Juniorhockey

Nationellt · 3280 inlägg · 144 ämnen

« · 322061 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Rögle - Timrå
JimmyH: Då fanns det två norska landslagsmänn på isen. En i vardera lag. Alexander Jernberg är utagen till det Norska J-landslaget..

Sv: Rögle - Timrå
OE: Lite synd att Timrå inte kunde följa upp den fina insatsen mot MIF. Var förövrigt en Norsk landslagsman som gjorde båda Timråmålen också.

Sv: Rögle - Timrå
Ebbe: Gött att RBK vann!

Rögle - Timrå
En mycket bra match. Rögle är mycket bra med i matchen och hämtade upp Timrås 0-2 överläge i andra perioden. Rögle som för övrigt har tre landslgspelare- En svensk, en norman och en italienare. Bara en belman som skanas..;)

Sv: Ritola vs. Bergfors
AudibleGiraffe: Om du ska se matchen imorgon så hade det varit skoj att träffa dig. Imponerande att kunna så mycket om juniorhockey, tycker jag. Speciellt med tanke på att det ju inte skrivs metervis i medierna.

Sv: Ritola vs. Bergfors
mangan: Snarare så att varje hockeygymnasium var ute efter honom, men Frölunda var den som fick honom.

Ang. matchen gör väl inte SSK någon höjdarmatch, man är helt säkert väldigt besviken. Egentligen är det under en sekvens i matchen som allt avgörs. SSK spelar väldigt bra första 10 minuterna men får inte in pucken. Wandell, Bergfors linen är mycket nära, och är bästa kedjan för SSK.
Efter kvitteringen av Valach framspelat av just Bergfors, så händer en sak. Starkov skjuter ett skott som tar i underkanten av ribban, och går rätt ner. Från där jag stod, såg det inte ut som om det var mål.
Hur som helst blåser domaren för mål, och jag hör t.om linjedomaren säga till huvuddomaren att det inte var mål. Men domaren väljer inte att ändra sin åsikt. Det här får hela SSK att rasa mot domaren, och assisterande coach skämmer ut sig genom att skrika diverse fula könsord(vilket jag inte tänker skriva här:)). Per Nygårds är inte heller nöjd med domaren, men talar sansat med honom, och när allt verkar utrett skriker en spelare återigen ett könsord åt domaren, och man får en utvisning. Frölunda gör därefter 3-1 genom Ritola, som något turligt får pucken in under benskyddet och in mål. SSK ser nu ut som ett helt annat lag och förlorar i princip varje närkamp och duell resten av matchen. Täng gör förresten matchens delikatess och visar att han SKA spela J-VM vid jul, då han bryter in i mitten från sin backplats mot slottet och slår ett STENHÅRT slagskott rätt i högra krysset.


Ang. Ritola vs Bergfors råder det som helst inga tvivel om att Bergfors är bästa 87:an i Sverige. SSK gjorde en dålig match, men man såg att laget besitter ganska hög kapacitet, och trots att Bergfors inte fick till det under stora delar av matchen(signisikativt för hela SSK), så visade han upp stundtals imponerande saker som 87:a, och jag tror och tycker att han är värd sin plats i J-18 landslaget. Han är stor, enormt stark i närkamperna, duktig skridskoåkare, teknisk, bra blick för spelet och slår väldigt bra passningar och bra skott.

En annan spelare som ser VÄLDIGT intressant ut är Tom Wandell, som har en bländande teknik som han visade upp speciellt under första perioden, samtidigt som han är väldigt smart och väldigt fint spelsinne, verkar ha tuffat på sig avsevärt dessutom. Kommer bli M Y C K E T intressant i framtiden att följa. Det räckte att se honom en gång för att tro att han kan bli något speciellt(ok, jag såg honom i TV-puckfinalen också)

Tobias Bergman var en liten men väldigt tuff back, smällde på Kalle Olsson så han flög redan i första bytet, och var följsam i sin skridskoåkning, konstruktiv, och smart. Hade inte så stora problem med varken sin unga ålder eller vikt, och är nog helgjuten i ett svenskt J-17 landslag. Stod också för matchens tackling då han satte in en tackling på Oksanen som flög väldigt långt, såg lustigt ut, Oksanen är väl iofs inte så svår att tackla omkull.

Linus Videll var jag inte speciellt imponerad av. Han var väldigt svårstoppad när han fick upp farten, men han var stundtals väldigt seg i skridskoåkningen och förlitar sig för mycket på sin fysiska överlägsenhet, blixtrade till nån gång ibland, men annars kan man tycka att man ska kunna kräva mer av en som får hoppa in elitserien ibland.

Nu blev det mest om SSK, och det är ju för att jag alltid ser Frölunda. Men om ni har frågor om ngn spelare i respektive lag kan ni alltid fråga.

Ang. Linus Persson så har jag bara en sak att säga, och det är att han måste vara bäst i J-20 på powerplay. Helt omöjligt att få så mycket bättre speluppfattning.

Nu orkar jag inte mer, fråga som sagt....

Sv: Ritola vs. Bergfors
mangan:

Ritola skulle få plats på alla hockeygymnasium i landet. Han spelade seniorhockey i Borlänges div 1-lag ifjol och flyttade till VF för att han ansåg att det var det bästa för hans utveckling.

Sv: Ritola vs. Bergfors
AudibleGiraffe: Idag verkar Ritola ha vunnit den kampen! Såg visserligen inte matchen då jag var i ishallen brevid. Det är ett intressant tillskott VF fått hit. Vet du varför han flyttade hit ner? Platsade han inte på gymnasiet däruppe eller vad?

Sv: Ritola vs. Bergfors
Predatore: Det ska onekligen bli väldigt intressant. Hoppas för övrigt att SSK kommer med ett så bra lag som möjligt, så det blir en tuff match. Iofs kom ju inte MIF med de bästa förra omgången, och det blev en kanonmatch ändå.

Iofs det med att Ritola inte fick plats är inte så konstigt ändå, med tanke på bredden bland 86:orna, och Ritola har ju fått lira med bättre kedjekamrater(Linus Persson och Daniel Åsbergh) medan Bergfors presterat med Wandell(också 87:a).

Wandell var väl den spelare jag kommer ihåg mest från TV-puckfinalen där han visade upp absolut bländande teknik. Det han behöver jobba mer på är ju fysiken. Annars så är det inte bara dessa 3 87:or jag ska hålla mitt öga på denna match utan även Tobias Bergman som har otroligt bra +- stat och ordinarie back i J-20 laget.

Ritola vs. Bergfors
Två av de bästa 87:orna gör upp i GBG idag; Frölundas Mattias Ritola och Söderstäljes Nicklas Bergfors.
Bergfors blev ju som bekant uttagen till den kommande U18-turneringen medan Ritola, något förvånande kanske, inte fick plats.
Jag har personligen inte sett SSKs talanger Wandell och Bergfors spela på cirkus ett år och är därför självklart väldigt nyfiken på AudibleGiraffes match- och spelaranalys :)

Sv: Mot J18 Allsvenskan
Robert P:

Den första östra serien ska vara södra, helt otippat.

Sv: Mot J18 Allsvenskan
VÄSTRA

Leksand 9 14
Färjestad 9 13
Brynäs 9 13
Västerås 9 12
--
Valbo 9 12
Örebro 9 10
Mora 9 8
Sunne 9 2
Fagersta 8 2
Borlänge 8 2

Förvånande att Mora inte går bättre än man gör och ligger efter såväl Valbo som Örebro.
Notera också att FBK, som anklagats för att sakna juniorlag, går ganska bra efter omständigheterna.


ÖSTRA

Frölunda 9 16
MIF 9 14
Linköping 9 11
HV 9 10
--
Mariestad 9 9
Rögle 6 6
Mölndal 8 6
Skövde 8 4
Pantern 8 4
Tingsryd 7 2

Frölunda torskade första matchen bora mot LHC och har sedan gått som tåget med raka segrar. Notera som Ebbe sa att Rögle har lågt antal matcher och mkt väl kan vara topp-4 när man spelat ikapp sig matchmässigt.

Patte Zackrisson (10+9 på 9 och Frippe Pettersson 6+10 på 6) dominerar Frölundas lag. Förstås.


ÖSTRA

Södertälje 11 19
Huddinge 10 17
Stocksund 11 16
Almtuna 11 15
--
Hammarby 11 14
AIK 11 14
Vallentuna 11 8
Djurgården 11 8
Skå 11 8
Arlanda 11 6
Väsby 10 3

Här förvånar ju både AIS och framförallt Stocksund med att iallafall hittills hålla Hammarby, Djurgården och AIK utanför platserna till J18 Allsvenskan.

Sv: J-20skribent sökes!
Robert P: Detsamma, detsamma.

Svenskt uppslagsord
humor humorn subst.
förmågan att le åt tillvarons brister (särskilt om förmågan att skämta)

Sv: J-20skribent sökes!
Frisco:

Skönt att se nån med humor på besök. Tack förbesöket och välkommen åter.

Sv: Mot J18 Allsvenskan
Martin S: Om vi ska ta den södra gruppen tror jag Rögle kan knipa en av platserna. Man har tagit vara på 87´laget som förra året tog SM Brons i U16.

De ligger visserligen bara i mitten men har tre matcher mindre spelade och har spelat lika borta mot LHC och slagit HV på borta plan.

Sv: J-20skribent sökes!
Kickan: Ok.

Sv: J-20skribent sökes!
Frisco: I så fall tycker jag att du överreagerar när du tycker att något är fånigt, om det nu är så att du inte blir upprörd.

Sv: J-20skribent sökes!
Kickan: Jag blir inte upprörd. Jag blir sällan eller aldrig upprörd. Jag bara tycker att det fånigt.

Sv: J-20skribent sökes!
Frisco: Vi har använt de alternativa namnen i många år, och för oss är de lika vedertagna som de officiella. Det är inte meningen att vara kul i era ögon, det är vad ni heter för oss.

Hur fånigt är det inte då att ständigt bli lika upprörd över det när ni vet hur det ligger till? Det är för övrigt bara MooDooister som grinar (surprise), medan övriga mest är nyfikna och vill veta varifrån det alternativa namnet kommer.

Sv: J-20skribent sökes!
Kickan: Jag tror inte att du känner mig. Jag tar ingenting på allvar. Om nån skriver ett ironiskt inlägg utan smiley så svarar jag på samma sätt. Däremot så fattar jag fortfarande inte hur en vuxen människa kan kalla hockeylagen för olika saker. Kul en gång, inte lik rligat andra gången, fånigt resten av gångerna, men va ......., det har jag ju sagt förut.

Sv: J-20skribent sökes!
westerlind: Nej, det är sant. Det är bara när han tar på sig cyklopen på allvar (vilket händer så fort man nämner att MooDoo inte spelar en sagolik drömhockey) jag tycker han är en skithög.

Sv: J-20skribent sökes!
Kickan: "Frisco...Du är en trevlig kille".

Vad är det här - har du druckit sprit? Eller är det jag? Hela min världsbild rubbas... Vart ska detta sluta?

Sv: J-20skribent sökes!
Frisco: Iofs har ju Robert P rätt, men med tanke på vem han är så kanske du borde slå upp ordet "ironi" också.

Du är en trevlig kille så länge man inte skriver något som inte är 100% allvarligt och som handlar om MooDoo. Liksom Jante (jag hoppas han noterar mitt inlägg så han inte missar något i sin statistik för över hur många gånger och när han nämns på diverse plank) har du svårt att inte ta allt på 100% allvar.

Sv: Mot J18 Allsvenskan
MODOs poängliga

1 #7 Erik Gyllander 9 10 5 15
2 #5 Johan Nilsson 9 7 8 15
3 #27 Niklas Sjödin 9 7 7 14
4 #40 Hampus Wall 9 9 3 12
5 #18 Alexander Keranovic 9 6 6 12

Hur ser det ut i de övriga lokala J18 serierna? Vem når J18 Allsvenskan efter jul?

Mot J18 Allsvenskan
från den norra serien

MODO 9-17
AIK 9-12
Timrå 9-12
Luleå 8-11
--------------
Löven 8-9
Jämtland9-8

Det verkar som om det blir de fyra tippade lagen från norr som går vidare. Möjligen att Björklöven kan ställa till det om tex Alexander Sundström(är han skadad eller?) går ner och spelar någon match för J18.

Timrå spelade förresten med Erik Moe och Oskar Johansson mot MODO i onsdags.

Sv: J-20skribent sökes!
Robert P: Moget inlägg.

Svenskt uppslagsord
tönt tönten töntar subst.
tafatt eller bortkommen person (vardagligt)

Sv: J-20skribent sökes!
mangan:

Inte långt ifrån.....

Sv: J-20skribent sökes!
AudibleGiraffe: Det är väl inte det sämsta att vara MoDoit!!

Sv: Laguttagningar i J-20 och J-18 landslagen...
Patrik Hersley har slagit upp sin skada igen. Mer skador för J-18 landslaget... Vem får åka istället för Hersley?

Erik Lundin från Brynäs?
Emil Hansson från MODO?
Martin Persson från MIF?

Min gissning is good as yours.

Oscar Sundh gör comeback nu igen från sin skada ikväll för Almtuna mot
Piteå. Det blir blott hans andra match för säsongen. Problem med båda knän. Om han är skadefri och hinner spela en rad matcher blir han nog uttagen till nästa landslagstrupp.

Sv: J-20skribent sökes!
mangan: Nog kan jag laget väldigt bra och så, men det skulle nog inte bli så bra med tanke på att jag är MODOit i första hand, speciellt på Er supportersida.1

J-20skribent sökes!
Finns det någon som kan Frölundas J-20lag väldigt bra? Och som vill skriva om den på vår hemsida? Vi har planer på att utöka vår sida till att även innefatta juniorlagsbevakning. Du kanske känner nån i eller runt laget. Då vi själva har fullt upp med att bevaka A-lagets öden och äventyr, behöver vi en ny medarbetare som kan juniorhockey i allmänhet och Frölunda J-18/J-20 i synnerhet. Hör av er till oss så snart som möjligt!
Se även länktipset!

Sv: Carl Söderberg vs Linus Persson
Johan P: Det här en klar miss, jag håller med. Speciellt eftersom den nya truppen är till för att testa nya spelare. Tschöp är en duktig center, men både Carl Söderberg och Linus Persson är bättre.
Bobo Simensen är ju assisterande coach för juniorlandslaget, och har säkert haft fått sagt sitt(J-20 headcoach för AIK)...

Sv: Carl Söderberg vs Linus Persson
AudibleGiraffe: Roligt att du och även andra börjar få upp ögonen för honom. Dock är jag besviken på Torgny Bendelin som plockat ut J20 spelare till landslaget som t ex Tobias Tschöp och David Fredriksson vilka varit ganska anonyma när jag sett dem istället för att ge Carl och Linus chansen. Vad är meningen med russinprojekten när de inte ens ser russinen när de ska ta ut landslag.

Carl Söderberg vs Linus Persson
Det råder inga tvivel om att Carl Söderberg är kanske den bästa J-20 elit-spelaren. Alla ni som hypat honom har absolut rätt ang. Carl, han borde gå högt i draften med den stora potential han besitter.
Idag var det påtagligt att Frölunda gjorde allt för att stoppa honom, och få honom ur balans. Dock gör han ändå målet som är anledningen till
att MIF vinner idag. Matchens överlägset finaste prestation. Han snor till sig pucken vid egen blå i 4 mot 5. Med superfin skridskoåkning åker han ifrån backarna och lurar målvakten i en väldigt iskall dragning. Kalldusch för Frölunda.

Kändes också som om det var en liten prestige fight emellan de 2 bästa centrarna i J-20 Superelit, emellan just Carl och Linus Persson.
Jag vill gärna hävda dock att Linus Persson är bättre defensivt och tar ett stort ansvar här, även om Carl också är ok defensivt.
Jag har personligen hypat Linus Persson ett tag och jag ser inga fel med att man hade testat båda i landslaget innan J-VM även om de är centrar och det är således hårdare konkurrens här i landslaget. Men det tycker jag inte ska spela nån roll, de skulle göra ett väldans bra jobb som wingers båda två.

Sv: Rögle - Frölunda
AudibleGiraffe: Stor matchvinnare blev Mattias Möllerström som tog hela 47 skott! När inträffade det senast i svenshockey??

Sv: Rögle - Frölunda
Martin S: Det låter väl onekligen troligt att Alcén gjort bra ifrån sig i J-18, annars skulle han aldrig kunna vara landslagsaktuell...

Annars är ju centern Jesper Andersson en posivit överraskning i MODO bland 86:orna. 8 fina poäng hittills och en välförtjänt återtagen landslagsplats.
Möjligt att han dock inte kommit med om centern Wallgren inte blivit skadad, men det är ju ren spekulation.

Sv: Rögle - Frölunda
AudibleGiraffe: Carl Söderberg fortsätter att ösa in poäng, ytterliggare tre poäng idag.

Mycket överraskande att Frölunda föll borta mot Rögle.

En poäng av Hedman i MODO som fortsätter att leda poängligan bland backarna i SuperElit(Johan Agus B Juniorrekord för backar i MODO på 18 poäng ser ut att ryka denna säsong).

Fortfarande ingen Alcén i målet men visst blev Alcén uttagen till landslaget nyss? Kan det vara så att Alcén är petad från J20 utan för spela J18? Någon som kan bringa klarhet i denna fråga.

Sv: Rögle - Frölunda
Resultat från omg. 12.
--------------
Brynäs IF - Södertälje SK 8 - 6
MODO Hockey - Leksands IF 5 - 2
Luleå HF - Mora IK 2 - 3
AIK - Hammarby IF 5 - 0
MIF Redhawks - HV 71 4 - 2
Rögle BK - Västra Frölunda HC 2 - 0
Huddinge IK - Djurgårdens IF 4 - 3
Timrå IK - Linköpings HC 5 - 1 Inte slut, spelar tredje perioden nu.
---------------

Sv: Rögle - Frölunda
Ebbe: Grattis. Man lyckas alltså vinna mot ett förstärkt Frölunda med både Fredrik Johansson och 83:an Jonas Leetma. Bra gjort Rögle.

Rögle - Frölunda
Det står 0-0 mellan Rögle och Frölunda efter första perioden. Rätt jämt efter första efter b.l.a storspel av rögles målvakt..

Sv: senare distriktslag
Robert P:
>Jag tror att det i väldigt många fall är så att folk väljer bort
>exempelvis fotbollen för hockey för att dom kommit med i
>TV-Pucken och kanske också gjort bra ifrån sig där.

javisst.
men de som har valt bort hockey för fotbollen, eftersom man försökt komma med/har kommit med i ett distriktslag flera år innan man ens fått chansen i hockeyn, dom kommer sannolikt inte välja bort fotbollen för att de kommer med i TV-pucken.
det är det jag oroar mig för.

har man redan inte höjt åldern i TVP nån gång tidigare, för kanske 15-20 år se'n?

Sv: senare distriktslag
metal guru:

Jag tror att det i väldigt många fall är så att folk väljer bort exempelvis fotbollen för hockey för att dom kommit med i TV-Pucken och kanske också gjort bra ifrån sig där.
Betydligt fler STORA LÖFTEN gör nog det än vad det är som lägger av med hockeyn för att dom inte kommer med i TV-Pucken.

Återigen hänvisar jag till att MÅNGA av dom som lägger av för att dom inte kommer med i TVP ändå är folk som inte skulle komma att tillföra nåt senare i karriären ändå.
Är man född sent på året och har talangen, så fortsätter man med hockeyn även om man missat TVP eftersom man vet att fysiken kan och lär komma senare.

När killarna ska till att välja "ska jag välja hockeygymnasium eller fotbollsgymnasium" så kanske det blir det senare nu när dom inte har denna enormt stora och klassiska happening att vara med i - eller se fram emot - under grundskoletiden.

Men det är för tidigt att utvärdera allt rakt av. Men jag tycker ändå att man skulle kunna ha en turnering redan när killarna går i 9:an och en även året efter. Nu har man iofs McDonalds Cup, men den känns ju allmänt mjäkig och är i sig ingen jättestor grej för annat än Team 17-ledarstaben och för att det väl i sig är lite prestige att komma med i turneringen då iofs. Men det är ju inget som kan kännas alltför stort att vinna. Långt ifrån hur det skulle vara att vinna nåt distrikstjosan.

Sv: senare distriktslag
AudibleGiraffe:
Att fysiken är extremt viktig i ungdomshockeyn vet vi, och att nästan inga spelare når något pojklandslag som är född på andra halvåret vet vi också. Frågan är om verkligen en höjning på tv-pucksåldern från P15 till P16 löser detta problem - de sista killarna kommer ikapp sina brådmognare kanrater först i 19-20-årsåldern.

Det jag oroade mig över var dock konkurensen från andra idrotter, framför allt fotboll, som kan binda talanger till sin idrott genom att fresta med plats i ett distriktslag, och på så sätt få grabben att "trappa ned" på hockylirandet (som inte kommer att ha samma morot i en närtid) för att orka med att ligga på topp i den andra sporten.
Detta tror jag kan bli ett växande problem för nyrekryteringen längre fram.

Sv: senare distriktslag
Robert P: Visst jag förstår vad du menar. Men i TV-pucken får man då visa vad man kan, och vips så har man nya fina lirare i T-17.

Sv: senare distriktslag
AudibleGiraffe:

Men dom som kommer med i Team 16 kanske är dom stora och gamla spelarna också? Då är det ju orättvist och ska läggas ner. Eller ska vi kanske höja åldern på Team 16?

Sv: senare distriktslag
Robert P: Nej. Men Tommy är nog ett undantag, där det löst sig tillslut.
Men du tycker inte att det var ett problem att bara de största spelarna i Stockholmsområdet kom med? Eller att de flesta var födda i Januari?
Hockey skall alltså spelas för de som är födda tidigt på året eller kommer tidigt i puberteten...(zzz).
Nu innebär det bara att man får scouta spelarna bättre inför hockeygymnasierna och visst det blir lite svårare för T-16 landslaget. Men det tror jag inte gör något, för jag tror man tjänar på det här ändå, där fler talanger kan upptäckas inom svensk ishockey.

Sv: senare distriktslag
AudibleGiraffe:

Visst, TV-Pucken har varit för tidigt. Sveriges mest kända turnering har varit för tidigt i över 40 år. Tjena.
Dom hade hellre kunnat starta upp en ny distriksturnering för förstaårsgymnasisterna istället för att ge sig på TV-Pucken.

Att Tommy Wargh inte spelade TV-Pucken är väl skitsamma. Killen har knappats hämmats av det.
Folk som känner att dom måste lägga av för att dom inte platsar i TV-Pucken har ändå inte rätt inställning för att bli nåt.

Ska vi lägga ner Team 16 också tycker du? Det är ju trist för dom som är korta och födda sent på året som inte tar plats där i exakt samma princip som TV-Puckensnacket.

Sv: senare distriktslag
Robert P: Iofs tror jag att man på detta sätt kan få fram mer talanger som ligger efter gällande den fysiska aspekten. Finns ju väldigt många ungdomar som är väldans små när de går i högstadiet och som börjar växa först efter högstadiet. Många kanske då hinner växa till sig lite, och på sätt får chansen att spela sig in i ett TV-pucken lag. Kolla bara på Stockholm som vann i år igen, ett väldigt storvuxet lag där de flesta spelarna är över 180 redan som 14-15 åringar. Ge killen som knappt är 1.70 med bländad teknik ett extra år och plötsligt får även han chansen att ta sig in i laget. Observera att de flesta av dessa spelare är födda väldigt tidigt på året. Var det inte för 2-3 år sedan som 90 procent av hela stockholms-laget var född i Januari?

Jag tror vi kan få fram fler talanger på det här sättet. TV-pucken har varit för tidig.

Kolla på en spelare som Tommy Wargh som inte fick spela i TV-pucken, men som tillslut kom in på MODOs hockeygymnasium. Nu har han växt till sig och har lirat J-20, och har enormt fin talang som kan komma att bli jättebra.

Sv: senare distriktslag
Robert P:
Vi har ungefär samma farhågor över detta.
Idag är yngsta pojklanslaget P16. Nu slår man ju nästan ihjäl möjligheten att scouta fram de tjugo bästa spelarna på ett strukturerat sätt, eftersom grovsållningen inte längre är utdelegerad till distriktsförbundskaptener.

På fotbollssidan har man två stora händelser, Elitlägret i Halmstad (sommar'n som gått P88) och Canal+ Cup (nästa sommar P88). Seriösa satsningar i båda sporterna börjar nu kräva MINST tre träningar i veckan, plus matcher. Ska man också hinna med skolan blir det lätt att man tvingas välja idrott, i varje fall för den seriösa satsningen. Och grabbar i denna ålder har en tendens att inte "tänka längre än vad näsan räcker", varför det blir lättare att sikta på distriktslag i fotboll NU än distriktslag i hockey se'n nå'n gång.

Sv: senare distriktslag
metal guru:

Jag tror inte att den höjda åldern för TV-Pucken gynnar svensk hockey. Enda anledningen till att åldern höjs är ju för att så många som inte kommer med i TV-Pucken slutar med hockeyn.

Själv tror jag att dom som slutar av den anledningen ändå inte är några som svensk hockey skulle få någon stor glädje av i framtiden iallafall och jag tror dessutom inte att spelarna i fråga kommer med i turneringen även om den spelas ett år senare.

Dessutom kan det ju mycket väl bli så att det slår tillbaka helt fel och att ÄNNU fler folk slutar med hockeyn för att TV-Pucken går ett år senare.
Nu kommer turneringen gå den säsongen spelarna börjat gymasiet istället för året innan.
Att TV-Pucken inte spelas när killarna går i 9:an kan ju på sikt innebära att folk som är ganska bra, men ändå inte toppklassade som 15-åringar, inte kommer in på något vettigt hockeygym och därigenom tappar suget och tror att det är kört.
Och det kan handla om betydligt fler - och bättre - spelare än de som inte lyckas ta sig med i TV-Pucken.

Dessutom blir det ju betydligt tuffare för lagledningen för pojklandslaget att scouta spelare till landslagen.

Men visst, på ett sätt är det ju bättre att åldersgränsen höjs. Turneringen får högre status och spelet kommer vara betydligt bättre. Men jag undrar verkligen om man tänkt igenom alla nackdelar som finns med att flytta åldersgränsen.

« · 322061 · »