Det som gör mig mest förbannad är alla bortslarvade poäng mot SSK, Mora, och andra skitlag. Tänk vilken hemmafördel vi hade haft om vi hade spelat bra mot bonkegäng och inte bara mot bra lag.
Danne_l: Men det är ju inte frilägena han släpper in. Han släpper ju inte konstiga skott som han egentligen ska ta och i andra matcher är han en spelande vägg. Det är för mycket upp å ner helt enkelt.
Fysisk hockey: Kul att ni gläds så mycket över att slå ut oss. Det måste ju bero på något slags lillebrorskomplex, lite som att när Finland säger att dom bara vill slå ut Sverige sedan kvittar det hur det går. Lite som ni säger nu. Skit samma hur det går med resten av slutspelet bara vi slog ut storebror.
Vi i Göteborg förstår att ni har lillebrorskomplex.
Danne_l: Precis en kille som Ahonen går inte att göra mycket åt. Vi behöver byta ut Ahonen. Stabil visst men han har stängt igen på allvar i alldeles för få matcher. Med vårt försvar är det inte direkt någon bra kombination. Han behöver höja sig till nästa säsong annars får han bytas ut. Han håller inte måttet i ett lag som vill eller borde ha ambitionen att vinna guld.
Många backar måste också bytas ut... Acke, Ronnie till å börja med...
Fysisk hockey: Att jag orkar? Ska du säga med din presentation. Snacka om att vara långsint... Jag har iaf droppat gamefacet och kommit tillbaka till verkligheten och jag önskar färjestad ett stort lycka till. Du å andra sidan har ju hästlängder tills du når din ödmjukhet.
Så sluta snacka e du snäll...
Grina om ett par jävla sekunder i en match som var över för längesen.
Danne_l: Kan ju vara så, Men skulle va intressant med ett byte av Rahm och Gistedt en säsong för att se om Gistedt kan komma på benen igen och Rahm kan matchas i ES nån match.
Nä så enkelt var det kanske inte, men Rahm nämnde Leman på sin blogg. Jag kan tänka mig att de flesta målvakter har sin egna mentor eller tränare. Henke och Joel hade Lehner och nu när det verkar som att även Joel lämnar kanske han inte behövs helt enkelt. En kille som Ahonen tror jag inte det finns så mycket att göra åt, han har sitt spelsätt även om det går att peta lite på små detaljer.
Frölunda släpper ju målvaktscoachen, mycket för att just Rahm inte gillade honom, så det känns ju som om man planerar att ha Rahm kvar. Tror han skulle vara en ypperlig backup till Ari nästa säsong.
Ingen som har hört om Frölunda förlänger kontraktet med Robin Rahm, som var utlånad till Borås? Han var grymt bra i målet, det var inte många returer den grabben släppte. Enligt min mening borde hans kontrakt förlängas, ge honom en chans i Frölunda.
Nej, nej och nej. Nu har vi chansen att börja bygga nytt från början och då ska vi inte ta tillbaka folk som en gång redan fått kicken. Lillis är en sympatisk man men inget för vår tränarstab.
Mycket stora ord av VF-fans här nu. Jag hade antagligen inte varit lika ärlig/stor om FBK förlorat. Tack! Nu har jag fått se det jag verkligen ville i det här slutspelet.
WarhawK: Vad jag menar är att vi vet inte vad vi får det är lite att köpa grisen i säcken. Vi vet vad vi har med Roger Melin. Nu räckte det inte längre än till kvartsfinal i år men det beror ju på helt andra anledningar än Roger Melin och tränarstaben. Alldeles för virrigt framför den egna kassen och väldigt tamt i allmänhet.
Idag är jag mest besviken på en spelare som Tomi Kallio som gnäller i media om hur "vissa spelare" inte kommer upp i sin standard eller ger gärnet. Idag såg jag knappt ens att Tomi var med. Han var så anonym matchen igenom att man la märke till att han var med först när han bytte kedja till tredje perioden då det redan stod 2-0 till Färjestad. Är inte för att hänga ut enskilda spelare egentligen men när man gör som honom och "går till attack" mot det egna laget då ska man föregå med gott exempel också.
Mer jobb och mindre tjöt i fortsättningen.
Valfri LHC spelare gärna får proppa armbågen Wallin. Två solklara elbowings av Wallin på Freddan varav den andra tappar Freddan hjälmen på och tappar tålamodet för och proppar Wallin som såklart lägger sig ner och filmar. Svagt agerande av Andersson där. Wallin skulle ju åkt på ett längre straff. Men det hade ju ändå inte ändrat matchutgången.
Nu är spelet över för i år. Iaf på seniornivå, nu börjar silly season. Färjestad ska ha all cred för väl genomförd semifinal och får ha lycka till i fortsatta slutspelet.
JBlom: Är ändå nöjd efter denna skakiga sässong att vi kunde ta det till 7 matcher och egentligen likagärna kunde vart vi som var i semi. Nya tag nästa år som sagt.
JBlom: Känns som om det blir tuffare nästa år. Orkar Jonas Johnsson, Niklas Andersson och Ronnie Sundin så kan det bli något men det blir tufft nästa säsong. Får se hur det blir med tränare osv.
piff: Bänka Ackeström? Tyckte inte han direkt gjorde en dålig match. FBK var hetare och gav Frölunda aldrig chansen. Målen kom i precis fel lägen hela tiden. Bara ta nya tag o få lite hockeysemester nu då :)
FreddanVF: Tycker det känns konstigt att du tycker Uffe är oprövat kort , särskilt när han en av få svenskar som har rutin från borta i NHL där han är assisterande i Dallas
Danne_l: Nej WInnerborg vore ingen hit men Rådbjer som ändå vart med. Andersson är ju inget fel på så länge han har samma bedömning åt båda håll liksom. Tycker inte han haft detta riktigt.
Tycker det snarare känns ganska logiskt med Andersson igen. Lagen borde ju lärt sig hans bedömning vid det här laget. Att sätta in en ny, typ Vinnerborg som skulle döma helt anorlunda, skulle ju kunna sluta i kaos.
mok: Andersson har kanske för taskigt ställt eller taskiga familjerelationer eftersom han måste jobba på påskafton oxå...
1 - 3 sade jag innan sjätte matchen och jag vidhåller det trots att det är taget. Fixa detta nu så gör vi processen kort med Vinhanlar'n som helt obegripligt allt står fri och får sikta, å sen möts Vi i finalen.....;-)
piff: Tycker det är riktigt underligt om Andersson för dömma även idag. Dels har han gjort för många matcher och det borde iaf vara Rådbjers tur. Och med tanke på att han var inblandad i "skandalerna" sist så borde han inte få dömma bara just därför för i ett avgörande skede kan han ha det i bakhuvudet och ja dömma fel helt enkelt. Ja vi får la se om han skickar ut Frölundaiter på löpande band och låter FBKarna spela trots synder liknande Frölundas och höga armbågar etc.
Ja, i de matcher jag sett i år har han inte varit med i spelet. Jag tycker han visar upp brist på spelförståelse... inte i klass med Patrik Sjöberg (han är i en klass för sig) men ändå tillräckligt för att hela tiden hamna i svårigheter med nivån i spelet... och därmed att dra på sig tjafslägen från spelarna...
rackham: Titta ordentligt på matchen idag så ska du få se hur billig Andersson är. Han ger PP till laget som faller mest och finast. Som i KArlstad när Lintner hoppade och la sig likt en ballethoppa och FBK fick pp och gjorde mål. Eller när Micke Holmqvist i Frölunda fick nog efter ett gäng hakningar utan att någon ramlat och ingen åtgärd så gjorde han döende svanen på en ytterst tveksam hakning men klart han fick pp med sig, han ramlade ju.
Japp, men då får vi öppna plånboken i vår och köpa ett helt nytt lag.