Dragan 2k: Dom har vart dåliga ett par matcher på Frölundas hemsida att lägga upp sådan info. Det kommer nog igång snart. Sne litar jag aldrig på nån an ann sida än just VF egen sida när det gäller info angående laget.
Klinth: Håller med. Det vore kul och veta sådana saker. Man får väl helt enkelt förlita sig vid andra källor typ GP, Frölundaitens hemsida och ibland motståndarlagets hemsida.
Riktigt synd att det inte finns mer aktivitet inför matcherna på Frölundas officiella webbplats
BJ: Jo. Jag såg det efter jag hade skrivit meddelandet. Tror mer på Färjestads officiella sida än herr Jansson. Är det samma Jansson som jobbade som sportchef för GT? Är det någon som vet?
Kul att Henke får stå mot Färjestad. Det måste kännas kul för Henke att få sånt förtroende. Det är inte direkt något dussingäng man möter på bortaplan. Fast Henkehar varit bra, riktigt bra.
BJ: Klockan 19:00 i kväll vet vi med säkerhet, då släpps pucken, och bataljen om dom 3 poängen startar. Hoppas att det blir en bra match, och att Frölunda vinner ;-)))
Nja, enligt FBK:s hemsida och B-Å så står Gerdén, inte Wallinheimo. Herr Jansson påstår också att André Faust ska göra debut, men enligt André själv så kommer han till Karlstad på måndag. Kanske har han kommit tidigare, men inget har sagts från officiellt håll.
Enligt puckprat här på hockeyligan.se (se länktips om ni inte orkar navigera) så är Jens Karlsson tillbaka lagom till matchen mot FBK. En kille av hans storlek är alltid nyttig att ha när det blir tufft och jämnt. Det lär det väl bli också.
Utöver detta verkar det som om FBK:s finska "fantom" målvakt vaktar kassen i morgon. Vågar inte ens försöka skriva hans namn för stavningen lär blli fel.
Vad tror du om kvällens drabbning då? 3-4 till VF är mitt tips.
Skall ni upp eller?
Jag får se det på krog i Linköping, jobbar där för tillfället :-(