Gavelo: jag tycker MoDo ska plocka hem både OP och Jacobsson innan deadline om inte de lyckas hitta ett nyförvärv av klass, båda har hjärta för klubben och spelare behövs i sluttampen, är väl inget som säger att Husko och Reagan har givna platser.
Zource: Undrar om OEE får stå? Lassi har haft lite sämre matcher två senaste tycker jag. Kanske bra med en match "vila". Så länge inte han får hoppa in vid 4-0 igen...
Costanza: jag tycker den kedjan var syntes mer på ett positivt sätt idag. blir nog så bra det kan bli med södergran där så kan ranta ranta runt med sin egen puck i en annan kedja :)
Framnäs: Kika lite på vad Hutsko har producerat i AHL. MoDo ska vara glada att vi har honom hos oss. Det är matcher kvar och han kommer säkert hitta rätt snart.
puffe: Att de bästa spelarna har C på brösten är nog bara något som existerar i Nordamerika, i Sverige är en Kapten den som leder laget och då menar jag inte bara på isen utan även omklädningsrummet.
Dom bästa spelarna drar laget på isen och kaptenen leder laget 24/7
Rundblad har enorm erfarenhet och har varit med länge, han är omtyckt och väldigt sympatisk, han är en utmärkt kapten. Wahlberg var långt ifrån bäst i laget förra säsongen men enligt utsago en på alla plan perfekt lagkapten.
puffe: Möjligt. Men syftet med mitt inlägg är att det är lättare att se misstagen med tanke på att han har många ögon på sig. Pga C, lön och förhoppningar man hade.
Spelar ingen roll. Vi lägger denna matchen till handlingen och tar sikte mot plastgänget på torsdags. En vinst där skulle smaka mumma.
Greenwolper: Som tur är har jag inte koll på lönerna, men givetvis spelar det en roll. EJK tjänar troligen mindre än Hutsko ex.vis, men tror Karlin ser till lagets bästa än att spela laget efter lön, det vore förödande
{9315}: Folin ha er haft en tendens att spela fast sig i egen zon dock. Det fysiska för SHL besitter han. Det är med puck han brister. Där har Rundblad högre kvalité vill jag ändå påstå. Sen kanske Folin kämpar lite mer, men är nog ändå så att en ok Rundblad håller samma nivå som en bra Folin.
puffe: för mig är det bara att hans höga lön (Om det stämmer?) förhållande till vad han presterar. Då skall man sköta defensiven åtminstone och inte se loj ut/felplacerad. 😊 han har ingen offensiv sida som väger upp eller tacklingsvillighet.
Sigge: Växjö är nog ett av lagen vi har bäst chans att slå, deras tråkiga och långsamma spel verkar ändå passar oss.
Vi var rejält mycket bättre än dem i första matchen och ändå spelmässigt minst lika bra match 2, den absolut enda skillnaden i dessa möten är effektiviteten, Växjö gjorde mål på allt och Modo gjorde inte mål på sina chanser.
Växjö är ett av lagen jag fruktar minst i ligan konstigt nog och jag skulle inte alls bli förvånad över om vi tar flera poäng på torsdag.
Ja det väl åtminstone _en_ intressant statistik som lyftes upp ikväll (bland all annan statistik som rabblades upp) under matchen och det var våran korta förlustsvit.
Är nog väldigt avgörande för våran tabellplacering.
Heyerdal: Succé för Frölunda sen man fick in Ruohomaa till förstakedjan (som också spelar mest). 8-0 på två matcher och spelglädje. Inga poäng från Mikaels klubba dock.
Robin Ztorken L: Javisst, vi ska alltid ha ett offerlamm, men Rundblad gör det inte sämre än vissa americanos. Även om han är från Skellefte, så tror jag inte han medvetet vill spela bort oss.
Trilske: ja, jag kan köpa att näsen och bernhardt emellanåt har problem i försvarszon för dom är i allra högra grad inblandade offensivt även när poängen inte trillar in, men runblad är inte ens det. det bästa vi kan hoppas på är att han går ifrån en match utan att ha varit inne på ett baklängesmål. så kan vi inte ha det med spelaren som ska vara förstabacken.
hade rubins-folin varit ett sämre backpar? folin bidrar inte heller offensivt men kan för det mesta åtminstone plocka bort spelare i försvarszon och han och rubins skulle kunna vara ett tungt backpar
fjärdekedjan är också ett problem, men ett problem som kanske måste finnas pga antalet forwards i truppen
Silly: Tar vi ens en poäng mot Växjö skulle det vara årets skräll. Dom vet exakt hur dom ska spela mot oss. Det blir väl några turmål i första perioden för att sedan parkera bussen totalt. Men att vi tar poäng mot LHC känns ändå inte så omöjligt