HV71

SHL · 7177 inlägg · 782 ämnen

« · 112965 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Nedsläpp, Take two
OskarB:
tyvärr så kollade jag efter slutresultatet
i siffror...men nu ska jag bums in och kolla
resten på ditt käcka länktips...

Sv: Nedsläpp, Take two
gud:

Framgår inte det av min lilla matchrapport här nedan?? :-P

HV vann med 6-3, kommentarer om matchen hittar du på länktipset.

Sv: Nedsläpp, Take two
någon här som kan berätta hur matchen emot
Link#ping slutade??

Sv: Nedsläpp, Take two
TobbeA:

Ja han var duktig igår. Han hjälpte HV mycket...:-)

Sv: Nedsläpp, Take two
OskarB:

Hehe jag tycker Janne Mertzig var värd varenda miljon LHC har spenderat på honom... :) Snacka om välscoutad investering. Undrar om han verkligen klarar det östgötska språktestet...

Sv: Nedsläpp, Take two
Ottosson gjorde mål för FBK idag. Kul!! :-)

Sv: Nedsläpp, Take two
Bekväm seger för HV ikväll. HV inledde ganska så oinspirerat och framförallt försvarsspelet var väldigt virrigt. HV lyckades trots det ta ledningen, men tappade till 2-1 innan första perioden var slut i två situationer där man gick bort sig i defensiven.

Andra perioden var lite bättre, och man vinner denna med 2-0, mycket tack vare ett odisciplinerat LHC som drog på sig utvisningar på löpande band. HV fick spela mycket offensiv hockey i andra perioden och man skapade en hel del vassa chanser. Power play såg sådär ut, mycket bra intentioner med det tycktes alltid vara ett ben ivägen.

I tredje kvitterade Linköping med en gång, men sedan trampade HV äntligen på gasen. Man åkte ifrån LHC, som fortsatte att dra på sig utvisningar, och man skapade mängder av chanser och även 3 mål. Matchens delikatess svarade ännu en gång Per Arlbrandt för när han med en underbar pass ställde Johan Hult med ett mål helt utan målvakt.

Arlbrandt kommer vara en het kandidat till årets rookie. Skulle inte förvåna mig om HVs fjärdeline kommer fördubbla sin produktion i år, tack vare honom.

Sv: Nedsläpp, Take two
Stefan är nog revanschsugen i kväll...
Tror inte han släpper in något mål.

5-0 till HV, 3 mål av Skröder.

Sv: HOCKEY's tips
Någon som vet om det finns nån onlinesupport till matchen ikväll??????Hv-linköping?????

HOCKEY's tips
Kul att slå upp tidningen hockey idag och se Patrick Edlunds tips:

"HV71 har alla möjligheter att ligga med i toppen den här säsongen. Med det spelarmaterial man förfogar över är man topptre. När det sedan vankas slutspel blir HV71 mycket farligt. Alla vet vad det betyder att ha en bra målvakt, HV71 har den bäste. Därmed hamnar guldet i Jönköping!".

Bara att hoppas att Liv tar ett steg till den här säsongen då...

Sv: Nedsläpp, Take two
danoj: Jag skulle tro att det inte är särskilt många fler än just LHC själva som vill se en LHC-seger ikväll. Hoppas på 10-0 till HV så har de kanske gjort bort sitt målande för ett tag framöver och låter bli att göra så många mål mot oss i ES-premiären : )

LHC - köpelag från köpingstad.

Sv: Nedsläpp, Take two
Dysso:

Jag tror att LHC kommer vara väldigt laddade och vinstsugna imorgon. De gillade nog inte att få storpisk av SSK. Det kan nog bli tufft och tajt, men nu när HV ställer upp med fullt lag igen, så bör vi vara snäppet bättre.

Näst sista träningsmatchen nu. Dags för en bra match i tre perioder?

Sv: Nedsläpp, Take two
Dysso: personligen hoppas jag ni spöar ski*en ur linKÖPing.

Nedsläpp, Take two
Vad tror ni om morgondagens match mot LHC?
Blir det nån gnista, eller ser spelarna redan elitseriepremiären hägra? Jag hoppas på ett mål från Hassinens klubba, och givetvis att Arlbrandt får dominera och trycka dit en igen. :)

Jag tippar HV vinst med 5 - 2

Sv: Nedsläpp
OskarB, Patrick87:

Kan vi inte släppa den här ekonomihysterin snart?
Tycker ämnet är rätt uttjatat nu, och smådetaljer lär inte förändra vad någon tycker och tänker i frågan.

Sv: Nedsläpp
Patrik87: ticnets avgifter

Sv: Nedsläpp
OskarB: Men varför står det?: prisentervall: 125-280?
Har dom höjt priserna?
Kostade inte stå 100 innan samt 250 på långsidan?

Sv: Nedsläpp
Patrik87:

Det är snarare så att alla är sålda på säsong. Det finns således inga kvar att köpa på ticnet.

Sv: Nedsläpp
OskarB: Idag las Hv71:s matcher ut på ticnet.se, dock kan man inte beställa från måndagen den 16:e.

Men prisentervallen står : 125-280

Alltså kanske man har sänkt de 370 kr/biljetten till 280.

Sv: Nedsläpp
Dysso: Det var till och med 2 power play mål idag. 10 st på 9 matcher nu, helt ok facit.

Målskyttar: Arlbrandt, Määtänen och Ekelund.

Sv: Nedsläpp
E det ingen som har någon kommentar om motivet skulle ni oxå valt att ha eran mamma som motiv!!

Sv: Nedsläpp
OskarB:

Rädda mig! Dom är här! *springer runt i cirklar och skriker*
Tror jag ska sova nu, hoppas allt är tillbaka till det normala imorgon.

Lycka till! :)

Sv: Nedsläpp
Dysso: Något sådant hade vi också. Kom bara att tänka på det när ordet dök upp i huvudet. Det är ju inte ett ord man använder varje dag direkt.

Sv: Nedsläpp
Stefan liv!!

Många har funderat på vilket motiv man skulle ha på sin hjälm om man va målvakt,,,,,,stefan liv valde sin mamma!!Vad skulle ni själva ha valt o varför!!?????

Sv: Nedsläpp
OskarB:

Riktigt så illa var det inte för oss..
Eller det kanske det var, undrar om vi inte hade nån temadag eller annat tramsigt om det.. *fundera*

Sv: Nedsläpp
Dysso: Ja, inte är det vackert.

Själv fick man ju sitta och rita stoppa sabbet affischer i skolan i någon sorts tävling. Riktigt menlöst... Man visste ju knappt vad det innebar :-)

Sv: Nedsläpp
OskarB:

Stoppa sabbet ja.. Jo, den kommer jag ihåg. Såg dock aldrig någon som helst verkan av den, men det kanske bara var jag som tittade på fel ställe? =)

Njo, det funkar nog hyfsat här på HS sålänge moderatorer tar bort inlägg med låg nivå, och andra ger konstruktiv kritik till de som postar konstiga saker. Som sagt, bara att det svider i mig av att se HV förknippas med folk som skriver med CAPS och postar allt 3 gånger.

Sv: Nedsläpp
Dysso:

Nja, får man inte posta på en vecka tröttnar man nog innan man börjat. Vi vill ju ändå ha en viss tillströmmning till HS.

Jag tror och hoppas att de flesta snart märker att HS håller en hög nivå på diskussionerna och antingen anpassar sig därefter eller vänder sig någon annanstans. En viss inkörningsperiod får man väl helt enkelt ha överseende med. Upprepas det, får man däremot vidta åtgärder för att stävja sabbet...:-) (Någon som kommer ihåg stoppa sabbet kampanjen?:-D)

Sv: Nedsläpp
OskarB:

Blir mörkrädd av alla galna fjortisar som dyker upp såfort HS blir omnämnt nånstans. Trots att man vet att det bara är barn, så svider det att se personer som säger sig hålla på HV bete sig som det ser ut i brynäs gästbok nu.

Man kanske borde införa att man inte kan posta med ett helt nytt konto, utan bara efter att man varit registrerad i en vecka?
Borde få bort rätt mycket av dessa plötsliga inhopp av folk som inte vet vad ett forum är. Vad tycker du?

Sv: Nedsläpp
Dysso:

Nja, den tar vi senare i serien. Det svider mer då...:-) Ett par mål räcker på torsdag.

Sv: Nedsläpp
OskarB:

Jo, det hade varit riktigt kul. Tyvärr jobbar jag (kanske är tur det), så jag kan inte få panik och åka upp för att se matchen.
HV har en viss revansch att ta där, kan man tycka...

Sv: Nedsläpp
Synd, 3-4. Nu fick inte Arlbrandt chansen att briljera. Skall bli kul att gå på HV-LHC på torsdag.

Sv: Nedsläpp
3-3 och sudden väntar. Går det till straffar kan jag sätta en slant på att Arlbrandt hänger en.

Sv: Nedsläpp
Dysso: Ja, de måste dra konstiga slutsatser där uppe. Apropå ingenting, typ...

Sv: Nedsläpp
OskarB:

Verkar vara några som siktar på en nivå kring knäskålarna där tyvärr... Eller så var det någon avancerad form av ironi som inte jag heller förstår.

Sv: Nedsläpp
Kid A: Vet ej. Jag vet inte mer än vad som står i Brynäs GB. Det är någon som rapporterar live där.

Sv: Nedsläpp
OskarB: vem gjorde målet?

Sv: Nedsläpp
tom-2: 3-3, och så kom ett power play mål så småningom...:-)

Sv: Nedsläpp
BIF-HV 3-2

Sv: Nedsläpp
Dysso:

Ja, de stoppsladds-straffarna han slog var verkligen ögongodis. Han lär nog få spela lika mycket som övriga till en början, och jag har en känsla av att han kan göra 4e linen riktigt giftig.

Sv: Nedsläpp
OskarB:

Kommer att tänka på straffläggningen under Scandic Cup, Arlbrandt vågade verkligen göra lite annorlunda grejer där.. =)

Tror också hårt på honom, hoppas han kan få hyfsat med istid när elitserien drar igång.

Sv: Nedsläpp
OskarB:

Gott, då var det kvitterat. Det gick snabbt. Blivande årets rookie kandidaten Per Arlbrandt och okänd frilägesskytt. Skulle inte förvåna om det var Arlbrandt igen förresten. Finns ingen i HV jag hellre skulle vilja ha i ett friläge än honom. Grabben har flytande kväve i ådrorna, så kall är han..:-)

Annars verkar det vara omvänt i andra perioden, om man nu kan dra några slutsatser på de här knappa rapporterna (bättre än inget dock, jag är tacksam för det lilla), Brynäs har mer puck och HV kontrar.

Undrar om den sista meningen är förståelig för någon annan än mig...he he

Sv: Nedsläpp
2 - 2, ooh, liverapportering på HS kanske inte är så dumt ändå.. =)

Sv: Nedsläpp
passibe:

Warning: Too many connections in /www/docs/www.hockeyligan.se/html/community/live.phtml on line 73

Det ser inte ljust ut för Live prylen heller längre..
Kanske skulle flytta rapporteringen av matchen till en statisk websida som man får ladda om?

Sv: Nedsläpp
Dysso:

Du visade ju just att du var en straffskytt av rang!!

Det verkar som om de där Brynäs-rapportörerna tog med sig problemen hit...seeeegt....

Sv: Nedsläpp
passbie:

Tror det finns ett samband med 230 personer som kollar på hockeysnack. Livsfarligt att köra liverapportering från matcher här verkar det som. Undrar hur många av de 107 inloggade som sitter med Hockeysnack LIVE uppe.. =)

Sv: Nedsläpp
Fel av mig. Tråden 'Brynäs - HV rapportering', ska det vara... Fast det känns som om det mesta trögar sig för tillfället...

Sv: Nedsläpp
OskarB: Intressant att räkna ut plus/minus på det där..
Hur får man assistpoäng? Vilken kedja spelar jag i? ;)

Sv: Nedsläpp
He he, nu fick jag 2 sek med mig. :-D Skönt, nu ligger jag inte på minus idag i alla fall:-P

Sv: Nedsläpp
På Brynäs gb kommer det att rapporteras så gott det går under tråden Fredde G's tråd...

« · 112965 · »