 03.00.. *ler* Vad tror folket då.. Jag tror att det kan bli väääldigt jämt... *ler*
GUD Jo Hedberg hade vart kul att se vad han kan göra. Men borde bli en lätt match vilket som. Får sova inatt jag så man kan jobba imorgon pigg och frösch.
GUD Jo vanligtvis gör man det. Men att vara vaken mellan 03:00 och cirka 05:30 känns segt för en match mot ett Tyskland som bara kommer förlora och en match som inte betyder något. TYvärr e det så men vi får la se :)
Mangan Alla matcher i OS är viktiga.... kan faktiskt inte hålla med. Dom är 3 matcherna nu känns lite halv om halv som uppvärmning inför det riktiga som kommer i kvartsfinalerna och framåt.
Mangan Kanada har verkligen misslyckats hittils. Dom kan inte vara speciellt nöjda om man säger så. men tror ändå domtycker upp sje och avslutar med mer värdighet. Finland tror inte jag heller kommer nå final. Men den som lever han lär
Borås Dom bö vinna lätt ja, Kanadickerna hade tydligen lite problem. men vann med 3-2 till sist. Salo har vart bra men inte helt felfri gjorde några småtabbar igår som kunde blivit farliga om inte backarna gjort sitt jobb.
Kanada är slut. Finland har inte en chans till final. Det står mellan Sverige, USA och Ryssland om OS-Guldet. Ryssland är riktigt farliga, även Tjeckien. Ja det finns många som har chans!
Amerikanarna hoppas ju på en final mellan USA och Kanada. Jag hoppas själv på en final mellan Sverige och Finland. Vad har Kanada att göra i detta OS? De vann nätt och jämnt mot Tyskland med 3-2 utan att imponera. De tror att det är lätt att ställa om bara så där i en eventuell semifinal och final. Kanada kommer att få det svårt. Alla matcher i OS är viktiga!
Det är naturligtvis bra att möta dåliga lag i kvarten men det kan blir en svår omställning till kvalificerat motstånd men det svenska laget är så pass skickliga så att de klarar det.
MoK GG: Ja det får vi verkligen hoppas att dom inte gör. Men dom är så pass bra, så det ska nog inte vara några problem. Vi har ju salo där bak, hittills har han varit helt felfri. Verkar som att hedberg ska få stå inatt, men som du säger MoK GG, det är ingen match som man offrar sömn på, speciellt när man ska jobba mellan 06.00-18.15 imorgon, då behöver man vara utvilad. dom vinner ju ändå mot tyskarna.
Borås ja vitryssland är det ju sagt skall ju inte vara några som helst problem för 3:- att köra över dom och komma till semi. Men hur bra är det egentligen att först möta TYskland och sedan Vitryssland för att i semin få aningen mer kvalifierat motstånd. Hoppas dom inte vänjer sej vid det lättare motståndet.
Borås jasså 19:00 då slipper man sabba hela sömnen för att kunna se lite hockey då låter ju bra. Tur det är Tysklands matchen som går 03:00. Inget jag håller mej vaken för direkt
Det är klart att sverige får möta vitryssland, det är 1:an mot 4:an. 2:an mot 3:an och så vidare. Alltså så möter sverige vitryssland som är sist i den andra gruppen.
Nu har vi vunnit vårna grupp, då spelar vi kvarts final på onsdag 19.00. En bra tid för mej i allafall. Jag säger bara Tommy Salo, vilken målvakt vi har. Han är helt suverän, vilka räddningar han kan göra. Det kan bli ett roligt slut på os.
Mangan lag 1-2 lottas mot lag 7-8 och lag 3-4 lottas mot lag 5-6. Sen är det väl genomgående att dom 2 bättre lagen lottas mot dom 2 sämre i semifinalerna.
Mangan Ja visst var Sudden bra rätt igenom matchen men han kunde sabbat rejält med sina avslutande utvisningar tyvärr. Men det gick vägen så man skall la inte klaga :)
känner mig rastlös, hehe
Jaja en som väntar på nått gott, blir ju sverige som kammar hem det här ändå!
FORZA TRE KRONOR!