snowden: Södertälje är enligt de underliggande siffrorna bättre än Modo. De kan mycket väl utmana i slutspelet. Det har ett väldigt rutinerat lag som nog kan växa. Har vi extrem jävla flyt kanske de slår ut Björklöven i semi och sen har soppatorsk i finalen
modomille: ssk har 4-0 efter första och 18-0 i skott. Det blir Kalmar mot SSK kan vi nog slå fast. Utklassar Mora och Härenstam som spikar igen. Kan dom ge Kalmar en match?
Tyler Durden: Jadu. Tror också det är det bästa alternativet just nu att gå tillbaks till grannens grabb och helsvenskt. Vi är tillbaks där vi började på ett sätt. Vi lyckades inte hantera laget när vi steg i hierarkin och började köpa in stjärnor. Allt har gått sämre sen Hinken började skeppa hårdjobbande lagspelare mot legoknektar.
Maximal satsning var den här säsongen. Vi kommer med stor sannolikhet misslyckas. Nästa år blir inte lättare. Dumt att bränna ännu mer pengar på nya Rantas, Jaseks och Kellehers. Vi ska självklart satsa nästa år men någon mer röd tråd borde efterfrågas och jobbas efter.
Problemet är väl tyvärr att jag tvivlar på vår sportchefs förmåga att få ordning på detta. Blixten slår sällan ner två ggr på samma ställe.
hompa90: tänkte samma. Hade egnerligne velat ha en stor slutspelsspecial med status i varje lag, stor tippning, intervjuer med alla plus motståndare osv osv.
JoJo2613: Nejdå detvar återsamling idag onsdag enligt Hinken, men lokalblaskan lyser med sin frånvaro, sitter på kontoret på arslena och äter kanelbulle likt hela laget gjort under grundserien..
Inom 2 minuters mellanrum så passerar BIK Karlskoga spelarbuss vid rödljusen på E4an norrut i centrala Foppaland först, sen kliver MoDoiten Gunnar Strömmen med sina Livvakter ut från Polis station.
Vargen: Tror det är vettigt av Umegård. Ta nästa steg istället för att gå till ett lag där det kan vara svårt att få speltid i powerplay exempelvis. Han kommer få en större roll och troligen mer utveckling i Mora...
Tyler Durden: MoDo kommer förutom eventuellt det lag som kommer ned från SHL ha klart bäst ekonomi. Man kommer säkerligen gå plus i vinter för det har varit bra med publik och man har inte förköpt sig alls. Exempelvis lät man bli Vanderbeck när denne blev dyr. (Rätt eller fel kan diskuteras, men man premierade center/back före ytterforward).
Makarov: Trevligt med MoDoiter I Västerbotten , har själv stuga i Robertsfors Kommun och tyvärr så har man grannar som är Lövare, vi hade tidigare sommarhus i vackra Malå , där var man omringad av SAIK och Luleå.
Tyler Durden: blir det så hade jag nästan önskat att miljardär x går in med sinnessjuka pengar och att 95% av dom går till att tokmaxa allt kring juniorerna. Sen kan vi skörda om 4-5 år och fortsätta skörda x antal år framöver.
Tyler Durden: det är ju inkorrekt, dom har redan sagt att pengar finns för att satsa nästa säsong också. Och MoDo i sig bryr sig nog inte så mycket om Tv avtalet minskar eller ej. Då vi har ekonomin.
Gavelo: nu har väl alla utom MC o Nordamerikanarna kontrakt bland forwards så där borde man kanske förkorta i stället för förlänga. Bland backarna så har berg, berglund o hallin kontrakt redan o vet inte vem man skulle vilja förlänga med där.
Så fastän jag inte alls tycker Hinken lyckats de 2 senaste säsongerna så tycker jag han gör absolut rätt som inte förlänger med någon denna säsong.
SPOODI: Är från västerbotten men det är och har alltid varit modo. Men jag tycker skellefteå gjort något bra på föreningsnivå. Däremot hatar jag allt som har med löven att göra.
Zource: Sedan i förhållandet får du jobba och uppvakta medans hon gör allt halvhjärtat under tiden hon sitter och scrollar andra killars instagram och längtar efter sommarstugan i Skellefteå.
Gavelo: En hel Fitz som trivs är helt klart värd att skriva ett år till med. Bara han är på isen så blir PP bättre.
Meeeeeen så har vi ju Hinken, kanske kittlar det för honom att förlänga med Carlsson istället?Bella ska ju ha sitt kontrakt och Rundblad ska vi ju vänta in till i slutet av Juni ifall han bestämmer sig för att fortsätta eller inte.
Vargen: Givetvis är det så, men vill Elton stanna en säsong till i Modo så kommer givetvis inte en framtida arbetsgivare tvinga honom till något han absolut inte vill. Med de sagt så tror jag inte han blir kvar i HA, han vill nog upp på högre nivå och jag förstår det, det är faktiskt ganska värdelöst att spela i en serie där man möter lag som Almtuna, Mora och Nybro Viking inför 1400 åskådare när man kan möta Luleå, Hv71 och Frölunda inför fulla hus.