Malmö Redhawks

SHL · 24628 inlägg · 2625 ämnen
« · 61504 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Fel? Ja!
vi vill inte ha nåra mifare i vårt fina lag leksand. vi är för bra för er!!!!!!!!

Sv: Fel? Ja!
Man kan inte redigera i detta forum vilket är värdelöst och ibland får inte smiles plats heller!
grr!!

MIF har förstör min dag!!!

Sv: Fel? Ja!
Märkte en massa stavfel i förra inlägget, hoppas ni förstår vad jag menar ändå :-)

Sv: Fel? Ja!
Man lyckades iaf göra ett mål denna period men vad hjälper det. SKotten leder man med 29-19 och ändå kan man ligga under med 1-4. Jag håller till mitt förr inlägg: Om man ändå inte vill vinna varför sätter man då inte in några juniorer?
Frans Nielsen gjorde idag en kanonmatch i J20 med 3 poäng. Han skulle utan tvekan platsa in i dagens trupp som inte spelar med något hjärta what so ever. Tills nästa match kan man väl låta Ola Nilsson stå i målet också, Hadelöv kan behöva en matchs vila inför slutspelet. Jag tror ändå vi kommer åka ut med 0-4 i matcher oavsett vem vi möter i kvarten. Jag ser ut hur vi skall kunna vinna mot varken Hv71, Djurgården, Modo eller Färjestad. Visserligen är ingenting omöjligt men MIF måste överträffa sig själva flera gånger om. Själv tycker jag att man ligga gärna kan börja planera inför nästa säsong med spelarköp och vilka man ska sparka från klubben. Sandström borde inte ens få vara med i slutspelet om jag får säga mitt!!

/från en besviken miffare

Sv: Fel? Ja!
ska det bli ännu en 0-3 match detta 30 års-jubileum eller?

snart får det väl kallas 0-3 jubileum.

DÅLIGT!!
SKAM!

Sv: Fel? Ja!
Ytterst dålig inställning måste jag säga av våra Miffare. MIF har inget i slutspelet att göra!!

Sv: Fel? Ja!
Om matcherna ändå inte betyder något så kan man väl vila alla fix stärnor och sätta in massa juniorer. Det verkar ju inte ens som att man vill vinna.

Sv: Fel? Ja!
27.01 0 - 2 PP1 BIF 19. BISSETT, Tom
(4. DJOOS, Pär)

MIF är värdelöst just nu!

Sv: Fel? Ja!
Det höjer ju knappast självfötroendet i laget om man inte ens gör mål.

Sv: Fel? Ja!
Tycker ändå det är tragiskt att MIF ska avsluta svagt år efter år även om matcherna inte betyder något.

Sv: Fel? Ja!
Oskar B

jasså det blir den... diskussionen handlade om att våra (MIFs) backar är för gamla för att spela i Elitserien..

just därför den jämförelsen mellan MIFs backar och USAs backar i OS... Peter ANdersson, Mussakka, Hasselblad är för gamla för att spela i MIF, men Chelios, Larionov är inte för gamla för att spela i Detroit och respektive landslag... det är en betydlig skillnad det

Sv: Fel? Ja!
skit samma om MIF spelar bra nu eller inte... Det är när slutspelet börjar som dem skall vara på topp. Visst, man kan inte bara trycka på en knapp när slutspelet börjar för att spela bra, men jag tror dessa matcherna här innan ine betyder så mycket. Men det är klart, vi skall behålla 6.e platsen!

Sv: Fel? Ja!
Ser ut att vara trögt med målskyttet idag också :-(
MIF är antingen effektiva eller väldigt ineffektiva i år tydligen.

Sv: Fel? Ja!
MIF vill inte ha några Brynäsare heller.

Sv: Fel? Ja!
Ingen brynäsare vill till Percy Nilssons ihopköpta lag..
dessutom har alla malmöspelare för långt skägg

Sv: Fel? Ja!
MIF mållösa i 5 perioder i rad nu, det bådar inte gått inför slutspelet :-(

Sv: Fel? Ja!
0-0 i alla matcher fortfarande, konstigt.

Sv: Fel? Ja!
Glöm de jävla BIFFare!!!

Sv: Fel? Ja!
Naturligtvis så byter man inte ut en spelare för hans ålder, utan för vad han presterar, eller förväntas prestera på isen.

Men det säger ju sig självt, att om de man värvar är i 35-års åldern, så kommer man behöva byta ut spelarna oftare än om man värvar spelare i 25 års åldern. Detta är naturligtvis en faktor som man måste ta hänsyn till i ett klubblag, men som man kan fullkomligt skita i i ett landslag. Därför blir din jämförelse felaktig.

Jag drog inga paralleller till Malmö i mitt inlägg, utan kommenterade bara din jämförelse...

Sv: Fel? Ja!
Tjena Miffon :) kan ni inte bjuda på en poäng i dag så vi blir slutspelsklara.

Sv: Fel? Ja!
Tror det blir ny förlust idag med 1-3. Ove Molin var het senast mot Djurgården och det blir ett måste att stoppa den kedjan med han och Tom Bisett. Jag hoppas självklart på seger, för då kan vi säkra 6e platsen i tabellen.

Sv: Fel? Ja!
BMW2002

så om man är 40år kan man inte hålla Elitserieklass?
men man kan hålla NHL klass om man 40år.. ok då vet jag det.

Sv: Fel? Ja!
Jajamen.
Mot Brönys.

Sv: Fel? Ja!
SPELAR MIF IDAG OXÅ?!::.

Sv: Fel? Ja!
Stefan.
Grejen är ju den att man kan inte jämföra backarna i elitserien med backarna i NHL.
Hade Peter Andersson och mfl "äldre gentlenmen" hållit den klass Raymond Bourke och Chelios håller hade de också spelat i NHL vid 40 års ålder.
Jag håller med dig om att det är alldeles för åldersfixerat många gånger men jag tror att man skulle blandat gammalt och ungt i backformationerna för att uppnå mer stabilitet.
Tyvärr så är inte Malmös backar av den "snabbe" modellen men som tex Peter Andersson , mycket tekniska.
Men tekniken hjälper inte när man är frånåkt men kan mycket väl bidra till att man inte blir frånåkt.
Vad jag menar är att när det har skett är det försent att börja trolla med klubban.
Skärp er nu idag gubbar för jag skall in och titta och jag har 2 sura Brynäsare med mig och jag vill gärna kunna vara spydig på vägen hem.
Tackar.
Lövet

Sv: Fel? Ja!
OskarB

Jaha så bara för att MIFs äldsta back är 37år (Peter Andersson) så måste han bytas ut till nästa säsong... Måste vara synd om Detroit som inte lyckats byta ut Chelios sedan -99 och han är ju numera 40år.

Stackar Colorado förra säsongen som vann Stanley Cup de hade ju Ray Bourque 40år som bästa!? back...

Och ja man kan fullständigt skita i åldern i ett landslag... men det är just det som INTE var diskussionen här..

Diskussionen här var att MIFs backar är FÖR gamla för att spela i MIF. Visst vi har 5st backar på 30 år och uppåt... 4st av dem över 35år..

Det jag försökte visa utan att lyckas tydligen med min jämförelse med USAs lag var att åldern spelar inte så stor roll..
Kan man som Ray Bourque spela i världens bästa liga vid 40års ålder, Chris Chelios, Igor Larionov, Mario Lemieux, Wayne Gretzky, Ulf Samuelsson, Fredrik Olausson, Phil Housley, Brian Leetch mfl var och är äldre än 32år när de spelade/spelar i NHL.

Med de tanke gångar som gäller om MIFs backlinje så måste den bytas ut pga åldern.. skulle man göra samma sak i NHL så skulle inte Gretzky spelat så länge som han gjorde utan skulle ha lagt av 4-5 år tidigare, Lemieux ska ju sågas runt fotknölarna han är ju "pensionär" inte kan så gamla spelare spela... Igor Larionov "100 åringen" som platsar i Detroit och i OS... kan tänka mig rubrikerna om han spelat i MIF -"Veteranspelare kommer och hjälper MIFs medelålder upp. Vilken SKANDAL".

Hockeysupportrar runt om i världen: Igor Larionov är värdelös han är så gammal..

jaja..


den dagen de visar på ISEN att de INTE håller då är det dags att byta ut spelarna... inte om de bara börjar närma sig 40... en 40åring kan fortfarande vara bättre än en 20åring tänk på det!

Sv: Fel? Ja!
Stefan:

Det blir fel när du jämför ett landslag och ett klubblag. I ett landslag behöver man inte tänka på framtiden. Där räcker det med att ta ut den som är bäst för stunden. Men om du anser att man bör skaffa gamla rutinerade backar och sedan byta ut halva backbesättningen varje år, så...

Sv: MIF - Frölunda
Av Coola Koffe:
"Skaer te nästa säsong:

Målvakt:"en ny"

Backar:"5 nya"

Forwards:"fyra-fem nya"

Då blir MIF Mycke bättre!!!"

Jo det kanske MIF hade blivit, men det hade blivit väldigt dyrt.
Bara en fråga...varför behövs det en ny målvakt? Hadelöv är ju en av Sveriges bästa målvakter, och brukar oftast inte släppa in mer än 2 mål per match.

Sv: Fel? Ja!
Håller med Stefan till 100%, åldern på spelarna betyder inget, vad de presterar betyder allt. Hellre en bra och skicklig 38 åring än en hygglig 22 åring och tvärt om givetvis.

Sv: Fel? Ja!
Matte Redhawks

Här kommer en jämförelse mellan MIFs backar och backarna USA hade med i OS i Salt Lake City nyligen, USA tog silver som bekant.

MIFs backar USAs backar
Peter Andersson 37, Chris Chelios 40
Roger Öhman 35, Phil Housley 38
Christian Due-Boje 36 Brian Leech 34
Peter Hasselblad 36, Aaron Miller 31
Joakim Lundberg 28, Tom Poti 25
Johan Norgren 30, Brian Rafalski 29
David Petrasek 26 Gary Suter 38
Medelålder: 32.57 år Medelålder: 33.57

Notera att silvermedaljören i Salt Lake City har högre medelålder än vad MIFs backlinje. Det om något borde bevisa att ålder INTE är allt man ska se på eller? Visst man kan inte jämföra MIFs backar med USAs backar spelmässigt... men om man är för gammal för att spela i Elitserien vid 37års ålder (Peter Andersson) men kan som 40åring (Chris Chelios) spela i OS och i Detroit Redwings utan att sågas så fort man förlorar.

Plockade bort Erik Persson då han ändå inte spelar i MIFs a-lag.

Fel? Ja!
Är det bara jag som tycker att det är fel att "satsa" på äldre spelare. Både Limatainen och Persson är ju över 30 år.
Peter Andersson 37,
Roger Öhman 35,
Christian Due-Boje 36
Peter Hasselblad 36,
Joakim Lundberg 28,
Johan Norgren 30,
David Petrasek 26
och Eric Person 19

Jag tycker att det kan var abra med NÅGRA äldre spelare men sedan tycker jag att man ska satsa på yngre spelare runt 25 år. Visst har backarna varit hyfsade men jag minns förra slutspelet då backarna inte hann med i vändningarna. Så jag hoppas verkligen dem tänker över sina beslut om värvningar till nästa säsong.

David Rudslätt tycker jag kan platsa. Det är en pålitlig poängspelare.

Hoppas att det blir fler toppvärvningar till nästa säsong och att man samtidigt satsa på egna produkter. Jag tycker tyvärr att vi ska vara glada för denna placering som vi ligger på för med detta laget så skulle vi ligga på 10-11 plats. TYVÄRR. AGERA NU MIF

Sv: MIF - Frölunda
jepp de hade nummer 30 resp 72... lite löjligt tycker jag!!

Kanske därför det gick dåligt *skämt*

Känns tungt nu, att ens lag är såpass dåliga som de var idag, speciellt när det snart e dags för slutspel, de spelade exakt som de gjorde i början av säsongen, man bara undrar, vad har hänt??????????

1.Inte en passning gick hem
2.Inte ett powerplay värt att nämna, urkasst.
3.Inte en vass avslutning
4.Inte en målchans värd att nämna= var ej ens närma.
5.Fumlande med pucken hela tiden.


Jag mår dåligt, jag trodde mitt lag var på gång, men det ser mycket mycket MÖRKT ut för MIF just nu...

Jag vet inte hur det skall kunna bli annorlunda under en natt, men man får väl se när man är där för matchen imorgon klockan 16.

Men jag är *tyvärr* skeptisk....

Med ett såpass juniormässigt spel som de hade idag, så kan man ej få till det bara sådär.

92:ornas uppvisningsmatch innan huvudmatchen var mera välspelad..vad säger det???

Sv: MIF - Frölunda
Såg på Swehockey att Rydmark spelade i nummer 72 idag och Norgren med nummer 30. hade de verkligen nya nummer på ryggen?

Något annat som har med jubiléet att göra som är värt att berätta?

Sv: MIF - Frölunda
Alla har snackat om att MIF ligger i ingemansland och att det inte spelar någon roll om man blir 5-6, man måste fatta att så länge det är teoretiskt chans att bli sämre så måste man vara skärpt. Laget har snackat om att det inte är något att spela för innan slutspelet. Jovisst vill man möta Färjestad kan man ju resonera så! Luleå har ett lätt program kvar och den säkra 6:e platsen kan flyga all världens väg. Annars var spelet ganska bra idag. Peter Anderssons miss med öppet mål var ju klassiskt för denna match. Kom igen Mif!

Sv: MIF - Frölunda
Skaer te nästa säsong:

Målvakt:"en ny"

Backar:"5 nya"

Forwards:"fyra-fem nya"

Då blir MIF Mycke bättre!!!

Sv: MIF - Frölunda
Nja, ska Mif göra en OS eller Tre Kronor har de redan misslyckats. Då borde de vunnit dessa två totalt betydelselösa matcher, vad gäller slutspel, som de nu förlorat. Så en Tre Kronor kan de absolut inte göra, det är för sent. Vi får hoppas att de gör en Kanada men chansen är väl lika stor som att Frölunda vinner SM-Guld, dvs mer eller mindre 0 procent.

Sv: Matchen i Morrn?
Asplund kommer nog inte stå i morrn vad jag har hört! Petterson har visst storpslelat i målet senaste matcherna!

Sv: Matchen i Morrn?
De kan bli sudden men MIF måste regera!!! som de inte gjorde mot Västra Frölunda men Asplund e oxå skit bra

Nu gäller de att komma 6:a lr 7:a???
Tjabba

Nu e de klart MIF Kan inte komma femma men nästa allt e inte klart men nu måste gubbarna kämpa för nu gäller de!!! att komma 6:a lr 7:a???

Mellan Höken-Björnen som fightas om 6:e platsen Indianerna har tagit 5:e platsen Å tigern får vänta mellan Lejonet gör komma på 8:e plats

Klara e Vargen,Tjuren,Ö-Viks stolthet,Järnkaminerna å Indianerna e klara vilken plats de ska komma på

LYCKA TILL HÖKAR!!!

Matchen i Morrn?
Vad tror ni om matchen i morgon mot Brynäs? jag tror att vi kan få det tuft både på lätktaren och på isen!
på läktaren brukar Brynäs vinna när Bskv är där och matchen blir jävligt svår Brynäs är på *G* dom vann i dag mot Dif med 5-2!

Sv: Lyckat Jubileum!
Detta brev är till DUVA

Duva hoppas att håller vad du har lovat. Att bli medlem i Goa Gubbar, du sa att du skulle bli det om frölunda kom före MIF i tabellen =). Så nästa säsong vill jag se ditt namn bland medlemarna i GG.
Vålkommen till sveriges bästa hockeyklack.

Sv: Lyckat Jubileum!
Bäst av sju matcher var det även i fjor!!!!

Skillnaden är, att det endast är bäst av sju matcher i kvartsfinalen i år, och bäst av fem i semi och finalmatcherna!!

Sv: Lyckat Jubileum!
Nu måste MIF ta minst 2 poäng för att säkra 6e platsen. Det återstår 6 poäng att spela om och Luleå kan mycket väl gå om oss om vi fortsätter så här. Det skulle i såna fall betyda att vi åker ut direkt i kvartsfinalen.
Ska man vara ärlig så tycker jag inte MIF har något att göra i slutspelet även om vi kan skrälla. Det kommer ju bli svårare att skrälla i årets SM slutspel än någonsin tidigare eftersom det är bäst av 7 matcher. Jag ser faktiskt inte hur vi skall kunna rå på något av topplagen när vi förlorar enkelt mot både Timrå och Frölunda. Ska man se positivt på det hela så är det ju bättre att vi förlorar nu än i slutspelet.

Lyckat Jubileum!
Det var ju ett lyckat jubileum! inga mål! inga poäng! ingen 5:e plats.
jaha grattis på 30 årsdagen MIF.
själv tycker jag att det var en dålig födelsedag.

38 skott= 0 mål till MIF

10 skott= 1 mål till frölunda

Frölunda stod för 3 mål och MIF för 0 mål
som tillsammans blir 30!
frölunda 3 poäng o MIF 0= 30

GRATTIS
Kämpa nu MIF!

Sv: MIF - Frölunda
Tacka det gjorde jag fanimej inte, fy fan vad dåliga!!!!!!!!!!!

Skandal!!!

12 pp men inga mål...fy fan..

Vilket jubileum ojojojoj..

Påminner om säsongens början...

Håller med dig Miffo, Sandström och Due Boije behöver vi inte ha tillbaka i spel, utan dem gick det mycket bra!!

Fy fan!!

Ska de göra en OS nu eller? = sämst när det gäller!!


SKANDAL

Sv: MIF - Frölunda
Där är matchen avgjord. Hoppas publiken tackar för sig och går hem.

Sv: MIF - Frölunda
Det verkar som att när Sandström är tillbaka så förlorar vi igen. Det gick ju bra så länge han och Andersson var borta.

Sv: MIF - Frölunda
MIF verkar inte ha tränat på skyttet under upphållet iaf.

Sv: MIF - Frölunda
Ja tror att de inte har tränat lika mycket på måste ha Bäckis effekten som förre os uppehållet

Sv: MIF - Frölunda
Dåligt att inte göra mål på 28 skott. MIF är antingen ineffektivt eller väldigt effektiga i år tydligen.

« · 61504 · »