{5647}: Nej, Linköping är inte sämre, precis som att Växjö inte var sämre i förra matchen. Oavsett vilket spelövertag vi må ha, så är det fortfarande närmare 4-0 än 3-1.
Sigge: Alla tippade oss sist. Efter IKO. De flesta tycker att vi gjort det hyggligt hittills, men vissa verkar fastna i någon extremt trist loop. Vi skulle kunna bli tia och slå allas förväntningar och ändå så kommer vissa supportrar spy galla över laget.
Det görs aldrig ens ett försök att flytta på spelare framför mål!! Är det taktiska direktiv, eller är alla våra backar helt bedrövliga.
Hockeyns ABC, står det en motståndare mitt framför din målvakt, lyft bort vederbörande!!!
Som det är nu kollar vi inte ens om det står en kille där, vi är mer upptagna av att backa ur skottlinjen, och när vi gör det, backar vi alltid ut åt fel håll!
Köp in 2 defensiva backar NU innan det är för sent, eller AVGÅ ALLA!! Och när ni ändå håller på, värva 2 målskyttar också!
erjo: Vi ser ut som en samling skolpojkar på allmänhetens åkning, sen vår box och PP är ett stort skämt! et är ungefär så här bra vi är och kommer få slåss där i botten till slutet men än är vi inte ett kvallag, som tur är. Dessvärre ser jag inga poäng före uppehållet och det kommer dra oss ner mot en jobbig vår
{5647}: Alltså JFK nu ljuger du bara för dig själv. Du kan på allvar inte tycka att de varit sämre, de äter ju faktiskt upp oss. Känns som du blandar ihop spelsystem och kvalité.
{5647}: jag anser att little är spets och att det är två fina skott av strandberg, något som modo har en total avsaknad av. tyvärr är du på det där humöret idag, så jag diskuterar helst inte med dig något mer denna kväll för mitt eget sinnes skull :)
Sputnik: Varit starka hemma men har nu på senare tid varit usla rent ut sagt, eller vi har fört spelet men spelat osmart, motståndarna har väntat på våra håligheter och straffat oss gång på gång.
När vi dessutom saknar våra tilltänkta toppar i en annars tunn trupp toppat med en usel form så blir det en lätt match för Timrå .
Gavelo: Jag tror vi gör bäst i att förbereda oss på kvalspel mot IKO. En eller två riktiga spetsspelare och en backgeneral måste dock in innan dess. Kanske en gammal boxplay-specialist också som kan styra upp detta haveri.
Smurfen: hade inte personer som modomille mfl varit inne i timråboken och spelat allan så fort det går liiite bättre för modo än timrå så hade vi antagligen sluppit 99% av det där... tyvärr. nu blir det så enkelt att slänga tillbaka det i ansiktet även på oss som faktiskt försöker uppföra oss
{9315}: Anser du att Standberg är spets. Fyra mål på 20 matcher. Grym spets?? Eller är det för att vi inte är påslagna och LHC filmat mer än något annat lag vi spelat mot de senaste 50 åren.
Säg vad ni vill säga angående matchen. Acceptera att andra har sina personliga åsikter. De går att bemöta med ARGUMENT om de känns så svåra att handskas med att man känner att man behöver bemöta det.
Steken84: Vår taktik i BP verkar vara att forwards ska hålla sig ur skottlinjen så motståndaren får.skjuta i lugn och ro. Medans backen står tätt bredvid motståndaren framför mål så vår målvakt skyms ordentligt. Obs viktigt att inte störa motståndaren framför mål utan han måste få skymma i lugn och ro!
{9315}: Jag skulle vilja ha statistik på hur många gånger Rytter har skrivit "Det här vänder vi" och vi sedan faktiskt har gjort det. Känns mer eller mindre som ett omen när den kommentaren kommer.
henkeiskogen: Håller med. Det blir liksom mellanmjölk hela tiden. Istället för att gå på mål och ta snabba avslut så tar vi en sekund på oss att fatta beslut. Det måste till så mycket snabbare beslut och rakare mot mål.
henkeiskogen: Kräver att Karlin faktiskt är arg efter denna förlust (som det kommer att bli) och att man har ett rejält snack med laget efteråt. Känns som att vi tappat all ödmjukhet. Vi ska inte bli topp sex eller något sånt.
Börjar bli rejält less på Rundblad. Känslan är att han vill spela i Skellefteå.
Dom behöver ju inte ens ha några spelare på isen i boxplay. Modo är ett skämt när det kommer till taktiska biten. Vi kör och kör och kör men motståndarna är så mycket smartare och rejälare i allt dom gör
{5647}: Usch, stänger av. Så jävla löjligt vad LHC spelaren söker den utvisningen och drar med Dickinsons klubba, som för övrigt blir fasthållen av tredjegubben efter tekningen...
{5647}: Tycker vi är alldeles för långsamma att ta beslut. Fan snabb pass, se till att den går igenom till andra sidan. ALLA lag går så jävla hårt på en av våra spelare men eftersom de är för långsamma att ta beslut blir det hattande runt sargerna. Tycker våra backar är för lite involverade också, men det beror nog på att forwards förlorar pucken när andra laget överbelastar och vi är för långsamma på att flytta pucken.
Det jag kan säga är.att de som leder serien är de som tackat näst minst. Finns ingen korrelation mellan tacklingar och framgång, allt handlar om spelsätt och material man har.
Modos spelsätt och material lämpar sig inte för att åka och leta tacklingar, vi måste hela tiden ha farten med oss både framåt och hemåt.