Confusius: Jag tror Ingman kommer stanna kontraktet ut hos Modo och med tanke på att vi nog tappar Bernie så blir Inge en bra ersättare. Men givetvis vore en SnyggHasse önskvärt nu, stängt framför kassen, men vi får ta vad vi får. Jag gillar värvningen av Ingman.
KarateKing700: Hasa är en stor del till att vi kan kontrollera matchen så pass bra som vi gör enligt min mening, pucken glider av bladet vid vändning där sånt som händer, och tycker han gör rätt där som vänder bort men sånt händer.
Gavelo: Just därför är värvningen av Ingman kanske inte vad vi behöver just nu(nu får jag hela forumet på mig), hans defensiv är ju inte heller den bästa. Vi är i större behov av en stor stark defensiv back, men visst allt som höjer kvaliteten på truppen är naturligtvis bra.
Bad_Brett: Inte ordagrant att just han skulle göra det, men att man får när man är pressad ist för att försöka spela sig ur det hela. Ärligt talat vet jag inte vad Hasa försökte med, men tydligt är att han vill vara kreativ i alla lägen och det blir uppenbarligen inte bra, han kanske skulle satsat på att lägga sarg ut i dagens situation!?
dempa: Ja, kanske lite…men När de ändå har ledningen med bara så många minuter kvar borde de kunna hålla avståndet bättre matchen ut, De borde kanske ha låtit Hasa spelat mindre efter de första fadäserna
Confusius: Håller med. Dessutom blir det lite extra märkligt när Hasa står på isen och skall markera Olhaver framför kassen i slutet, Olhaver är 1 meter längre och måste väga 50kg mer eller så, det är liksom helt meningslöst.
Heyerdal: Leder man med 3-1 med 4 minuter kvar ska man naturligtvis vinna!
Nu vet jag att vi har manfall i truppen. men när vi spelar fullt manskap bör man undvika att spela Hasa och Näsén sista minuterna om vi leder med 1-2 mål. Båda är fullständigt värdelösa defensivt.
Silly: En riktigt bra match i 55 minuter iaf. Men som Karlin säger, vi har ju bara oss själva att skylla.
Man kanske måste lära backarna att det är okej att dra ett slagskott åt helvete ibland om man inte hinner med sig, ist för att slarva in mål i egen kasse, det börjar bli för mycket av den varan nu.
KRB: nu fpr du kamma dig ihop med Wolper ju, modo gör en bra match generellt, är egentligen Hasa på 2-3 som ger KIK blodad tand och Modo orkar inte hela vägen
Lägg till att Sam V försvann, svårt att hitta tyngd framåt då. De ska verkligen inte skämmas, men Hasa gör det, det såg man redan efter målen han var inne på sista 4 minuterna..
dempa: jasså du... tycker inte han är samma som förut. Visst han är bra men tycker han var stabilare förut och tog det lilla extra. Skyller inte denna match på honom....
dempa: Jag är inte orolig, MoDo växer hela tiden, blir lite bättre för varje månad som går. I kväll får de dock skämmas som bara fan, knappt värda att få åka buss hem till Övik
{9108}: Sveningsson sumpade friläge på slutet. MoDo slutade spela alla stog still på slutet.strax före målet. Jaja.. jag hade inte räknat med poäng i den här matchen, 1 juniorfemma och 3 juniorbackar!
dempa: Hasa -3 ikväll. Så jäkla trött på att han vid flertalet tillfällen har förlorat matcher på egen hand. Jag kan acceptera det när det handlar om oförmåga men detta är ju bara nonchalans.
{8384}: Nja, Tex stod för många bra räddningar. Hasas indianare sänker oss tyvärr. Vi har inte råd med sådan skit med 4 minuter kvar. Gillade vad jag såg från Nordin, orädd, tar för sig!
{8384}: tycker inte tex är lika stabil längre. Fyfan vad orättvist. Ne tyvärr var skitstolt över modo tills de gav bort segern. Ne bitter smak i munnen nu även om väntat. Kul att hockeyn är tbx iallafall
Men givetvis vore en SnyggHasse önskvärt nu, stängt framför kassen, men vi får ta vad vi får.
Jag gillar värvningen av Ingman.