Apelsin: Löven verkar tillfreds man att ni för spelet i detta läge, de går på kontring med glädje. Ni måste upp ett par snäpp för detta håller inte, är Tambellini med? 🤷🏾♂️
JoseGonzales: Ja, det var en annan situation.Den du tänker på tar lite väl högt på Norlinder och var inte särskilt ren, men jämfört med den jag tänker på var den mycket bättre. Den andra var en Lindros.
{5647}: Tror vi pratar om olika situationer. Jag trodde du menade Foppa tacklingen på Norlinder. Såg inte den situation du pratar om, iaf inte repriser då jag är på plats i arenan. Var inte min mening att provocera iaf.
snowden: Känns lite som vår senaste mot Löven. Får de en chans gör de mål på den, får de två gör de två, medan vi snurrar runt utan att komma in på kassen.
Ja första är solklar tycker jag han åker på den andra crosschecken och det är rätt, den som är tveksam är väl den på Iikka. Han blir ju fasthållen och hakad av weigel innan och skulle snarare haft en med sig istället.
Den på From är ju bara otur, han har ryggen emot och selin åker in i klubban. Han försöker ju inte ens lyfta klubba eller nått utan han kommer i rygg och åker in i den. Men som reglerna är så är det utvisning.
Kan vi hålla tätt nu och minska utvisningar så har vi chansen att komma tillbaka, sätta ett i 5 mot 5 och sedan utnyttja ett PP.
Bad_Brett: Nu måste ju modo lära sig att man får majoriteten av domsluten emot sig helt oavsett, nu får man ju fan acceptera den nivån och spela efter satt nivå, går inte att hålla på att sitta utvisad så mycket som dom gör.
Löven jobbar lite hårdare, Modo får inte mycket tid. Anmärkningsvärt hur de konsekvent lyckas kontrollera sina utgångar ur försvarszon, blir man trängd spelar de sarg ut för att inte bli fastcheckade i zon. Önskar vi kunde göra liknande avvägningar, även om löven inte direkt har lyckats checka fast oss, men vi får inte mycket tid med pucken. Modos spel upplevs som rätt hafsigt när man hela tiden hamnar i tidsnöd.
Nåväl, känns ganska jämnt i 5v5 i alla fall. Synd på alla utvisningar.
{8384}: Fast en riktigt skitperiod från oss med tre bp. Var på isen, det är nog nödvändigt, Löven är klart bättre i alla spelformer i första. Upp med Karla & co samt Kangas med fler!
JoseGonzales: Löven klar bättre i första. Modo skapar inget tryck utan bara enstaka lägen. Våra backar är lite för långsam i ben och tanke. Löven hinner stöta och få kvar pucken i zon. Barto ser lite otimad ut i början. Rättvist med 2-0
Kulltorp: Jag ifrågasatte inte utvisningen utan för att det var så typiskt att han lyfter upp klubban i tron om att han är ensam och utan en tanke på att en spelare ska komma bakom honom med ansiktet.
Alltså jag är egentligen inte missnöjd med första. Tycker nog vi är väl så bra i 5 mot 5, bra intensitet och bra kamp från laget. Hade förväntat mig en riktig anstormning men löven spelar ganska avvaktande och lägger efter kanterna och djupt. Lite som Timrå lirar. Sedan är det värdelöst att vi släpper 2 i BP, men drar vi på oss 3 på kort tid får vi räkna med att det ringer.
Nästa gång Cannata medvetet flyttar buren måste han ju åka ut.
{5647}: Bedrövligt att han inte plockar honom. En sak är om det är bortre stolpen som rubbas vid frånskjutningen, men nu har rubbat förstastolpen två gånger. Måste vara en tvåa.
JoseGonzales: När man träffar modospelaren i ansiktet med handskar/armar undrar jag hur din anatomi det ut.
Trodde nog Löven skulle vara mycket bättre än såhär. Det är tillfälligheter i power play, men annars känns de inte så farliga. Vi kommer nog växa i andra och då måste även Löven kliva fram.
Vi försöker ha bra snabbt flyt i spelomvändningarna, men det går lite för snabbt med missade direktöverlämningar och pass vilket innebär att Björklöven kan vända hela tiden. Det blir Havwaiihockey. av det.
Kulltorp: Ja väldigt onödigt utvisningar. Björklöven mycket mer disciplinerade. Nä detta blir nog tufft, man vinner aldrig om man fortsätter som denna period och skänker bort lägen.
jonsson: Ikväll har man lyckas uppgradera till tv-stream iofs. bara på mobilen för jag fattar inte hur man kopplar in teven som skärm. Men överlägset jämfört att titta på radion eller ännu mindre, som jag tvingats till sista året.
SKIT!
Men det här ville jag ju inte se ens på liten skärm. Två mål på två halvchanser. Ser inte så bra ut.
Löven är otroligt effektiva, tycker vi stressar för mycket i bp. Ska vi vara med behöver vi nog ha nästa mål. Jaha nu utvisning igen.......................
Steken84: Så kan det bli bara att ta nya tag, tycker vi gjort det bra hittills men inte kommit på mål. Bra match gäller att trumma på! Kom igen kör på nu!!!
Kulltorp: jag säger bara att jag varit arg om jag var på fel sida om det paketet situationer. Å sen händer det igen. Tycker det är ett mönster som gått igen genom säsongen. (De få matcher jag sett med dom)