MAn borde köpa en mindre hjälp till Iikka, han får ju rätta till den varje gång han inte har pucken. Ser lite lustigt ut, nästan lite som det är någon tvångstanke från honom.
Belov levererar open-ice porr. Jag hann tänka att säsongen var över för både honom och Miketinac när han kom stormande fram mot blå. Men det var ju en helt fantastiskt vacker hockeytackling, kanske säsongens bästa.
Nej jag säger väl inte att han är mycket utvisad, utan mer att hans utvisningar är resultatet av att han försöker vinna puck och att han jobbar väldigt mycket med klubban, högklubba när han försöker lyfta motståndarens, tripping när han stöter mot lösa puckar. Många i mitt inlägg refererar till att det är detta han oftast åker för och inte antalat, men å andra sidan som jag sa han har trots allt hög procent puckstölder.
Det utvisningar som är onödiga är det 1-2 där han gått in i rygg i sargdueller och crosschekar flera gånger i ryggen och inte släpper efter första utan åker ut efter tredje/fjärde.
Ja det är nyckeln, men det kommer bli problem när dom grisar vid byten och försöker dra igång nått hela tiden. Björka, Hägga, Sylwander, Rosdahl, Tambellini kommer vara tickande bomber denna match. Dom kommer försöka få dessa ur balans.
Sedan Iikka, han är minst på plan men han är nog fan en av de modigare, inte att han backar när det blir traffik, och delade dessutom ut en tackling som såg ut att ta rätt bra. Underbar inställning på den lilla pojken.
Blir vi kvar i HA är det ju en spelare jag gärna skulle se i laget, i SHL är det svårt att veta hur han skulle räcka till, iof har han ju producerat bra i finland så i rätt kedja så kanske det skulle funka bra.
Belov är ett monster, delar ut stenhårda tacklingar och spelar på rätt sida hela tiden. Sedan åker han ju knappt på en utvisning så han har bra koll på sina avvägningar.
jeensen: C - sändningar går tyvärr på webben enbart, "Vi vill hålla standarden hög på matcher som går på tv" var förklarningen jag fick. Vill inte att Snus-Sunes kameraarbete ska synas på bästa sändningstid.
Du borde kunna logga in på cmore.se med ditt canaldigital konto.
Jo han jobbar lite för mycket med klubban när han vill vinna puck, många trippings och highstick han åker på, men å andra sidan har han många puckstölder också sedan har han ju ett par onödiga när han går in i sargdueller och crosscheckar på när pucken är låst och inte ger sig efter första utan fortsätter och åker.
Hade kunna köpa ifall han tog ut Björka som gav sig in och skyddade iikka. Men när iikka får en crosschecking och sedan blir klubbad på utan att göra nått och åker ut är det ju helt sjukt.
Vilket grislag. Men det är ju bara kolla på vem som tränar så förstår man speliden.
Rytter: Timrå fick ju ett tveksamt bortdömt mot löven med, nä antingen godkänner man allt eller fäller alla sådana mål. Samma med skridskon antingen godkänns alla eller inga alls som tar på skidskon.
Rytter: Snyggt att höra. Att bara se matchen på swehockeys liveruta är lite begränsande. T.ex. att lägga in att Modo hade en utvisning blev märkligt. När jag lade in det hade det gått nästan 4 minuter.