SuneMangs: svårt att inte älska en kille som helst av allt bara vill sitta på en stubbe i urskogen och suga på en tub Kalles kaviar 😂
Önskar han var min bästa kompis, tror man hade haft sjukt kul med den virrpannan på resor och annat, han sitter på en del sjuka anekdoter och fler hade man fått uppleva med karln 😄
{10015}: både Adam och Jonta är ju journalister/reportrar och inte expertkommentator. Än. Tror vi får ge dom tid. Jag ser gärna en match med Jonta som kommenterar NHL, inte uppskattat Adam ÄN.
Bad_Brett: Färjestad är alldeles för bra på att variera sina avslut för att det ska funka med Olle. Fattar tanken, men det kommer nog visa sig ganska snart att det inte håller.
Framnäs: ...och givetvis kör vi OEEK. För alla vet hur smart det är att låta målvakter stå mot sina gamla lag.
Vi kan lika gärna lämna W-O. Släpper han in mindre än 5 mål springer jag naken två varv Ulvön runt i sommar.
...Vet att jag säger emot mig själv då jag tidigare propagerat för att matcha OEEK mot topplagen, men i det läge vi är i nu är det bara att matcha Lassi tills han stupar. Snart uppehåll.
{10015}: Jag kan tycka att det är lite det som är charmen eftersom han bryter mönster, journalister ställer ju rätt ofta annorlunda frågeställningar och jag tycker det behövs i svensk hockey.
Cheese: Man borde kanske låta någon psykoanalytiker få studera ens inbitna vanor, för nu är man här igen... Trots att knappt någon visade driv eller desperation senast, direkt efter en förlösande trepoängare! Ingen aning varför jag utsätter mig för det här, måste vara de skruvade rån man sett genom åren som ger minsta lilla öppning - och så inväntar man ännu ett pucksläpp.
Gavelo: När han kommenterar blir det alldeles för tydligt att han är journalist. Han kommenterar inte hockeyn utan börjar babbla massa annat och det är det som är drygt enligt mig.
Linus Eklund och Rickard Hermansson är väldigt underskattade kommentatorer som är top notch på det där med att kommentera hockeyn
Paninaro: hoppas inte spelarna känner samma skräck som man själv känner. Aldrig varit så orolig för total förnedring som idag. Det enda som talar för MoDo idag är att absolut ingenting talar för MoDo. Jag är nöjd så länge man visar upp nån slags vilja att göra match av det.
SPOODI: Tycker åter igen tvärtom, han är påläst och har riktigt bra koll på lagen, spelarna, ledarna, sen att han kanske inte är väldens talang när det gäller framförandet i sändning kan man såklart diskutera men han är en färgklick som står ut lite från mängden och det är enligt mig positivt. Jag gillar att man kombinerar statistiknördar med gamla spelare och även gamla domare och ledare i sändningarna, det ger en bred bild av hela sporten.
SPOODI: Jag tycker tvärtom att Adam är en av få som faktiskt kan prata spännande hockey i sändning, han vågar stå ut och vågar ställa rätt obekväma (kanske för att han inte har en karriär bakom sig själv) frågeställningar till skillnad mot många andra som ofta bara sitter och håller med varandra. Han är påläst, har väldigt mycket bra statistik i huvudet och ser saker på ett lite bredare sätt eftersom han är ruskigt vass när det gäller NHL
Man är ju rätt färgad av dubbelmötet ifjol där vi var totalt utspelade i alla spelformer, vilket även var starten på den långa svackan.
Upplevde t.e.x. inte att vi hade samma problem mot ett lag som Skellefteå, där kändes det mer som att det var special teams som fällde avgörande i åtminstone 50% av matcherna.
Liksom svårt att känna att man har chansen att vinna när man är så mycket sämre i 5v5.
Men detta är säsongen när vi förlorar alla måstematcher mot bottenlagen och vinner mot topplagen.
{10015}: Har inget problem med om han är kommentator mer än att jag personligen ogillar honom skarpt. Men blir direkt löjligt när han ska agera expert. Han kan ju inget alls
Bad_Brett: Absolut. Jag tror det handlar om massor av olika aspekter både på och utanför isen att det inte stämmer just nu. Kan för all del köpa åsikten att Hinken har värvat dåligt men det blir direkt löjligt att påstå att han bara plockar hit snälla killar.
Önskar han var min bästa kompis, tror man hade haft sjukt kul med den virrpannan på resor och annat, han sitter på en del sjuka anekdoter och fler hade man fått uppleva med karln 😄