Laban26: frölunda vill inte riskera samma sak som hände förra året, petter rönnkvist höll inte måttet och var skadad mycket, bättre då att satsa på 2 bra kvalitetsmålvakter, henke kan lära sig mycket av norrena, och sen att ha 2 bra målisar, det eju inte fy skam eller hur? :)
VF vågade släppa fram ett par Juniorer förrra året och de tog chansen. Varför inte göra likadant med Henrik Lundqvist? Vf har en av sveriges bästa målvakter... ... Vad gör VF jo köper in en finsk landslagsmålvakt i stället för att ge Henrik Lundqvist förtroendet.
BORÅSINDIAN: Jo precis, önskar vi kunde få slut på dessa trötsamma disskusioner snart. "Men Henke va ju bra förra året" o "Norrena bara slarvar i sarghörnen"..Bah!..hehe..lite trött på skiten som det kanske märks
liepins: Conny göt ett underbart jobb, han vet ju vilken målvakt som är het för dagen. Han visar verkligen fingertopp känsla. 2 insläppta mål på 3 matcher. Det är fantastiskt.
Det här tjatet om målvakterna börjar bli så tröttsamt. Conny gör helt rätt i att matcha dem som han gör, han vet vem som är bäst och låter den stå mest helt enkelt. Är inte svårare än så.
Och att säga det är fegt av VF att handla in en bra målvakt till är ju rent av patetiskt, samma som det skulle vara fegt att handla in en ny forward eller back då eller?
Laban26: haha jaså det säger du, kolla vilket lag som för närvarande har minst insläppta mål i serien. Snarare så att frölunda satsar på att få 2 bra målvakter,det är bättre än att bara ha 1 (som HV), sen det här med orutinerade spelare..kolla hur det gick för frölundas juniorer förra året..