65selander: Vem vet, vem vet... krävs ju en del alkohol för att kunna stanna kvar i föreningen, eller? ;) Nävars, men Soling gjorde hur som helst två mål när LHC i går besegrade Nyköping med 6-3 i säsongens första träningsmatch. Thomas Johansson och Tim Eriksson gjorde också två mål var i PEAB Arena.
Dream Team: Medhåll. Skadeglädje är lätt, men kommer surt tillbaka... Skulle ex. Brynäs se starkt ut? Timrå såg bra ut, men har tappat tungt. Det vänder fort hit och dit.
83 Liljegren: För de insatta är det inte särskilt förvånande att MH sticker. Däremot är det ett gott betyg till LHC att han dessförinnan så tydligt deklarerat att föreningen är värd att satsa på i en längre tid, förutsatt att Chicago inte ville ha honom. Saken har varit enkel - ett tillräckligt bra envägskontrakt så sticker han. Nu fick han det och det är bara att gratulera. Sportchefen Hemlin är förberedd på situationen.
Apropå att komma surt tillbaka, jag vet inte om du sett följande?
Jonas Soling om varför han bytte från Brynäs till LHC: -Det är inte speciellt roligt att åka runt och få stryk hela tiden.
Jonas Soling om första isträningen i Linköping: -2 000 personer, så mycket hade vi knappt på matcherna i Gavlerinken.
83 Liljegren: Du är helt enkelt inte sann du. Att du orkar..?
Mitt råd är att vänta till det gått ett tag av serien och du själv har fått en chans att se lite mer hur DITT lag håller jämfört med de andra. Nu på försäsongen tror jag att de flesta tycker att det lag man nu håller på nog ser rätt så starkt ut. Ja, man vill ju gärna tro det, iaf. Det är ju lite det som det handlar om, när vi pratar att vara supporter, liksom.
bobbe: Jo alla väntar vi på hockeyn nu när försäsongen har startat och det inte är sååå längt kvar till första nedsläpp. Får hoppas vi kan vinna i Cloetta som sagt denna säsongen bara var ju sisådär med det förra säsongen.
"Mikael Holmqvist har skrivit om sitt kontrakt med LHC och den så kallade NHL-klausulen är borttagen. Det nya kontraktet gäller över tre år." Mer info på hemsidan...
Känns riktigt skönt att Holmqvist stannar och i tre år dessutom. Härligt! Truppen ser riktigt bra ut...
mok: Jodå, lever gör jag allt... :) Någorlunda koll har jag nog också, skulle jag tro. Här lyser solen och pluggandet är i princip avslutat för min del... småjobbar på ett par ställen, väntar på hockeyn.. ;)
83 Liljegren: Intressant att du tar upp de två minst viktiga värvningarna... Soling ses rakt av som en chansning, och har därför ett ettårskontrakt. LHC behövde tyngd, något som Soling har. Dessutom behövde vi en kompetent målvakt som var villig att ta posten som andremålvakt, och det har vi fått i Fransson. Han har i Rögle visat sin kapacitet.
Klart intressantaste värvningarna är dock Torkki och Luoma. Biffiga och spelkunniga. Torkki lär bli en publikfavorit i CC i vinter.
Chicago Blackhawks draftade i natt HV71-backen Niklas Hjalmarsson. En tänkbar NHL-spelare i framtiden. Klubben kan dock förstärkas av en svensk snabbare än så. Idag bytte nämligen klubben bort forwarden Travis Moen till Anaheim för just rättigheterna till Michael Holmqvist.
- Han är stor och kan verkligen åka skridskor. Han är egentligen den typen av spelare som vi behöver i vår fjärdeline nu. Han är tillräckligt spelskicklig att spela i en andra- eller tredjekedja också, om nödvändigt, säger Chicagos assisterande GM Stan Bowman till klubbens hemsida.
Men med största sannolikhet kan nu Linköpings HC räkna bort Holmqvist som nyförvärv inför kommande säsong, då allt talar för att han representerar Blackhawks till hösten.
bobbe: Kul att det är två klubbar i alla fall som istort sätt har spikat sina trupper, det skall bli kul att se hur MoDo gör. Sedan behöver man inte gå till överdrifter so i fallet Leksand!
Leksing28: Öh, nej... ingenting är klart än, eftersom Andreas kontrakt i Nordamerika inte har gått ut. Däremot verkar allting tyda på att han skriver på i sommar, men ingenting är klart.
distanserad: Stämmer bra det, de har spelat tillsammans alla tre. Det jag skrev syftade mer på att de har spelat backpar tillsammans förr, om jag förstått saken rätt. Men, det kan ju vara fel. ;)
Nyköpings keeper är tydligen inte någon "butterfly" målvakt.