Golf

Grupper · 767 inlägg · 43 ämnen
« · 736776 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Äntligen!
MorganaLefaey:

Välj Golfklubbe, sedan Hole-In-One i nästa meny.

Spelade med Petter Edblom när han gjorde sin HIO på Hål 12 1992.

Han spelade en Järn 7 (började spela det året, så 110 meter var långt då), studsade i "din" kulle, och rullade ner i hål!!!!

Så kan det gå ;-)

Sv: Äntligen!

Poffa: På 15 finns bara ett ställe att lägga sig på. Och det är på kullen till höger om green just vid trädgränsen. Tror inte det spelar någon roll vars jag siktar. Bollen hamnar där ändå. Nu börjar man bli så van att göra inspel därifrån så man blir nästan bara glad om man hamnar där på utslaget.

Skulle nog tro att 3an och 5an är de som jag har störst chans att göra HIO på. De andra brukar jag inte träffa green på. Iofs så har jag haft några snurra på 12. Varav den snyggaste av dem var en råtoppad PW som tar i kullen innan green stutsar i på flaggan och lägger sig 4-5 cm från hål.

Så dogge har lyckats?

Har inte varit inne på hemsidan och kollat på år och dar, så jag finner inte ens någon HIO lista. Men jag tror hon gjorde det under en tävling så det borde ju vara reggat.


Sv: Äntligen!
Poffa:

Men de som gjorts i år kanske man kan förstå om dom inte är med?

Hål 15 spelar ju många precis som du beskriver, kullen och studs nedåt.
Mycket bättre att hamna på den sidan än nere till vänster i alla fall.

Hål 5 ligger jag ofta uppe till vänster, och det är klart sämre än din position till höger.

Håller med dig om din analys av Hål 3, järnnia och rull in på green :)

Sv: Äntligen!

Gidde:

På 15 är jag glad om jag kommer in på green från tee. Allt som oftast ligger jag nere till vänster. Når jag green beror det på att jag träffat kullen till höger och haft turstuds in på greenen.

Hål 5 är också ett mardrömshål. Alltid, alltid ligger jag mellan bunkrarna till höger om green.

Gör jag HIO på Puttom så är det på hål 3. Järnnio precis över främre bunkern och så studs och rull in mot mitt av green.

Vad det gäller HIO-uppdateringen på hemsidan så är den väl inte 100%-ig. Jag menar, Douglas de Santanas HIO på hål 12 har ju inte kommit upp heller.


Sv: Äntligen!
MorganaLefaey:

Reggade inte din mor den HIOn?

Hon finns ju inte med på Puttoms hemsida...

Själv har jag bara haft några koppsnurrar på hål 3,5,12

15 är ju ett omöjligt hål, det hatar jag verkligen, så där kommer det aldrig att bli någon HIO för mig.....

Sv: Äntligen!
MorganaLefaey & Poffa:

Kul med lite golfsnack, vi kanske borde ta en runda tillsammans innan säsongen är slut?

En HS-Open eller något liknande? :-)

GIck förövrigt min överlägset sämsta runda i lördags morse, spelsugen som få efter 2 veckors uppehåll, men det bra spelet som funnits hela säsongen var som bortblåst!!

25p är inte imponerande... :-(

Sv: Äntligen!

Poffa: Jo åttan skall vara enkel, speciellt om man lägger utslaget i nedförsrullen bakom krönet för då brukar man nästan komma längre än om han landar på flacken. Men jag är allvarlig när jag säger att jag tror inte jag haft ett enda bra utslag på det hålet på 3 år, och eg knappt några halvdana heller.

14 år ett riktigt killerhål, då man kan plocka fram sin förlängda driver som man väldigt sällan använder annars och sedan så går man mot green på slag 2. Om man inte är framme så brukar inspelen inte vara några problem. I år har jag iofs nästan inte spelat något då morsan ifjol gjorde hole in one på 5an med ett perfekt utslag från damtee med sin driver. Sådan är inte rättvist och jag har nu nästan gett upp min karriär som började när man var 10. Iofs så slutade den nog för 10 år sedan då jag stått på samma Hcp de senaste 10 åren.

Sen måste jag säga att puttom är en ganska behaglig bana som jag tycker är klasser bättre än foppas.


Sv: Äntligen!

MorganaLefaey:

Åttan är ju ett birdiehål, till och med för en sopa som mig. Normalt sett har man väl 70 meter kvar till flagg efter drivern gjort sitt. Ett bra inspel, gärna kort om flaggan så man får uppförsputt, och sedan är det bara att hitta linjen.

Sjuan håller jag med dig om. Det är långt ifrån banans svåraste hål, som indexeringen vill ha det till. Däremot gillar jag inte 14, då jag allt som oftast brukar rulla av till vänster och ner i bunkern.

Första hålet är ju ett perfekt öppningshål. Drivern får vara kvar i bagen och man slår en spoon kort om "ravinen" för att sedan ha en wedge kvar in till hål. Undviker man bara bunkern så brukar paret vara givet.


Sv: Äntligen!

Poffa: Har faktiskt några riktiga hathål på Puttom som de flesta andra inte alls tycker är speciellt svåra. Hål 8 har fått ett psykiskt övertag på mig och om jag inte ligger bakom kullen på 7an så ligger jag nere vid 10ans green. Jag förstår det bara inte då det knappt finns något som skall störa eller göra hålet svårt men tror inte jag gått på par eller bättre där någon gång på de senaste 3 åren vilket är ganska dåligt för en med 16 i hcp. Sen tycker jag inte heller om hål 1. Där har det iofs gått bättre än hål 8 och chansar på att skräcken för detta hål kommer från när man som småtting just kommit ner till herrtee och skall göra min första tävling därifrån. Man tar i som man alltid gjorde på den tiden och slår bollen i första bästa träd som sedan stutsar tillbaka och landar på 9ans green. Sådant kan leva kvar länge.

Däremot gillar jag några hål som andra brukar tycka illa om som tex 7an som jag nästan alltid gör par på och 14 som man nästan ler åt när man kommer fram mot tee.


Sv: Äntligen!

Gidde:

Ja, där brukar man ju nå green på två, max tre. Sedan en, eller tvåputt beroende på längden kvar. Snittscoren, för mig som har Hcp 18,1, den här sommaren är ungefär 4,8 på detta par 5.

Får jag välja ut banans svåraste hål så väljer jag istället hål 17. Allt annat än en riktigt bra, rak drive (slår du lite vänster måste du spela dig runt en stor dunge med björkar, slår du höger riskerar du hamna endera bland träd eller så i rätt tjock ruff) lämnar dig med ett inspel på ca 150 meter, till en liten, eleverad green (ca 8 meter över bollens position) som är vaktad av tre bunkrar och som är svår att få bollen att stanna kvar på. Par på detta par 4 är bra.


Sv: Äntligen!
Paddan:

Konstigt!

Där brukar man ju ligga med 160-180 meter kvar :)

Sv: Äntligen!
Paddan: Tycker hål 4 är ett ganska lätt hål. Det vill säga så länge man får ett ok utslag.

Vattuskräcken brukar va jobbig, jag menar när man väl fått Rabies så brukar man inte fungera så bra.

Sv: Äntligen!
Gidde: Enligt senaste numret av Sportmagasinet rankar de hål 4 på Puttom som ett av Sveriges mardrömshål. Märkligt nog har 8 av 9 hål på listan någon form av vattenhinder, är det vattuskräcken som spökar?

Sv: The Open Championship 2006
Frisco:

Dags att plocka in TVn på kontoret nu då, så att jag kan följa resten av dagens spel.

Hoppas dom spelar bättre än jag gjorde på min morgonrunda, för den var riktigt usel... :-S

The Open Championship 2006
Viasat Sport visar hela dagen från Royal Liverpool Golf Club och The Open Championship. Intressant bana ser det ut att vara. Bunkrar som gör skäl för namnet. HAr redan sett spelare som måste slå bollen bakåt för att komma ut bunkern. Där har nya banbyggare nåt att lära. Det är bara löjliga med bunkrar som det går att slå träklubbor från. Va? Har jag lyssnat för mkt på kommentatorerna? Nej nej, jag har min egen uppfattning.

Sv: US Open 2006

Efter 10 hål ser detta hur säkert ut som helst.

Annika: -1
Hurst: +4


US Open 2006
Spännade särspel idag mellan Annika och Pat Hurst. Efter fyra hål så har Annika kopplat greppet med birdies på både 1:an och 3:an, Hurst däremot har inlett tungt med bogie på 1:an.

Annika: -2
Hurst: +1

Sv: Äntligen!
MorganaLefaey:

Är väl ofta så att dom som redan har mycket får mer?!

På samma sätt som Niklas Kronwall vann 1 miljon på skraplott när han redan har en hel del pengar på banken.

Men han var ju snäll och delade broderligt på pengarna med de tre andra personerna i hans fyrboll ;-)

Men du ska se att Niklas bjuder hem lite kompisar till sig så att dom får se på Fotbolls-VM på den stora TVn också.. :)

Sv: Äntligen!
Frisco:
Vilken tur att en sådan fattig en vann en 52 tummare. Lär säkert redan ha 3st.

Sv: Äntligen!
Veckefjärden, 18 augusti.

www.expressen.se/index.jsp?a=613999


Jaja. Ingen är förvånad över en Modoits sätt att hantera klubban.

Sv: Ryder Cup
Poffa:

3 upp, ett hål kvar!

Heja Calle P!

Sv: Ryder Cup

Gidde:

12.40 går vi ut. Så vi kanske möts då vi är på väg in och du är på väg ut.


Sv: Ryder Cup
Poffa:

Jajamen!

Ännu mer sugen blir man inför sin 15.00 tid imorgon :)

Dessutom leder Calle P med 3 slag just nu på USA-touren, fin golfdag detta...

Sv: Ryder Cup

Gidde:

Robban höll undan och vann. Så nu ligger han på Top-10 och har för tillfället en plats i Ryder Cup-laget. Men det är ett antal månader kvar än. Kvalar han in till US Open så kan det också leda långt.


Ryder Cup
Hoppas Robert Karlsson håller i sista rundan i Wales.

Leder ju med 6 slag inför den, och vinner han tävlingen så avancerar han in på Top-10 på Ryder Cup listan!! :)

Vore ju trevligt med två svenskar i den tävlingen till hösten.

Sv: Par 6
Salle: Hehe, den var fin!!

Man kanske borde skaffa sig en caddie? :-P

Sv: Par 6

Kanske inte stämmer in med ämnets titel men vem vet...

[url=www.caddychicks.com/]http://www.caddychicks.com/[/url]


Sv: The Maters
Poffa: Klart jag är nöjd :)

Sv: The Maters

Stigsson:

Ja, nu blev det ju Phil Mickelson som till slut fick äran att ta på sig den gröna kavajen. Tvåa blev Syadafrikanen Tim Clark, två slag efter Mickelson.

Grattis säger vi till vänsterspelaren Mickelson. Gidde, du är väl bra nöjd över det med vänsterspelare, va? ;-)


Sv: The Maters
Gidde: Olazabal i klubbhuset på 284 slag (-4) det kan faktiskt räcka till särspel så småningom.

Sv: The Maters
Frisco: Jag håller på Woods jag :)

Eller helst leftien Mickelson förstås, men samtidigt tycker jag det skulle vara jättekul om Couples fick vinna.

Hmmm, ok, vem som helst nästan som är kvar kan få vinna då, bara kul att få se på bra golf :-)

Sv: The Maters
Gidde: Spännande värre. Nu ondar jag på trätigern.

Sv: The Maters
Vi kan glömma Calle.

+4 just nu, inte många hål kvar..

Tre i topp istället på -4, spänningen stiger..

Sv: The Maters
Poffa: Thanx, med andra ord gäller det att jobba sig upp till minst delad 16e plats. Det ska han väl kunna klara.

Spelet återupptas för övrigt kl 13.45 idag.

Sv: The Maters

Stigsson:

"Qualifications for invitation" för årets Masters:

1.Masters Tournament Champions (Lifetime)
2.US Open Champions (Honorary, non-competing after 5 years)
3.British Open Champions (Honorary, non-competing after 5 years)
4.PGA Champions (Honorary, non-competing after 5 years)
5.Winners of The Players Championship (3 years)
6.Current US Amateur Champion (6-A) (Honorary, non-competing after 1 year) and the runner-up (6-B) to the current US Amateur Champion
7.Current British Amateur Champion (Honorary, non-competing after 1 year)
8.Current US Amateur Public Links Champion
9. Current US Mid-Amateur Champion
10.The first 16 players, including ties, in the 2005 Masters Tournament
11.The first 8 players, including ties, in the 2005 US Open Championship
12.The first 4 players, including ties, in the 2005 British Open Championship
13.The first 4 players, including ties, in the 2005 PGA Championship
14.The 40 leaders on the Final Official PGA Tour Money List for 2005
15.The 10 leaders on the Official PGA Tour Money List published during the week prior to the 2006 Masters Tournament
16.The 50 leaders on the Final Official World Golf Ranking for 2005
17.The 50 leaders on the Official World Golf Ranking published during the week prior to the 2006 Masters

Sv: The Maters
Poffa: Jag gav upp när det var så långt avbrott igår. Men jag ser nu att spelet i alla fall kom tillbaka.
Calle håller hyfsat, delad 26e plats nu. Hur är det nu, är det top 20 eller top25 som automatiskt får en inbjudan till nästa års tävling?

Sv: The Maters
Poffa: Meeeeen. Tråkigt. Bygg fler inomhushallar.

Sv: The Maters

Gidde:

Det är ju inte regnet som är problemet, mer åskan. Fast nu är ju övningsområdet öppet igen. Beräknad start på spelet är 23.20. 


Sv: The Maters
Regn, regn och åter regn! :'(

Sv: The Maters

Nu börjar det bli spännande. Första bollen idag går ut 16.40, Calle "Big dog" Petterson på delad 30:e plats startar 18.00 och ledarbollen med Campbell och Mediate startar 20.50.


Sv: The Maters
Gidde: Jaja, jag vill ha det på bild. Trodde att du satt och webtittade.

Sv: The Maters

Sv: The Maters
Gidde: Härlig rapportering. SnNart är klockan 22 så jag får se också.

Ingen med rosa skor eller nåt sånt?

Sv: The Maters
Calle fortfarande +1 efter 14 hål.

C. Campbell går som en furie, -4 idag efter 13, -5 totalt. Delad ledning innan Singh gått ut på sin andra runda.

Sv: The Maters
+1 efter 12 hål.

Håll i nu Calle!!!!

Sv: The Maters
Stigsson: Redan igång!

Springer mellan datorn och matlagningen :-)

Sv: The Maters

Ny bogie för Calle på 10:an och nu går han in i banans svåraste parti. Kom igen Calle!


Sv: The Maters
Gidde: Fortfarande -1 för dagen för Calle. Ett hål till nu och sen går han in i Amens corner igen.

Dags att dra igång TV sändningen därifrån. Gå till masters.org och klicka sen på länken "Amens corner LIVE".

Sv: The Maters
Attans!

Bogey på 7:e

Nu ligger han -1 på delad 12:e plats

Go Calle!

Sv: The Maters
Frisco: Hehe!

Jag gillar också namnet på den, speciellt eftersom den dyker upp på Förstasidan också, som en välbesökt bok :)

« · 736776 · »