christoffero: Jo, visst kommer man ner som förlorare. Men med ett lag som är bra mycket mer kompetent än det bästa laget i Allsvenskan. Timrå kom till kvalserien i fjol efter en 50 omgångar lång förnedring...och lekte hem den. Det är skillnad på AIK som kom ner som en förlorare med ett lag fullt av juniorer, det funkar inte givetvis. Det behöver man inte vara Einstein för att fatta.
Magnus: EXAKT ang det med Percy, han lovade att göra ngt om det skulle skita sig, vilket det UPPENBARLIGEN gjort!!!!
Visst vinner hemma, men alltid förlorar borta, det håller INTE!!
Men jag e inte så säker på det du snackar om allsvenska lag, det lag som hamnar i kvalserien från Elitserien, kommer ner som en FÖRLORARE, det allsvenska laget kommer som en vinnare, det är stor skillnad det!!!
christoffero: Som jag ser det finns det inget lag i Elitserien som något Allsvenskt kan rå på i en kvalserie i år så det lär inte bli några nya lag till nästa säsong.
Däremot kan man tycka att Percy sa något om att han skulle hjälpa tränarna om det gick åt helvete med spelartruppen vi hade (som sågades av de flesta) i början av säongen. Nu går det inte så bra så var är Toronto femman? :)
miffo: Nog räcker det, men bara om man vill harva i botten och det är inte kul. Fast å andra sidan har Timrå noll bra kedjor på pappret så det hade varit kul att se Kenta och Eldebrink trolla med Mif:s trupp. Hade vi varit obesegrade nu då kanske? :)
christoffero: Det enda som händer om vi sparkar tränare nu är att vi får en annan tränare att hacka på. Vad som behövs är två femmor till förutom Rydmarkline som håller högklass. Det räcker inte med en bra och tre och en halv som inte producerar.
Det var ju ganska duktigt 4 sekunder från att hålla nollan i en period, måste nästan vara ett borta rekord för MIF.