{10322}: tror att hämtningen av klubban inte var så smart, blev hans kille som fick fritt fram att skjuta. Theo J var bra men såg ut som han får god mat i Västervik..kanske halsskyddet som låg på.
Dundee: Din frågeställning är precis det som Hinken tänker, och bekräftade tidigare idag. Dvs att vi gjort det bättre än alla trodde, så ingen anledning att värva vid skador.
Confusius: Det stämmer som vanligt inte. Dels spelar man inte de offensiva backarna i BP. Dels var vi rätt bra efter en katastrofal start i både grundserie och slutspel och dels måste man analysera varför målen görs.
Jag hoppas att ledarna är bättre än de som gnäller och killgissar.
Gusse: Passa dig från att framföra dina åsikter här. Då kommer den allsvetande härskaren JFK och ska förklara att vi minsann spelar perfekt. Vi har inte alls saknad av spets och vårt boxplay är det inget fel på!
Håller med om att vi är lika dåliga på att täcka skott i BP. Vi är lika dåliga att komma förbi första täckande när vi har anfall.
Sämst ikväll för mig är backarnas slarv att hålla pucken i anfallszonen när de har pucken under säker kontroll. Har man blivit smittade av Parkinson eller vad är det? Känns så okoncentrerat vilket kommer av en nonschalant attityd. Det sitter mellan öronen enligt mitt sätt att tolka det.
{7426}: Ja blir det inte bättre än så här kommer vi inte ta en poäng före uppehållet. Vi skapar en del men kan inte göra måååål. Svårt att inte ha en förstafemma, det är för dåligt och kommer kosta oss i långa loppet. Vi behöver fylla på där med kompetens och en bra defensiv back, det är tydligt nu...
{10322}: En vild gissning är att modo kommer ut och fortsätter pressa ner LHC, sen efter 6 minuter så slarvar Berna på offensiv blå, hultström slår en långpuck som studsar i skarven på rinken och ställer EK i kassen och Rattie kan lägga in 3-0 i öppen kasse
Vi gör en bra match mot Växjö och gör en bra match idag med. Men vi saknar spetsen. Det som stör mig med ledningen i Modo är att vi aldrig agerar när vi får skador. Vi har våra 2 toppspelare skadade men inget händer, alla våra konkurrenter i den nedre regionen agerar rejält och rustar men här händer ingenting. Dom har ej ens skador men förstärker endå. Förstår inte riktigt vad man väntar på, vi har skaffat oss ett bra utgångsläge inför fortsättningen men ska vi vara nöjda med det vi åstadkommit? Nä börja agera nu för fan innan det är för sent. Snart kommer Hv glida förbi medan vi står kvar på perrongen.
Confusius: Nä jag håller med; jag ville bara understryka att vi nog kan ha det bästa materialet i SHL men om vårt spelsystem i BP inte förändras så spelar det väldigt lite roll.
SPOODI: Det spelar ingen roll vad som "måste" ske - för vi kan inte påverka deras resultat. Vi fokuserar på att vinna så många matcher vi kan. Vi har inlett säsongen långt över förväntan; alla trodde vi skulle förlora långt mer än vi gjort. Sluta vara en sån defaitist nu :)
{10322}: Jag vill minnas att vårt boxplay var oerhört svagt genom hela slutspelet utom mot Mora. Framför allt mot DIF så låg vi nog och puttra på stabila 50% men lyckades vinna ändå. Det syns att ingenting har ändrats så när vi ställs mot bättre spelare blir det ett haveri
{7426}: Trodde våra 190 cm gubbar skulle tycka att det vore kul att safta på i närkamperna mot en rival om bottenplatserna. Jag börjar bli lite trött på alla välkammade kalleskaviarkillar. Vad fan är taktiken när vi ligger under? Tackla och tryck in pucken!!
SPOODI: Vi kan inte göra så mycket åt hur det går för andra lag. Jag är inte orolig för vår framtid - det borde inte du heller vara. Vi är långt från Oskarshamn och det är långt kvar på säsongen.
{10322}: Så länge spelet ändå finns där. Men vi måste börja sätta chanserna. Annars kommer självförtroendet bli sämre och då blir även spelet lidande. Ingen panik än..
Modo gör en bra första period men släpper till 2 mål på 6 skott och det speglar Växjö matchen senast. Offensivt har det skapats en hel del men när chanserna dyker upp så är det blött krut i bössan. Får bara Modo nästa mål så kan dom vända denna match
Tarasov: Modo dominerat och för spelet samt skapar chanser men har sjuk oflyt med allt just nu! LHC har fortfarande inte haft ett vettigt anfall sedan matchminut 8 och har haft 1 målchans på hela matchen, men gör 2 flytmål och leder extremt oförtjänt!
Samtligt måste Karlin börja göra något för vårat Bp är under 40% och är alltså dubbelt så dåligt mot för vad normen är i Shl.
Bad_Brett: plågsamt uppenbart att modos saknad av spets är en stor belastning. har inga problem att få anfall eller skott på mål men hur många skott är både bra skott och tagna i ett bra läge?
{10015}: Ja som vanligt förlorar vi framför kassarna. Vid 1-0 åker vi till och med bort från Little för att inte råka störa honom... 2-0 kan jag tycka att OEE ska göra bättre, men vårt magiskt dåliga BP fortsätter förfölja oss. En av årets tydligaste filmningar på utvisningen iofs, men vi måste ändå kunna spela ett bättre BP.
Confusius: Jag vill mena att vårt BP varit svagt även i HA. Visst, vi har haft en hygglig procent - men vi har också haft överlägset spelarmaterial. Själva spelsystemet har alltid känts skakigt för mig och ser inte så annorlunda ut nu.
dempa: Vi behöver dessutom få in 2 defensivt starka backar!
Som det är nu har vi knappt några alternativ i BP, Vi har Rubins som är uttalat defensiv! Däremot har vi ett helt koppel offensiva backar(Rundblad, Näsén, Bernhardt, Berg.
Jag personligen är inte ett dugg överraskad över vårt otroligt svaga BP
Om man väljer att se det positivt så finns det ju goda chanser att bygga på karaktär i den här matchen. Vi kan ta poäng eller tom. vända det här om vi ger oss fan på det.
Det skulle skapa bra självförtroende. Så jag väljer att se det här underläget som något bra just nu.