eltifoso: Nja, jag tycker nog att Pölsan hade lite medhåll av domare, men det kan förstås bero på att jag är subjektiv eller för att hemmalag ofta får lite medhåll, kanske en kombination.
Har ju lagt av med att bevaka domare så mycket, men gillar Öhlund och Sjökvist, som oftast försöker hålla en vettig nivå och vara objektiva. Även om Sjökvistarn har en liten förkärlek för att försöka jämna ut utvisningarna om det mer utvisade laget ligger under.
Min viktigaste känsla efter matchen är en förhoppning att Andreasson inte blivit allvarligt skadad och att pölsaspelaren stängs av rejält för att markera att livsfarligt spel vill vi slippa. Plus glad över att Luleå spelade den hockey de ska i två perioder och vann matchen.
TILLÄGG. Några timmar efter match kan jag hålla med Pölsans bas, tror jag, om han menade att av de 6 tvåminutersutvisningar som utdömdes kunde zebrorna ha släppt de flesta. Det ÄR ju slutspel och vi är vana vid högre nivå. Både Luleå och Pölsan är juste spelande lag som söker undvika utvisningar. Och våra coacher har likaledes undvikit gnälla på domare, som andra lag (som nu har sommarlov) gjort.
Fast femminutersutvisningen tycker jag var korrekt och borde kombinerats med matchstraff. Liksom trist att se hur en Luleåspelare fälls av en armbåge i ansiktet ostraffat, efter att få ha stått ut med detsamma flera gånger i semin i Scandal-i-Analium.
Så, får lagen som de vill blir det färre utvisningar och därmed färre PP.
Vilka tjänar på det?
Är nog Pölsan.
Luleå har spelat knappt 12 min PP på Pölsan och gjort 4 mål.
Pölsan har spelat knappt 10 min PP på Luleå och gjort 2 mål.
Då har jag tränat mål som gjorts 2 resp 5 sek efter PP som PP-mål eftersom de i praktiken är PP-mål.
Inte jätteskillnad, men visst är det konstigt att Pölsans BP varit så pass svagt, när de är så starka i 5 mot 5. Faktiskt det lättaste BP vi mött under slutspelet.
Sven.Savage: Ok. Jag må ha problem under brinnande match med objektivitet men faktum kvarstår, trots att jag saknar kunskap, att Shinnimin åkt ut för diving i luleåtröjan 2022, 2023 och 2024 så jag vet inte riktigt vad du avser med "i början av hans karriär i luleå".
Vi är alla partiska när vi ser vårt lag spela. Även du.Ölund går såklart inte in medvetet för att ge sig själv en femma när han beslutar sig för att tackla. Och hur nära det var en bruten nacke kan ju diskuteras, med tanke på att att kom tillbaka och lyckades dra på sig en utvisning också. Svårt att ställa diagnos men det klarade du?
Nej Sven, jag gillar mycket av det du skriver men i det här fallet, främst gällande Shinnimin, tycker jag du saknar objektivitet.
Vad gäller Pontus, så köper jag en femma, men att det är medvetet för att skada, det köper jag inte.
Zappaholic: Skadar du motståndarlagets bästa spelare med flit får du en stor fördel. Gnällstedt har nog inte rent mjöl i påsen. Jag har egna ögon att se med. Både i denna och förra matchen har ni försökt att skada Andreasson, det var en ful och feg "tackling" ikväll. Bara tur att det inte blev värre.
Zappaholic: herregud det va inte ens något som var respektlöst tröttsamt med såna ibland sen att det skrivs att Shinnimin är både kvinnomisshandlare och massa annat på i brynäsforumet är ingenting, ni brynäsfans är fan mer enögda en oden.
Sven.Savage: Har inte sett matchen (för sent för mig) Men telefonen har gått varm från Brynäsfans som beklagar sig över domaren.. ser att hemmalaget fick en utvisningsminut mer än Luleå, är det så mkt att gråtrunka för?
1-1 som en blixt från klar himmel, den skrällen såg ingen komma Vad månde hända
eltifoso: ja, idag verkar det hålla men det är långt ifrån avgjort. Utan det extrema överfall på vår bästa målskytt så hade det varit en annan match. De 2 målen avgjorde dagen. Det lär inte hända igen. Det blir en tät kamp i kommande matcher men vi har nu hemmafördel. Men Andreassons väl och ve är ju frågan nu. Har man tagit bort vår bästa spelare nu?
Zappaholic: Vad Öhlund "ville" skiter jag högaktningsfullt i. Kan du se reprisen utan att se hur han medvetet kastar Ponta i sargen på det sätt jag beskrev, anser jag att du har stora problem med objektivitet under bruinnande Pölsamatch. Jag påstår att det inte var långt från en bruten nacke och kan du inte se det har vi inget att diskutera.
När det gäller Shinnimin saknar du kunskap. Ja, i början av hans karriär i Luleå fortsatte han med sina dramatiska förstärkningar, som han kört med i Plastjö. Efter en tid tog Luleås ledning en diskussion med honom och krävde att han la av med den där stilen.
Och det gjorde han. Intervjuades i lokaltidningar och förklarade att han övertygats och skulle lägga av att förstärka.
Vilket han gjorde. Jag har ju sett honom några hundra matcher sedan dess så jag tror att jag känner den verkligheten bättre än du och andra icke-Luleåsupportrar.
Sedan har han en spelstil där han ofta hamnar i fysiska närkamper. Då åker han ibland omkull, ibland tar han omkull andra. Och domarna hade sin lilla röda där de noterat att "24 i Luleå tillåter man övergrepp på, han har troligen filmat".
Blev alltså j-t orättvist behandlad under 1-2 säsonger. Folk kunde sätta monsterattacker på honom och misshandla honom när han låg försvarslös på isen. Riktigt illa och än värre att okunniga motståndare inklusive hemmaklackar påstod att han filmade i tid och otid.
Shinnimin blev förbannad på att bli orättvist behandlad - vilket han definitivt blivit - och svarade med att ta många skitutvisningar.
Återigen samtal med Luleåledningen, och sedan dess har Shinnimin hela slutspelet avstått från att ta dumma utvisningar.
Bara att berömma honom. Men så har jag också sett honom i alla matcher han spelat för Luleå och vet vad jag talar om.
Osj02: Så vi har en gammal brynässpelare som får karriären förstörd av en skridsko i ansiktet och du snackar om en brynäsintervju med en mäklare. Har du någon form av empati? Synnerligen lågt och jävligt obegåvat. Skäms.
Zappaholic: Vårt PP fungerade mot Växjö sedan klicka mot Frölunda och nu verkar det fungera igen, 5v5 håller vi uppe bra men som sagt det ska man göra över 60min utan dippa!
Zappaholic: Det är konstig matchbild man dominerar två perioder sedan kommer Luleås berömda ängsliga 3:e, Bara hoppas man håller i hop matchen och inte ger bort mer
Jaha, där kom 1-4. Börjar lukta det farligaste av lägen i hockey - att leda med 3 mål i tredje perioden.
Åtta minuter spelade och Luleå har - som vanligt - gjort precis det man hoppades att de inte skulle göra. Sluta försvara sig högt utan backa in i egen zon.
Just nu känns det som att det kan komma flera mål till för Pölsan.
Läget är ini helvitte farligt nu, för att dra till med en rysk spionterm.
Sven.Savage: Du menar hakningen? Rätt tydlig. Vad gillade du utvisningen när det duttades på Andreassons klubba och han släppte taget och vrålade rakt ut och viftade med armarna?
Och så får vi hoppas att Luleå - som de gjort många gånger under slutspel när de haft bra lägen inför tredje - börjar backa och därmed släpper in motståndarna i vår zon för att sedan reducera försvarsspelet till att hålla dem utanför slottet. Något som resulterat i mål i baken varje gång.
Zappaholic: Vårt motto är "100% offensiv 0% defensiv".
Nu var det dock inte Löven vi ska prata om här. Brynäs har inte en "Sportnisse" att hänga med ikväll, mycket kan man skylla på fulspelet de utför. Gå ut för att skada visar bara på stor oseriositet från herr Gnällstedt.
Sven.Savage: Tittar man på reprisen så tycker jag det blir tydligt att Ölund vill sätta en axel mot axel tackling. Det går fort därute och Andreasson vrider en aning på kroppen och Ölund träffar rygg.
Sen såg jag att du försvarade Shinnmin i några inlägg längre ner. Jag tycker han är ganska så pinsam ute på isen. Lägger sig ner och försöker skaffa sig fördelar genom att filma. En liten knuff efter avblåsning och Shinnimins ryggrad går av. Samma spelare nu som i Växjö. Har för mig du var ganska så kritisk mot honom då, men byte av klubbfärger ger byte av åsikter.
Jag garanterar - det där var en bryta nacken och bli totalförlamad-"tackling".
Beskriv hur en sådan ska se ut, vilka tecken letar vi efter?
Tackling med stor kraft 2-3 meter från sarg så att den tacklade kastas med huvudet före och med böjd nacke mot sarg.
100% risk för det allvarligaste vi riskerar som hockeyspelare, på samma nivå som när en skridskoskena skär över halsen.
Hur kan det INTE bli matchstraff?
Att vi alla inser att det dessutom handlar om ett övergrepp på isens skickligaste spelare, för att ta honom från matchen gör att det är så mycket värre.
Man kan bara hoppas att DIFiplinnämnd reagerar (även om de var inblandade i i bedömningen, men gruppen för spelares säkerhet ska väl kunna agera) och ser gärna 5 matchers avstängning som plockar Ölund från finalspelet och säsongen.
Det här tror jag duktiga supportrar för motståndarna håller med om. På samma sätt som vi höll med om långa avstängningar på Luleåspelare när de gått långt över gränsen.
Det s k war room där den knepige Lärling styr och ställer känner sig väl tvungna, sedan SHL och domarstyrelsen plockat bort matchstraffet retroaktivt på Thoresen i matchen Djurgårn-Gnaget i går.
Vilket är inte bara pinsamt utan ett tydligt tecken på att rättskipningen i svensk hockey inte fungerar.
Klåparna: tyvärr kommer ni inte få vinna guld. Shl har bestämt sig. Dommarnivån i år är pinsam. De bundas hejvilt när brynäsare gör regelvidrigheter.men skönt att ni har ledningen nu.
Osj02: Ja, det är i sanning VI mot världen. Av någon anledning vill en majoritet i media ogilla och nonchalera Luleå. Speciell sedan Robin Jonsson smällde in vinstmålet i game seven mot Djurgårn i kvarten för drygt tio år sedan inför en helt rödklädd Delfin. Det har de inte förlåtit oss, media hade ju bestämt att Djurgårn skulle ta gludet det året.
Men spelet av Luleå i första perioden är precis som det ska när det fungerar. Synnerligen viktigt att våra linor är synkade att antingen välja att pressa högt eller backa hemåt i mittzon. När det spelet fungerar - försvarsspelet - är det grunden för att anfallsspel ska bli så fint som det var i första perioden.
Om Luleå släpper på energin några procent och Pölsan börjar sätta passningarna kan det förstås helt vända.
Det ÄR små marginaler när två skickliga lag möts.
Och vidrigt att höra inkompetenta s k experter påstå att det Luleå kan är att spela defensivt och döda matcher genom att vara tråååååkiga.
Det har fan inte sett Luleå spela eller sett den utveckling vi jobbat på under året för att få våra nya stjärnforwards att bli del av laget och spela Bulanhockey utan puck.
Första perioden lyckades vi perfekt. Då såg vi Luleå Hockey-hockey.
O`Neill får en armbåge i ansiktet och börjar blöda men såklart är det hans eget fel, han åker ju in i armbågen själv. Egentligen borde han väl åka ut för det! Joel förklarar det självklara.
Försnack i TV4. 30 minuter varav 23 handlar om Brynäs och Brynäsare som imponerar och intervjuas. 1 minut om Erik Gustavsson, en minut med fystränare Waranperää och en minut om Ward. Resten reklam, lite fotboll och såklart lite inledande hojtande inför nedsläpp med livebilder bara från Brynäs omklädningsrum. Pinsamt, men vem är förvånad.
Läser om stackars DIF (Thoresen) som tycker sig vara utsatta för motvind i domarkåren och i media. Det är ”vi mot världen” säger han. Man tar sig för pannan! DIF är förfördelat en ggr på tusen, max, och har en egen difiplinnämnd som friar när behov finns. Återigen så är världsbilden hyfsat skev i 08-området.
Nu är det läge att stjäla en match, det finns mycket mer att plocka ut ur laget än det vi såg i lördags. Vi har ett solitt försvarsspel och en lysande målis, om det kan fortsätta som hittills så kommer våra spetsspelare att steg för steg plocka hem det här åt oss. Jag är optimistisk! 🤔
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (21)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?