Hade jag haft en rosa overall hade jag tagit på mig den och ropat äntligen. Nu nöjer jag mig med att försöka hjälpa utmanarna spöa skiten ur de så kallade experterna.
Det har efterfrågats ett regelverk för hur utmaningen mot Expertpanelen går till. Dessutom finns ett önskemål för vissa "otrogna" att vara med. Efter ett majoritetsbeslut har vi nu ändrat inställning i denna fråga. Dock på prov. Om det blir för svårt att hålla reda på resultaten så kanske vi ändrar oss... Men mangan & Sannes är ju GRYMMA på att sammanställa, så det blir nog inga problem.
Reglerna i korthet:
Expertpanelen ska bestå av 5 personer. Dessa är: mok, Danne_l, Dragan 2k, Klinth & Linnea
Expertpanelen måste ha lämnat in sina tippade resultat senast 24h innan nedsläpp
Utmanarna får inte tippa innan det att Expertpanelens alla medlemmar har tippat klart. Om alla i Expertpanlen INTE har tippat då det är 24 timmar kvar till nedsläpp så är det fritt fram att tippa.
Utmanarna består i första hand av Frölundas supportrar här på HS. Naturligtvis är det även fritt fram för övriga hockeysnackare att hjälpa Utmanarna i denna ”omöjliga” kamp mot Expertpanelen.
Utmaningen avgörs i bäst av tre perioder. 1: omgång 1-33 2: omgång 34-50 3: Slutspelet
Om det blir diskussioner så har Expertpanelen alltid rätt.
Klinth:
Så generöst av dig. Jag tar tacksamt emot rosa overaller via SMS. :-)