1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 541783 inlägg · 4144 ämnen

« · 2578791 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Tarasov: Det är ju liksom så hela konceptet med en prognos fungerar också. Man utgår från inledande bedömningen men det kan såklart alltid ändras allt eftersom. Alternativet är att vi inte får veta något alls.

Sv: Silly season
Tarasov: tror inte hinken menar nåt illa heller, jag tycker mer det är en rolig grej än att jag är upprörd över det. han har så fruktansvärt mycket förtroende från min sida att detta är nånting jag kan skoja med istället.

Sv: Silly season
Grötskalle:
Tror inte Gradin kommunicerar sina egna spekulationer om skador, utan snarare återger vad han fått till sig av läkare. Att bedöma tidsåtgång är generellt sett väldigt svårt särskilt om vi talar skador. Sen är det också en glidande skala när vi talar spelbar kontra fullt frisk. Tycker Gradin fått oförtjänt dåligt rykte här.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza: Vilken tur vi har att Karlin står i båset!


Sv: Silly season
Grötskalle: Haha ja ta bort hinken från reportern för fan och sätt dit vem som helst.

Sv: Silly season
{9315}: Ja, innan folk får panik över ÖAs nyaste rubrik så är det fortfarande samma situation som MoDo själva har kommunicerat ut tidigare. 2-4 veckor ytterligare från den första prognosen om 1-3 veckor.

Sv: Silly season
{9315}: haha att hinken fortsätter uttala sig om skador överhuvudtaget, skulle lita mer på en skadeprognos från kim jong un vid dehär laget..

Sv: Silly season
Silly: hinken tror att sam inte missar så lång tid, låter positivt, men så är det hinken.

tre veckor till på roma, det visste vi redan.

Sv: Silly season
{9315}:
7 säsonger i Modo var det väl?
Och vad sägs om ett ord från Hinken att han är tänkt att pela i 1: a backpar med Rundblad .
Allt är inte hugget i sten 😉
Så kör Rubins med Brickley! Eller Bernhardt.
Och Förjestad har ingen plats!
Rögle får snart hem en hemvändare!

Sv: Silly season
{9315}: Det kan även locka att få komma till ett topplag som spelar en frejdig ishockey, istället för att gå till strykgäng som Rögle eller Timrå.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen: Kul att vi redan nu är uppe i 5000 sålda till Lördagens match mot Örebro !

Familjedag denna match

Sv: Silly season
{9315}:
Omöjligt att sia om, beror på vad vi kan lägga och tror att vi fortfarande kan stå oss rätt bra i en budgivning. Offensiva backar kan man dessutom aldrig ha för många av!

Sv: Silly season
malkin: ja, det skulle definitivt kunna vara något som fäller avgörandet om allt annat är någorlunda lika.

Sv: Silly season
{9315}: Hans sambo är från Örnsköldsvik.

Sv: Silly season
Tarasov: bortsett från att han spelat tre säsonger i modos juniorlag, finns det nåt som talar för att han skulle vilja spela i modo? stockholmare, spelat i färjestad och rögle som seniorspelare. lär ha intresse från andra shl-klubbar vilket driver upp priset och modo lär inte vara mest intressant tyvärr

Sv: Silly season
KB: Jag välkomnar Löven till SHL förutsatt vi att vi klarar oss kvar såklart, hellre dom än alla själslösa klubbar i södra Sverige som LHC, IKO, Växjö, Malmö och Örebro.

Sv: Silly season
Silly:
Haft Gradin i J20

Sv: Silly season
SPOODI: Men lägg av.

Sv: Silly season
SPOODI: Känner noll känslor när det gäller övergångar mellan MoDo och Löven? Historiskt sett så har de ju i princip haft en position som vår samarbetsklubb med tanke på hur många Umeå-killar som gått genom vår organisation.

Hade vi fortsatt spela heta slutspelsmatcher mot Löven några år till så hade det kanske kunnat utvecklas till något riktigt, men känner mest att rivaliteten svalnade av väldigt snabbt nu med uppgången.

Sv: Silly season
SPOODI: Ska vi skicka EJK, Sebbe och Walli med då eller?

Sv: Silly season
SPOODI: Jo, men han har som sagt utbildats hos oss. Någon måtta får det vara kan jag tycka. Vi behöver inte bli som galna Lövare som går bananas varje gång det händer, framförallt inte när ingen spelare eller ledare verkar bry sig.

Sv: Silly season
Silly: har man spelat i Timrå eller Björklöven har man inget här att göra. Vart är rivaliteten?!

Sv: Silly season
SPOODI:
Han är ju en hemvändare.
Det var ju här karrären tog fart.
Han vart utbildad här 😉

Sv: Silly season
Silly: näää inga blötröven spelare snälla

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Timrå har 2 lördagsmatcher på detta varav en mot oss.
Vi har en lördagsmatch.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Bra med tanke på att både Skellefteå och Sundsvall/Timrå har fler invånare men däremot är vår arena betydligt större än deras så både Timrå och Skellefteå är närmare full kapacitet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: splittra fan inte Walli å södergran de båda gör varandra bättre. Tyckte Oregan funkade bra mellan de

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613:

Efter att jag har fått funderat lite så landar jag i att A P klarar nog av att ersätta Sam i 3: e .
Ett par veckor..
Låt E.J.K ta centerrollen i 4: e.
Men det skulle vara intressant att pröva Sldergran i 1: a med O Reagan och Sampo.
Och köra Walli - A.P - Teo J i 3: e.
Och i 4: e Niederbach - EJK - Olsson.i 4: e

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KarateKing700: Niklas Olausson skulle kunna vara en bra lösning med ett korttidskontrakt ifall nu Sam försvinner några veckor.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7639}: Ja asså vilken ordning dem spelar i det är skitsamma där har Karlin all tillit hur dem ska matchas men hoppas man ställer upp på det viset.

Tycker även hinken ska snegla mot telefonen och slå en pling till Niklas Olausson och se efter ett korttidskontrakt/try-out på 4-6 veckor för att stärka upp.
Visst han är till åldern men oj så mycket rutin och sen är han ju en playmaker.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MoDo's alla lag tog tillsammans 21 av 27 möjliga poäng i helgen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KarateKing700: Formationerna kommer nog bli så, kanske att Theodor får centra istället för EJK, men det spelar mindre roll.

Förövrigt är det förlegat att tänka i första, andra, tredje tankar. Våra tredje kedja har varit första hela säsongen. Numret spelar ingen roll, bäst för kvällen spelar mest.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Med Sam eventuellt skadad och Ruohomaa fortsatt borta så har man ett ypperligt tillfälle att flytta på Niederbach nu, ska inte bli någon slakt av honom men det är för stor hype kring honom. Han va riktigt bra i HA och slutspelet, men tycker inte han levt upp till att spela förstalina i SHL.

Skulle vilja se dessa formationer:

38-11-24
17-23-29
32-19-10
36-22-12

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Vi har börjat bra i samtliga serier. SHL, SDHL, J20 och J18. Det känns som att föreningen mår bra för närvarande.

Kul med Sundsvall på hugget med tanke på att Steen förtjänar den framgången. I J18 ligger de (samt Östersund, Löven och Vännäs) före Timrå. Nu brukar lag som MoDo och Timrå flytta upp unga väldigt skickliga till J20, så J18 kan vara tunnare, men det är verkligen skoj om flera lag i hyggligt närområde satsar på juniorer.
Risken är dock att storlagen tunnats ut och det snarare är ett svagshetstecken.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Grötskalle:Detta känns ju inte helt fel heller !!
Publiksnittet :
MoDo: 5327
Timrå: 5212
SAIK : 4683

Vi har spelat 5 och Timrå å SAIK 4 hemma

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: ja man blir ju riktigt imponerad av olle, slängs in mot riktigt starka lag å för sig som en rutinerad 30 åring, känns som att han inom några år kan bli en riktigt vass förstakeeper i shl.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Känns verkligen som att vi har två bra målvakter !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Örnsköldsvik HF förlorade just med 10-1 mot Kiruna. 50 pers på läktarna. KB65 med sina 300 pers har större publikunderlag i Bjästahallen i HockeyTvåan…

De fyller en bra funktion för ungdomar som inte direkt tar plats i MoDos juniorverksamhet men herrlaget har inte ens en spelarbudget. Publiken är kanske inte så mycket att göra åt men det är verkligen tråkigt att vi inte har ett till lag i regionen med någorlunda höga ambitioner.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 231007 Hemma
Monno: o Brickley med skuldran..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9315}: Gillade också O'Regan med Södergran och Walli, en smart playmaker med 2 stora snabba spelare. Alla 3 var ju med i Rubins 2-2 mål.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 231007 Hemma
{9315}: Var det inte med röven Josh styrde in pucken?

Har inte kollat skottkartan men känns som många av Frölundas skott kom utifrån?

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 231007 Hemma
{9315}:

Jag håller med!
Roger Rönnberg sover nog fortfarande dåligt efter förlusten mot Modo,
Utspelade av bottenlaget, blev tvingad till både powerbreak och burväktarbyte!
I tredje perioden trodde säkert Rönnberg med utvisningarna de fick med sig att allt skulle ordna upp sig till vinst!

Lika roligt var ju att forne legenden Joel Lundqvist fick vara med och kommentera och bevittna MoDos vinst mot sitt förhandstippade topplag!!

Såå jävla bra!!

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 231007 Hemma
{9315}: Lite trist för Niederbach att Ranta skjuter i stolpen på varenda passning han ger.

Hoppas det släpper för Bach snarast, har så mycket hockey i sig.

Sv: MoDo Hockey - Frölunda HC 231007 Hemma
har fortfarande lite svårt att förstår hur modo vann igår. kommer ut och gör en riktigt dassig förstaperiod, kanske sämsta perioden i år? hade modo mer än ett anfall på hela perioden? men frölunda skjuter ändå bara fem skott. hur är det möjligt?

andra perioden, som att gänget från första perioden var nån form av skämtgrupp som gick ut och spelade och riktiga gänget kom ut i andra, helt överlägsna inte hela perioden men bra nära, och det är väl där matchen vinns antar jag, mycket bra tryck och sådär målvaktsspel av dichow (tror det hade varit sura miner om det var vår målvakt gjorde den insatsen), berg och brickley verkar går bort sig på 2-2 men dom var å andra sidan inne på alla baklängesmål igår, fortsatt lite svårt för det backparet även om statistiken inte backar upp det, kan vara jag som inte kan hockey också, vore inte första gången

MEN ändå i tredje, modo spelar nästan hela perioden i egen zon, och inte bara det, spelar numerärt underläge i sex minuter ink en fyraminutare. grymt bra jobb av olle och bp. men HUR vinner inte frölunda? 13-4 i skott till frölunda i sista.

kan inte förklara det, min lilla hjärna kan inte se det, men det är faktiskt lika kul att vinna ändå.

har för övrigt modo hittat en marknadsfördel jämfört med motståndarna i shl? spelare som kan göra mål med armbågen. först brickley och nu dickinson

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: och det var inte tex!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Det maximala vid andra målet hade varit om han inte hade gått ut lika långt från målet som han gjorde (ifall han såg passningsalternativet). Då hade han förmodligen kunnat sitta högre i förflyttningen mot högra stolpen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9315}: SSK drar iväg 51 skott mot Nybro och vinner med 5-0. Sällan en målvakt har över 90% vid de siffrorna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7639}: tror inte heller det köps något, ska laget förstärkas tror jag det blir längre fram när det är mindre månader att betala för, särskilt när laget trots allt går väldigt mycket över förväntan så här långt. långt ifrån någon kris som behöver värvas ur

« · 2578791 · »