Frölunda HC

SHL · 60609 inlägg · 3406 ämnen

Pelle Prestberg


Pelle Prestberg
Om nu Pelle Prestberg försvinner till Färjestad så anser jag att Frölunda måste ut och hitta en utpräglad målskytt (vet inte om Jonas Esbjörs är en sådan)

PS: Dålig stil av Prestberg om han sticker till färjestad. Dom ansåg att han va dålig, han får chansen i Frölunda, Frölunda får upp honom till bra spel igen o att han ens då funderar på Färjestad när dom vill ha honom igen. Dålig stil.

TYP :)

Sv: Pelle Prestberg
Ingenting är på något sätt klart vad det gäller Pelle!
Rykten florerar gott just nu, silly season kallas det, och det är just vad det är: Silly!

Jag håller med MoK! Står det inte på Frölundas hemsida, så är det inte bekräftat och således inte 100% säkert.

Sedan kan man kanske önska lite mer från Frölundas sida, men det är en helt annan sak!

Förresten, när man ändå diskuterar Frölundas hemsida, borde inte Frölunda satsa mer på attiraljer som mer tröjor kalsonger, trosor, sockar, nappar, prylar, prylar, kläder, kläder osv.?

Färjestad är betydligt bättre på att ha ett stort utbud på souvenirer och supportervaror än vad Frölunda är!

Jag vill kunna köpa mer Frölundaprylar & Kläder!!!

Sv: Pelle Prestberg
Jag har läst någon stans att Ville Peltonen skulle komma till backa till Frölunda och om nu pelle går till Färjestad så skulle ville vara en utmarkt ersättare till Pelle.

Sv: Pelle Prestberg
Vaffö längtar man till värmland när man bor i GÖTEBORG?! :)

Ok men det e la en ganska god anledning...vart läste du om detta med Ville Peltonen? Det hade änna vart nått ja :)

Sv: Pelle Prestberg
Jag tor att jag läste det på Aftonbladet för länge sedan.

Sv: Pelle Prestberg
bakpeter: Känner att jag måste klarlägga en sak om Pelle Prestberg. Färjestad ville ha kvar honom och han ville stanna för två säsonger sedan. Allt var klart bara att skriva på kontraktet. Då klev en enda person fram och stoppade hans vidare spel i lila gult. Detta var dåvarande tränaren Gunnar Johansson som av någon anledning har ett ont öga till PP. GJ vägrade ta med PP i truppen så Loob var tvungen att avböja kontraktet och sade till PP att ta ett par år i en annan klubb och kom tillbaks sedan. Läs gärna mitt länktips vad som skrivs i VF i dag (Värmlands Folkblad) Känner jag PP rätt så går han förmodligen med på lönesänkning bara han får spela i lila gult. Sorry VF. Goa Gubbar

Sv: Pelle Prestberg
lilagul: ok...tack för upplysningen :)
Men jag hoppas ändå att Pelle stannar i VF. Det sista som dör ut är ju hoppet :)

Sv: Pelle Prestberg
bakpeter: Men mycket hänger ju på om VF vill ha han kvar. Vill dom det och han sticker till FBK kan jag ju inte påstå han kommer tillhära en av mina favoritspelare precis. Han sjukner rejält i mina ögon då.

Sv: Pelle Prestberg
Hörrni, mycket spekulationer om vilka spelar som kommer och går.
Jag är säker på att Evensson har läget klart för sig vad han vill ha och inte.
Så jag är inte så orolig, jag avvaktar och ser vad som kommer fram efter diverse olika möten.

Fast det klart, det vore ju underbart om man fick höra lite goda nyheter, som om att Carnbäck, Ackeström, Ström osv skulle vara klara.

Har lite svårt att komma åt både tidningar och internet just nu så det kan hända att någon spelare är klar utan att jag har koll på läget.

Har dessvärre inte hunnit och läsa alla inlägg som varit i gästboken den senaste tiden, så jag ber om ursäkt om jag har skrivit något som någon annan redan har gjort.

Gonatt!

Sv: Pelle Prestberg
MoK GG: tycker inte den där prestberg är så stor förlust om han nu sticker.

Sv: Pelle Prestberg
arnetiberg: Hur motiverar du detta med att Prestberg inte vore en stor förlust då?

Sv: Pelle Prestberg
arnetiberg: Boden suger!

Sv: Pelle Prestberg
Pelle till Färjestad!!!!

Sv: Pelle Prestberg
miftjejen: Är du dum eller? Han ska stanna och hjälpa frölunda gå vidare och ta SM guld!!!!!!!!!

Sv: Pelle Prestberg
miftjejen: bissett med johnsson skulle blir bra

Sv: Pelle Prestberg
Ja då var det klart. Pelle till FBK. Läs Länktipset

Sv: Pelle Prestberg
Emu:
Är det Färjestad nästa? du kallar klart? ?????? är inte det frågetecken?

Sv: Pelle Prestberg

Sv: Pelle Prestberg
Sir Lancelot: Skilj på en personlig uppfattning och ett facktum, det som står där är skribentens personliga uppfattning,

Sv: Pelle Prestberg

« · 76829