{5647}: Helvete vilken filmning igen. Man bara skäms. En lätt armbåge först, men sedan ramlar han som döende svanen. Trycker han omkull killen med en lätt knuff???
Instämmer. Nooky är en klippa och bara kul att han skriver här, jag tycker det verkar som han har bra inside. Minns det han skrev innan Hasa, Modigs, EK ens kom fram i media. Det var väldigt bra beskrivning av dessa spelare, så jag säger att han har bra koll.
Bad_Brett: ok sorry om jag blev tråkigt realistisk. Passar på att önska lycka till. Kryper tillbaka under min sten så kan Nooky bomba på med sina bombmattor.
Truth : Är så trött på detta. Folk som har förmågan att läsa lite mellan raderna listar snabbt ut vilka som är troll och vilka som faktiskt har inside. Dessvärre dyker det med jämna mellanrum upp viktigpettrar som ska förstöra allt det roliga genom att gång på gång ifrågasätta de som är bussiga och delar med sig.
Nooky är en jäkla klippa. Det är 5-6 månader tills säsongen drar igång igen, och det är denna typ av skribenter som håller mitt intresse uppe.
{9108}: Har missat dina tidigare förklaringar. Min erfarenhet är att läckor huvudsakligen uppstår när anhöriga till kontrakterade spelare försäger sig. I övrigt snackar agenter extremt mycket så länge inget är på riktigt eftersom man vill promota sina spelare och höja marknadsvärden. När väl kontrakt är på g är de seriösa tysta. Sedan att lag tittar på allehanda spelare över tid betyder inte så mkt.
Tycker ändå att det är att tänja på reglerna. Vi har regler kring 8 åskådare och att då göra en sådan lösning och ta in 160 personer extra tycker jag är tveksamt. Man bör följa det som gäller och ta sitt ansvar att minimera smittspridning.
Jag skulle inte gilla ifall modo gjorde något liknande. Ok att ha loger öppna där det är separerat och egna loger, här sitter ju alla 160 läktare och använder till stor del samma in/utgångar till läktaren. Nej jag tycker faktiskt att det är dåligt.
BIK har varit riktigt bra, 2-0 till BIK hade inte varit orättvist.
BIK är mycket kompaktare med sitt lag värderar när man ska checka och när man ska stänga mittzon och vänder snabbt och spelar rakt, lövens anfall har mer kommit pga. individuellt skicklighet än ett bra lagspel.
{9108}: Absolut. Fyra breddspelare, nån trött föredetting och en målvakt med halvdana stats från bulgariska ligan 2014. Det är så det brukar se ut. Vi har lyckats landa tre riktiga spetsspelare i form av tamby, jj och Karla sen vi hamnade i detta helvete. Samtliga är omöjliga att behålla. Ja just fan, Barto också. Vi kommer bara få en massa noname skräp denna gång också.
Truth : varför jag har så mycket info om modo har jag redan gått in på vid en massa olika inlägg. samt har jag några nära som rör sig i en del olika svenska lag just nu. sen att du tror att det jag skriver är mesta dels bullshit får stå för dig.
sen har jag rätt så mycket kontakt med väldigt många olika agenter runt om.
{9108}: Varför har du så mkt info om MoDo? Eller är det bara en massa mysiga påhitt för likes. Min erfarenhet är att det surras extremt mycket men att man (när man är på insidan) kan konstatera att 99 % är bullshit. Hittepå, eliteprosepctsscouting och möjligen säljsnack från agenter.
{9108}: Kanske svårt att avgöra, men hur många har Modo på kroken? Kommer man ha ett färdigt lag inom nån vecka eller kommer man ta in spetsen senare i sommar?
Costanza: Bara gilla läget skulle jag vilja säga. han blir inte yngre sen vill han prova spela på så hög nivå som han bara kan.. men jag tror inte detta är den sista gången ni ser Karla i modo tröjan.
man måste se den större bilden av det hela med, han har ett stort modohjärta, men han vill högre upp för att få känna på SHL.
{9233}: Tror inte helt att man kan tänka så gällande finska ligan. Ja, den kanske är något sämre än SHL, men det är också ett annat spel. Vissa som Karlkvist och Liss kanske helt enkelt inte passar lika bra där.
Sedan tror jag att det blir väldigt jobbigt för Karla ändå. Han är inte världens bästa skridskoåkare direkt. Hans defensiv är dålig till och med på allsvensk nivå, samt han mår absolut bäst när han får spela i en offensiv kedja. Hur det ska gå ihop i IKO förstår jag helt enkelt inte.
Amitiel: Det var helt väntat, han ville testa Finland men misslyckades så nu testar han Shl som det verkar, jag hoppas innerligt att det blir någon annan klubb än Oskarshamn då dom verkar ha svårt att scouta egna bra spelare. Men med det sagt så tror jag han är klar för Oskarshamn och önskar honom lycka till.
Sven Tuta: Skulle gärna vilja namndroppa namnen som kan tänkas spela i modo kommande år men med tanke på hur det ser ut i dom lagen som dessa herrar spelar för så känns det väldigt liten respekt för just dom med..
men kan säga att iaf några " bombmattor " lär nog ni se framöver iaf.. :-)
Fast de du räknar upp kommer ju inte direkt från Norska/Danska ligan till HA/SHL.
Damgaard - Från DEL efter en lång tid i SHL, inte spelat i danska ligan innan. Madsen - Från AHL, aldrig spelat i Danska ligan Aagaard - Från AHL/DEL/NCAA From - Från HA/SHL Skröder - Från SHL Tollefsen - Från NHL/AHL
Ganska dåliga exempel för att säga att det finns spelare som kan gå direkt in hos oss och bidra då alla har utbildats på annat håll än i de inhemska ligorna.
Kristian Forsberg och Zucca är ju de enda som gått direkt från Norge/Danmark till Modo och det är väl Zucca som blev succé.
Jag håller med att man ska scouta dessa ligor och det finns intressanta spelare, men man ska även vara försiktig då det är ojämn nivå och det finns en anledning att spelarna spelar i danska ligan.
Ett exempel från danska ligan är ju Meyer som gjorde 73p på 45m, men även för honom tog det 1-2 säsonger i HA innan han blev en riktig toppspelare.
{9108}: Nåde danska och norska ligan har ju levererat för Modo förr. Damgaard, Madsen, Aagaard, From, Duus, skröder, tollefsen, Zucarello, Forsberg mfl så jag tycker det är helt rätt att vända blickarna mot våra nordiska grannar.
{9108}: fast skulle också vilja tilläga att modo kan hitta mycket guldkorn ifrån den danska ligan med vilket jag tror Gradin kommer att sondera med tanke på det finns väldigt många namn där som vill spela i hockeyallsvenskan för att få visa upp sig.
Nucky: ligor jag syftar mest på är finsk,tyska,schweiz just nu
samt vet jag om att det är nån spelare ifrån AHL som vill prova på europa äventyr eftersom hur AHL kommer att bli nästa säsong kommer det bli väldigt mycket frågetecken på hur dom olika trupperna kommer att se ut det året.
men David Andrews kommer att komma ut med mycket information angående detta vid Juli/Juni månad. vilket jag kommer följa rätt hårt med tanke på jag gillar David Andrews, han vet hur man sköter om ligan. som om man tar han för svenska ligan bör se över hur man gör