1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533575 inlägg · 4126 ämnen

« · 2109932 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Haha, fast visst skriker hon lite omotiverat? Man ska inte jämföra med Gud, men Lasse Grankvist vrålar när det är befogat

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: undviker de matcher hon kommenterar fast det var ännu värre tidigare, skriker lite mindre nu

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jag har faktiskt inte koll på den matchen, så lägger mej inte i ordvalen där

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{6870}: Han är duktig på att hålla sig undan också. Söker fria ytor.

Sedan borde han åkt för fasthållning av klubba innan 2-0, men han kommer undan med mycket.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Nu visar du ditt rätta jag. Jag fattar inte, men du förstår allt. Inte svårare än så. Måste du använda så många ord för att beskriva att du är eliten? Du har saren och står på de förtrycktas sida, vackert så man blir tårögd.

Ber om ursäkt för att jag ifrågasatte din storhet och skäms för att ha blandat in politik på vår förnämliga sida.

Gud vad jag skäms nu

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: För mig är det fortfarande omöjligt att förstå hur Dahlen får åka runt och leka som han gjort i x antal säsonger i allsvenskan nu. Fysiskt spel gillar han inte ändå spelar ingen fysiskt på honom. Jag tror inte att Skröder eller Döme hade tillåtet han att åka runt så där på deras tid.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Diskussionen blir direkt felaktig om man inte tar med i beaktande att ordet verkligen låter väldogt likt neger.

Som sagt så kan inte spelaren rumänska, så hur fan han förväntas förstå att det var svart går över mitt förstånd.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Att kalla dej sympatisk just nu, vore osympatiskt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: ...Och som vanligt väljer du att inte läsa ett ord av det jag skriver utan hitta på en innebörd istället.

Hela min poäng är att folk nuförtiden skriker "RASIST!" baserat på en massa godtyckliga måttstockar, vilket är ett stort hån mot alla de människor som faktiskt har drabbats av rasism genom historien. Men hur mycket du än vill få det till att beskriva någon som "svart" är ett uttryck för rasistisk kolonialism, så är sanningen att du inte har en aning. Den troligaste förklaringen är att han använde de ord som gjorde det lättast att veta vem han pratade om, precis som att det vore naturligt att påpeka om det var en kvinna eller en person i batman-kostym.

Det du och många andra inte fattar, är att i samma veva som ni reagerar på varenda lite formulering som någon progressiv elit vid något tillfälle stämplat som "problematisk", så är det ni som ger uttryck för fördomar. För som sagt, blir man tillskriven ett positivt epitet, likt "lång", "ståtlig", "vacker" eller vad det nu kan vara, så tar man inte illa upp. Utan enda anledningen till att du reagerar, är att du anser att "svart" är ett negativt attribut. Och tro mig, jag avskyr rasism över allt annat, och därför vägrar jag låta människor befästa den uråldriga bilden, utan jag vill på allvar ha ett samhälle där vi behandlar alla lika och inte väger orden på guldvåg bara för att personen vi pratar med skulle råka ha en annan hudfärg. Det är så man gör med småbarn och det är fruktansvärt förödmjukande.

Jo, jag ser skillnaden. I ena fallet används beskrivningen utan värdering, i stil med "Prata med kvinnan med rött hår och flätor". I det andra fallet uppger du fysiska attribut som en direkt anledning till att tycka illa om någon, ungefär som jag skulle uppge att jag ogillar kvinnor som bär långbyxor istället för kjol.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Pk propaganda i ett hockeyforum en onsdag som denna^^

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}: Nu undrar jag hur läsförståelsen varit. Är du inne och trollar eller svarar du utan att ha läst vad du diskuterar?

Han kallar honom negru på ett språk killen inte pratar. Menar du att han borde direktöversatt negru till svart????

Han sade ett ord som betyder svart (också), men jag har kopiöst svårt att tro att du skulle tolka negru till svart?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Att kalla en svart människa för svart är oacceptabelt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Lena Sundqvist menade jag nog. Håller på Bik, för en gångs skull då

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Jag tycker att Unger är särklassigt sämst.

BiK har det inte lätt. Har inte haft något och när man får det för första gången missat domarna en tydlig hakning och tar en väldigt tveksam utvisning. BkK-spelaren går på mål, men Johansson kommer ut ur målgången och krockar med spelaren.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: skadedrabbat Bik enl reportern, Bik har väl förlorat stort i Timrå senaste 4-5 matcherna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Fast, visst finns det värre...kommer inte på nån för stunden, men han som alltid säger Krichangstad i stället för Kristianstad, o changs i stället för chans.

Sen har vi Stefan Clementz, lätt att somna när han är kommentator

plus hon tjejen, som vrålar så man inte kan somna

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Tänkte se Timrå ikväll, men då det är Åke Unger väljer jag en annan match.
Vad har han för fruktansvärd hållhake på CMore?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Hans politik, narcissim och frisyr, sicket hyckleri!

Likställer du rasism med ogillande av frisyr?

Jag lär mej gärna nya pronomen om det sårar många människor.

Att de verkar jämställa förtryck mot färgade med Trumps frisyr visar på att du, trots många o vackra ord, antingen bara vill provocera eller verklin inte ser den skillnaden.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}:

"Hårlängd kontra hudfärg, känns lite krystat och ganska osmakligt."

Det är din subjektiva uppfattning, men du begriper inte att en vacker dag får du en lista med 89 nya pronomen som du måste lära dig för att, inte bara såra människor, utan för att undvika att begå ett hatbrott.

Det är en gigantisk skillnad mellan om jag har en kompis som ber mig "Snälla, kalla mig inte för *****, för jag blir ledsen av det", och när någon självutnämnd moralisk elit skall diktera godtyckliga, globala regler genom hot och trakasserier, dvs samma sak som man påstår sig vilja motverka.

Och efter den moraliska föreläsningen, som återigen kretsar kring någon flummigt, progressivt konsensustänk, påpekar du hur du inte gillar Trump på grund av hans utseende. Hyckleriet tar aldrig slut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Foldron: Haha. Efter att ha hört detta måste jag citera Sten Broman

"Det ruskigaste och mest idiotiska som är uppfunnet i hela världshistoriens tidsrymd av flera millioner år, det lägsta som en mänsklig hjärna kunnat fundera ut - det är dragspelet!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Han är ju duktig på spela dragspel!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Förutom hans politik , narcissism o frisyrval håller jag med dej fullständigt

o härinne diskuterar vi inte politik, haha

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Ni får ta illa upp hur mycket ni vill, men jag gillar Trump:

www.youtube.com/watch?v=b9OjKEDJNN0

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Långt inlägg, men fattar inte allt.

Att peka med hela handen får väl en domare göra utan att folk tar anstöt?

Hårlängd kontra hudfärg, känns lite krystat och ganska osmakligt.

Jag har alltid sagt negerboll, men när folk tog illa vid sej av det så har jag inga problem med att kalla det chokladboll. Man behöver inte såra folk i onödan.

Även om vi är ett litet skitland , som du så vackert beskriver det,
är jag stolt över att vi försöker respektera alla.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Jag läser här i varje rad att du är intelligent, men sluta nu med att vara så korkad.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Intelligent du👍😊

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Jag glömde ett ord där Peka/visa med hela handen! :-)

Förövrigt så tror jag att du är en i minoritet att tycka att det är en liten bagatell och endast ett missuppfattning!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Problemet är att du baserar din uppfattning om vad som är moraliskt korrekt på en svartvit (no pun intended) världsbild. Du tolkar och anpassar sedan den knapphändiga information som finns för att det ska passa ditt narrativ, exempelvis:

"Om det hade varit någon av de andra " Vita" ledarna så hade han förmodligen valt att peka bestämt på den skyldige och sagt han var det!"

Så i din moraliska föreläsning har du gjort följande antaganden:

- Att beskriva en person som "svart" är moraliskt förkastligt. Det korrekta är att ..peka? (Jag kan lova dig att det finns en del från den äldre generationen som skulle ha vissa synpunkter på huruvida det är respektfullt att peka på folk, men men...)

- Personen valde dessa ord enbart för personen var svart. Hade det varit en vit person i en grupp av mörkhyade, så hade han enligt dig aldrig sagt "Det var den vita mannen!"

- Eftersom formuleringen enligt dig är moraliskt förkastlig, förutsätter du att kommentaren var ett uttryck för rasism.

- Slutligen förväntar du dig att det ska råda total konsensus i all världens kulturer och att detta borde vara självklart. En ganska elitistisk syn.

Men det här komplicerade grejer. Kultur, språk, tonfall, syfte, relation mellan de inblandade, det finns hur mycket som helst som spelar in. Och vem sitter på facit? Är det du som bestämmer? Eller vem är det som bestämmer detta? Och vad händer den dagen långhåriga personer vill förvandla det till ett hatbrott att tilltala någon som "långhårig". "Långhåriga tillhör ingen utsatt minoritet", svar någon. Men jag minns att det var precis samma snack när Robert Laul beskrev Park i Manchester United som "kinesen". Med tanke på att Kina är ett av världens mäktigaste och mest framgångsrika länder och har en befolkning på nästan 1,5 miljarder, har jag svårt att se kineser som någon utsatt minoritet. Det säger lite om folks självbild i Sverige, att vi som ett litet kallt skitland som ingen vet var det ligger, inte inser att det är VI som är minoriteten som världen garvar åt eftersom vi konstant fattar, i världens ögon, konstiga beslut.

Det är alldeles för lätt att sitta på sociala medier och få "sanningarna" serverade på silver. Men att en liten - oftast vit - elit sitter i allt större utsträckning och dikterar vilka formuleringar som skall klassas som hatbrott, är inget som löser problem med fördomar i samhället, utan är enbart ett sätt att inskränka yttrandefriheten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Förutom de riktiga domarna i hovrätter. Dom mildrar oftast straff av ganska outgrundliga anledningar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Jo.. Jag är väldigt bekant med bröderna Strömbergsson.
Väldigt tråkigt och klantigt av en som hade en mycket lovande domarkarriär framför sig. Och som egentligen inte står bakom sitt uttalande alls, Utan ångra sig direkt efter han sagt det och bad om ursäkt direkt, Men försent som bekant.!

Så lätt är det att sabba sin karriär om man tappar greppet från att uppträda korrekt.
Ju högre upp man dömer desto mer professionell krävs det att man är!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Vi hade ju en allsvensk fotbollsdomare som förkortade sin karriär i våras

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoseGonzales: Det är min åsikt också, Och absolut när man har uppdrag som funktionär/Domare så måste uppträda korrekt.

Gissar på att hans internationella karriär slutade vid den matchminuten!

Tänk om våra domare skulle säga till Per Styf .. Då har vi ett ospotligt uppträdande på svart spelare i modo.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Slagskottet: Bra kommentar, men kan du vidareutveckla för oss som inte är så klipska?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Så länge länder som pratar spanska och vissa andra språk har ”negr” med olika ändelser för färgen svart så bör man inte använda ordet om en spelare. Det är för nära och lätt att tolka mot ”negro” eller ”neger”. Måste gå att vara smidigare och tänka längre än så, men såklart kan det ju varit helt utan illvilja.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hörde på radion ang pandemilagen som träder ikraft i mars, gällande arenor med mycket publik så ska publikantalet anpassas efter arenastorleken.
Detta har ju inte kunnat göras förut pga det inte funnits någon gällande lagstiftning menar regeringen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Pratade faktisk med en gammal arbetskamrat idag " penssinär" Han är Rumän och frågade han om tolkningen. Negru betyder svart, Men är samma som att säga neger, Man menar samma sak! Dom har inte kommit lika långt där med att avhandla ordet neger som vi.

Vill man säga neger på Rumänska så säger man Negru.

Han personligen tyckte det var fruktansvärt onödigrt Han hade kunnat löst det smidigare, Hade han velat tilltala någon i sitt grannkvarter hemmma så hade valt ett helt annan alternativ sa han.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Slagskottet: 😴😴😴

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: ZzzzZzzzzzZz

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Jag är bara orolig för att det slog fel här. Det kan mycket väl varit den anklagade som inte kan språket som tolkade det som ett nedvärderande ord, när det inte alls var det. Risken ökar såklart när man är från olika kulturer. Jag såg att Cavanni kallade en följare för negrito, som i Sydamerika inte alls har samma negativa klang. Det kunde blivit avstängning i England...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: Bra att vi tycker olika, men topp-10 känns som ett givet första mål.

Om det nu blir ett slutspel tror jag dock att lagens styrkor nu inte speglar hur det ser ut i vår

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Jag menar att är man funktionär på denna nivå så måste man uppträda korrekt och professionellt.

Om det hade varit någon av de andra " Vita" ledarna så hade han förmodligen valt att peka bestämt på den skyldige och sagt han var det!

Det agerande gör man varje gång man agerar som domare och det har han fått lära sig att kroppsspråket är lika viktigt i handlingen. Tydligt och bestämt så alla ser och förstår.

Så det korrekta i det här hade varit lika dant att peka med hela handen på den skyldige och inte benämna honom med namnet eller hudfärgen.

Titta bara på hur PSG spelarna reagerar också, det är inte Okej!


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Ja, det där vet jag inte så mycket om. Det kan ju naturligtvis även varit rasistiskt menat, utan jag menade mer generellt, att jag tror att det är farligt att konsekvent utgå ifrån att det alltid finns ett negativt uppsåt med dessa formuleringar.

Hur man löser problemet på läktarna är såklart knepigt. Kameror, mikrofoner, publikvärdar, noggrannare visitering? Det har ju vuxit fram en hel kultur där ståplatsläktaren ses som något slags frizon där man får bete sig precis hursomhelst, så nolltolerans är nog nödvändig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Det var inte svart jag tänkte på, utan specifikt på det spanska order som är väldigt väldigt negativt laddat. Här var det vad jag förstår språkförbistring.

Problemet i idrott är att det ofta är en klick människor som står för skiten, vare sig det är hån, rasism, bengalbränning, kastandet av saker mot spelare osv. Det är väldigt svårt att hitta den skyldige och de övriga i klicken skyddar i regel denne.

Kollektiv bestraffning är ingen bra åtgärd, men hur i hela friden identifierar vi de skyldiga?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Jag vet inte om jag håller med. Idioter som de du beskriver har som enda mål att provocera fram reaktioner. Porta dem på livstid istället; problemet löst.

Hursomhelst, min poäng är att man motverkar inte rasism genom att antyda att det skulle vara någonting negativt att ha en annan hudfärg. Genom att skrika högt varje gång denna typ av formuleringar görs, skapar en bild av att epitet som "svart" eller "mörk" är någonting icke önskvärt. Jag menar, bleka svenskar går över lik för att få färg. Det är ju ett skönhetsideal på många håll i västvärlden att ha en mörkare ton i hyn.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: George tänker inte ta nåt hopkok till vaccin. Trött på förvirrade PK-töntar som inte fattar propagandan de för vidare. Tänk själva för helvete!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Jag hörde att de uppfattade att domaren kallade honom "n***r" och då är det lite allvarligare än den svarta. Jag tror att språkförbistringen var den stora anledningen här och jag är inte förvånad då fotbollen alltid brukar rycka på axlarna över inkastade bananer, apljud på läktaren och all möjlig rasism så länge matcherna får spelas klart.

Skönt att det blev en reaktion, men synd om det som nu verkar vara vid fel tillfälle.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: Vilken icke-nyhet. Precis som med de som går i taket ifall man råkar kalla någon för "han" eller "hon" utan att först ta reda på vilket pronomen personen önskar sig bli tilltalad med.

Hade han sagt "den blonda", "den långa", "den smala" etc. så hade ingen reagerat. Att man reagerar insinuerar att man uppfattade det hela som en förolämpning, ungefär som att "den svarta" skulle vara jämförbart med beskriva någon som "den tjocka", "den fula" etc.

John Barnes sammanfattar det hela mycket bra. Behövs fler personer som går ut och ryter ifrån kring detta trams.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Vilken pajas till funktionär : På denna nivå, Får inte hända!

Domaren frågar vilken av ledarna är det som uppträder olämpligt.

4:e domaren svarar: Den svarta!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Ja, visst är det fascinerande hur samma människor som rycker på axlarna åt att tusentals människor dör med kommentaren "äh, det är nästan bara gamla och sjuka som avlider och dödligheten ligger under 1%", tycker att det är var praktskandal att 0,01% av de vaccinerade, och som alla hade gener för att utveckla narkolepsi, eventuellt utvecklade detta på grund av vaccinet.

Jag kommer aldrig begripa hur folk kan vara så egoistiska att de låter bli att ta vaccin. De förlitar sig, som du antyder, helt och hållet på att andra ska "göra jobbet". Men det värsta är den desinformation som sprids på alternativa forum om sterilitet och vilda konspirationsteorier om att Bill Gates har orkestrerat hela pandemin för att med hjälp av nanoteknologi kunna injicera mikrochips i människor för att möjliggöra fjärrstyrning genom 5G... Folk är inte riktigt kloka.

« · 2109932 · »