Drebos : Håller med men det borde varit 3 poäng då Innala borde fått en 2:a med sig! Frölunda ser trötta ut och saknar nog Ivar som konstigt nog är bärande trots sin ringa ålder !
Rulltårtan : ☕️🍪 tolfte raka! Helt sinnes sjukt dålig match av oss, 5 skott på mål sista två perioderna!!!!! Ändå så ser jag denna match som positiv att vi vann och visar återigen att vår lägsta nivå denna säsong räcker fortfarande till att vinna mot inprecip vilket lag som helst i ligan
BlygeKenta: Har typ det är en liten hockeynörd kan mycket onödig fakta, men många lag är också väldigt hemlighets fulla när det gäller skador så svårt att veta,
Drebos : Ja det har ändrats i efterhand, inte så lätt att veta. Då är väl hans finger gjort av smör då? Antar att du inte har blykoll på andra lags skador heller herr Viktig-petter?
Drebos : Va fan snackar du om? Står på Expressen ganska klart och tydligt att han brutit armen, ska jag utgå från att dom ljuger? Eller ska man ha direktkontakt med Frölundas lagläkare för att ha alla detaljer menar du?
Kosmoskatten: ikväll har vi flyt även om ganska många skott var alibiskott som Lasse tar i sömnen men sen räddade han och försvaret ett antal A-chanser! Tyvärr håller jag på United som lyckades få 1-1 mot jumbon, vilket drar ner glädjen liiiite:(
Rulltårtan : Håller med. Ett bra Färjestad kunde vunnit. Men vi vann på vi vårt försvar. Det gav oss chansen att avgöra. Och Lasse var bra för att vi gav honom chansen att vara det. Av alla lag verkar det bara vara vi som förstår det.
Rulltårtan : Rösten är paj och så ska det vara, var på plats i Scandinavium idag och vilket bra tryck och nog det bästa tifot vi har kommit med på ett bra tag!!!!! Äckliga larmi också rätt att han hade räddningsprocent på 57%
Kampen var bra och resultatet var bra resten kan vi ju bara glömma ! Färjestad bättre i allt utom att göra mål!! Tack Lasse det gjorde du jävligt bra trots 2 riktiga skitmål!
Rulltårtan : Jadu, senaste matchen vi fick pp var väll mot Brynäs och den matchen såg det inte så vackert ut men då hade vi inte Routsalainen frisk han som ändå är våran pp kung,
Drebos : ja han borde gjort ett flertal mål men har inte den rätta känslan men om man får den så…. Över 70 minuter utan ETT ENDA PP!! märkligt! Hoppas fbk får lida för det!
10 raka efter vinsten mot Malmö! Ändå jag tänkte på som skulle kunna varit bättre är weissbach läge efter läge och gör ingeting, hoppas han hittar tillbaka formen
Om Fjolin ska ha nån trovärdighet angående snacket om filmningarna så borde han ta sig ett snack med kapten Friberg, han går ju endå under smeknamnet mästerdykaren.
Drebos : härligt! och kul för dig som var på plats! Men vi måste sluta bjuda på målchanser! Deras mål och tre chanser i sista som vi skapar för Brynäs! Men skönt med 3 poäng 👍🏽
Det blir nog tufft idag! Frölunda saknar Sveriges bästa spelare i SHL och han gör verkligen skillnad! Det viktigaste för mig var matchen den 6:e då vi mötte dem hemma, för mig en av de viktigaste hemmamatcherna!!
Rulltårtan : Hitills tycker jag att matchbilden är som jag trodde innan fortsätter vi så här så håller lasse nollan och tre poäng in på kontot, vi stänger av de helt när de är i våran zon
Frölunda ser trötta ut och saknar nog Ivar som konstigt nog är bärande trots sin ringa ålder !