Anrell har gjort en liten lista om floppar och hittar i Elitserien. Säsongens tuffing blev... Jens Karlsson. Motiveringen lyder som följer:
"Jens Karlsson i Frölunda har visat gång på gång att han är elitseriens främsta rollspelare. Det har varit nödvändigt med en tuffing bland alla välkammade och tekniska gymnasiepojkar i Frölunda. Det har inte funnits en konflikthärd på isen som inte Jens Karlsson löst. Ofta hänsynslöst. Särskilt när hårdföra Leksand varit motståndare."
Klinth: Verkligen. Killen vill spela i Frölunda. Men som blott 20 åring och fast i fjärde kedjan är inte bra för en kille som behöver fortsätta sin hockeyutveckling.
Men en kille av Karlsson kaliber behövs i varje lag.
Dragan 2k: precis, dessutom börjar han ju hitta målet nu. Skulle vara en kännbar förlust om han väljer nåt annat. Skulle inte vilja ha honom som motståndare om det drar ihop sig till fight..
Linnea: Det har ju märks att Jens vill spela i Frölunda så jag tor han kommer att sätta en och annan puck under slutspelet. Han har nu blivit så stor och förståndig att han vet om att utvisningar kan bli ödestigert, så jag tror han kommer lungna sig lite på den fronten. Han får gärna spela tufft men på rätt sida gränsen. Han kommer göra minst 6 mål på vägen mot guldet. Det blev ju inte sämre precis när Esbjörs kom in i kedjan
liepins: Visst är det så. och som Vf-chefen påpekade spelar han nog med lite mer förstånd nu. Och det pratas ju mest om honom i samband med slagsmål och utvisningar tuvärr, men jag hoppas på massor mål i slutspelet =)
Dragan 2k: Vinnie Jones var lá kanske inte den snällast man kan få fram på en plan =). Jag läste lite om han det var alltså spelare som stog över matcher för att slippa möta Vinnie då har man respekt på plan =)
Jo: Vinnie var kung. Har rekordet för snabbaste utvisning i en fotbollsmatch - 6 sekunder. Då är man snabb. Tror det var 6 sekunder. Det vet säkert vår egen sportkunskapsbank - Liepins.
Linnea: Såg ni när Johan Tellström (Luleå) hade pucken i egen zon och skulle bygga upp ett anfall när Jens åkte mot honom. Han vände hemåt direkt och gömde sig bak egen bur. Sen slog han ett pass direkt när Jensa kom med full fart. Såg det på canal Digital i söndags. Såg jättekul ut.
Jo: Får och får. Det handlar väl mer om ifall man vill ta konsekvenserna av det. Tyvärr ska det ju inte behöva vara så. det är ju inte knatteligan vi pratar om.
"Jens Karlsson i Frölunda har visat gång på gång att han är elitseriens främsta rollspelare. Det har varit nödvändigt med en tuffing bland alla välkammade och tekniska gymnasiepojkar i Frölunda. Det har inte funnits en konflikthärd på isen som inte Jens Karlsson löst. Ofta hänsynslöst. Särskilt när hårdföra Leksand varit motståndare."