1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533943 inlägg · 4126 ämnen

« · 2437625 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Silly: man undra ju vilken spelare Modo tänker släppa till Västervik om man nu tar Brickley.
Pengar o en spelare vill dom ha.

” VIK:s ställning till det hela uppges vara att maximera den ekonomiska vinsten för att bättra på en risig ekonomi samtidigt som man gärna får minst en spelare i utbyte för att inte minska truppantalet.”

Sv: Silly season
{10015}:
Nu på elite prospect under rumors

Sv: Silly season
{7639}: det viktigaste är att löven och djurgården inte fick han då de har ett större behov av en mer offensiv back. Hoppas han kan fungera bra som en tvåvägs back och inte helt samma tendenser som Bernhard visar ibland.

Sv: Silly season
{10015}: Plus att de är ”muntligt överens”. Borde kanske inte ta dessa uppgifter 100% seriöst.

Sv: Silly season
{7639}: Ingenting från Höken eller ÖA gör så att jag tycker det är lite märkligt.

Sv: Silly season
Silly: Ros kommer med ett leak så det lär inte stämma..

"Nu uppges Västerviks backstjärna Daniel Brickley också vara klar för Modo.

Han har varit ute till försäljning senaste tiden och enligt vt.se var Modo, Björklöven samt Djurgården med i budgivningen. Enligt uppgift till Sportbladet har nu Västervik samt Modo kommit muntligt överens om en övergång som lär ske i närtid."

Sv: Silly season
{10015}:
Va fan KIK är mellanmjölk i årets serie.
Köp loss den här killen också Gradin.
Så får vi en spelare som gillar att spela tufft och är en poängspelare.
Och stark kring målet och efter sarg.
Och har ett bra skott!

Sv: Silly season
Silly: Förövrigt sjukt vad många spelare man glömt från 20/21, såg någon som skrev på twitter att Brickley påminde honom om Boivin. Fick tänka efter en stund 😅

Sv: Silly season
Tarasov: 100% rätt känns det. Vi blev för tunna förra säsongen, och det är nu vår stora chans är att gå upp.

Sv: Silly season
Tarasov: Ett till köööp

Sv: Silly season
Tarasov: Läser på HV fans egna forum sida där dom fullständigt dömer ut sin egna ledning för att dom säger nej till försäljningen av Big Sam trots att det finns en klubb som vill ha honom

Några citat från deras sida:
"Stämmer det att Modo vill ha tillbaka Sam men att HV71 säger nej så är det ju fel i huvudet på hela bunten!!

"Totalt obegripligt! Hv ska vara glada att det finns en klubb som vill ha floppen… men nej, då säger man nej? Obegripligt"

"Man borde vara tacksam att ngn klubb vill ta över Vigneault, och går han till Modo så slipper vi möta honom denna säsong"

Som sagt var , några stycken som uttrycker sig

Sv: Silly season
Rytter:
Man kan ju undra hur mycket fördel det finns i att Vela redan finns hos oss,?
Hur mycket snackar dom med varandra dessa dagar.
Han kan ju berätta sitt intryck av Modo som organisation, Laget, Stan, Karlin som tränare m.m.

Sv: Silly season
Rytter:
Galet vad vi köper!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Så går det, synd Norén missar matchen på fredag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Spela Norén istället för den för jäkla pellikka.

Förbannelse till den som kom på 3 mot 3

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: hårfint o täcka skott eller skymma..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7639}: Tyvärr lite Noréns fel som skymde sikten.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mål man vill ha tillbaka.

Sv: Silly season
modomille:
Som hobby sportchef måste man hålla två dokument levande 🤣🤣

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Lindbom önskar han hade så här bra försvar i dif.

Sv: Silly season
{10015}:

Jo mer man tänker på det ju mer logisk blir värvningen.

Gradin lär ha lärt sig från förra året att ha värvningarna klara i god tid för att inte behöva shoppa i panik.

Vi vet att marknaden är tunn och att även SHL lag letar backar. Att kunna värva från samma serie och samtidigt göra det svårare för våra rivaler är smart.

Vi får in en spelare som kan ligan och inte behöver en period av anpassning. Vi minimerar risken då han lär vara välscoutad och de kan se alla hans matcher och byten detta år.

Visst vi kan vänta och hoppas på att ett starkare "namn" med bättre CV kommer lös. Men då finns risken kring anpassning till ligan och landet samt att det är osäkerhet kring kvalitén och hur han passar I HA.

Allt detta vet vi med Brickley.

Kan vi samtidigt göra Björklövens och Djurgårdens värvningsarbete svårare och låta de stå för chansningarna och risken så är det kanske inte en så dum värvning. Vi söker trots allt en back och vad säger att vi kommer hitta någon som är billigare och bättre än Brickley.

Nej jag ändrar mig, det är en smart värvning. Kör på, jag är köpsugen.

Sv: Silly season
{10015}: Norén har ingen vidare kemi med Sandin-Pellikka, som det känns som aldrig vill passa honom..

Sv: Silly season
MoDoNörden:Man har ju i stort sett ju inte hört ett fnatt fram till nu…

Sv: Silly season
hompa90: Tänk det som 500k extra för att strypa våra motståndare.

Sv: Silly season
{10015}: Rubriken när man ska gå in på artikeln om Brickley på Västervik tidning står det följande, Kan ha gjort sin sista match, är det så att vi är så pass nära att värva han?

Sv: Silly season
modomille: På förhand så känna det mest som att vi vill flexa att ”vi kan” för att vi är bäst. Men hoppas han är bättre än vad vi tror.

Sv: Silly season
KB: Oj det trodde jag inte men som Icing-Ove skrev så är det den back typ man verkar söka efter.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Inte nöjd fören han ligger etta!!

Sv: Silly season
Rytter: Brickley stämmer in på Karlins önskeback i ÖAs podd idag.

Sv: Silly season
Rytter: Hoppas bara verkligen inte att vi bränner 1 miljon som det snackas om i medierna för honom..350-500 tusen som för Vela kan jag köpa. Men MoDo med Widebro i spetsen brukar ju vara duktiga på att hålla hårt i plånkan numera..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7639}: Norén har spelat 12:38 - fjärde mest i laget!

Sv: Silly season
KB:

Är ju egentligen inte så pepp på Brickley då jag hellre ser en back som är mer inriktad på försvarsspel.

Men samtidigt lockar det att spetsa PP2 genom att sätta in Brickley på point istället för ingman. Kanske skulle ge oss ytterligare ett vapen de dagar PP1 är kalla.

Sedan bidrar han väl med offensiv i 5 mot 5 samt förmåga att hålla puck i offensiv zon. Får han lira med Berg eller Ingman så han kan släppa lös offensivt kan det bli intressant.

Litar på Gradin/Karlin när det kommer till lagbygge och går de efter honom så ser de hur han gör laget bättre kontra en ren defensiv back.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: 17 poängs försprång mot DIF om vi vinner på fredag alltså, typ.

Sv: Silly season
Tarasov: Ah lägg ner de där snacket nu vi ska upp och så är det bara!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Hoppas Norén får mer istid i tredje, Tjeckien har verkligen noll när han är på isen.

Sv: Silly season
KB: Brickan kanske hört talas om vattnet och Arenan bredvid. Säkert fått SHL-förslag från Gradin i samma veva då väl Bernie drar till storstad i syd.

Sv: Silly season
MoDoNörden: Har det avhandlats i tråden om det senaste kring Brickley? Från Västerviks lokaltidning:

”Förhandlingar sägs pågå med flera av klubbarna, där Modo påstås ligga bäst till hand. Uppgiftslämnaren säger att serieledarna från Örnsköldsvik, som bara för några veckor sedan värvade Brickleys tidigare lagkamrat i VIK, Marcus Vela, dessutom är spelarens förstaval”.

Klubbarna i fråga är vi, Löven och Djurgården.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Härenstam älskar o säga "Sandin-Pelikka" 35 gånger per match. När Norén rör pucken är han tyst.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: btw. Man tyckte ju William Strömgren kändes lovande och var ett tapp för Modo när han lämnade. Men vad lyckas han leverera i JVM? Nada.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Norén spelar precis som den försvarsgeneralen vi suktar efter, rejäl framför mål och säker med pucken inget kladd.
Visst att det är juniorer han möter men jag är riktigt imponerad.

Sv: Silly season
MoDoNörden: Dvs för Juniorkronorna nu ikväll.

Sv: Silly season
Tarasov: Skulle tro att vi faktiskt har relativt goda chanser att få ha kvar både Aagaard och Näsén.

Sv: Silly season
Silly: Norén imponerar något enormt. Är som en blodigel på motståndarna längs sargen. Mardröm som forward när man direkt blir fast checkad. Precis som han gör i MoDo. Tillför väldigt mycket.

Sv: Silly season
Tarasov:
Näsen stannar han vill ingenstans.
Han.är Modit i blodet! Sen liten.
Han hade en dröm om att spela i Modo.

Sv: Silly season
JonathanF: Ja det är sant om inte Karlin väljer Löven i semi, hoppas inte.

Sv: Silly season
Confusius:
Ja det tror jag också men första året får man ta det man har och då får vi verkligen ett test på Karlins duglighet som tränare.

Går vi inte upp så är detta ett fullt möjligt fundament
X - X- X
X - EJK - X
Södergran - AP - Mannberg
Ohlsson - TJ - OP

Tror även Vigge kan komma tillbaka, gissar att Wernblom/Niederbach lirare för oss, tror absolut att Henrik kan plocka in 2 bra forwards. Skulle kunna tänka mig att Vela också blir kvar.

På backsidan

Norén - Ingman
Styf - Berg
Wahlberg - Folin

Även det skall man kunna spetsa till, tror faktiskt Norlinder kommer hem oavsett serie.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Kommentatorn hyllar den stora borta klacken , just att den var så stor ! 😅

Var det en tredje del mot våran klack som var där sist ?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9108}:

Kanske bara gäller på hovet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sluta kasta in saker på isen för böveln

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: 2-4

« · 2437625 · »