1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 532116 inlägg · 4126 ämnen

« · 2894720 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Försäsong 2025
För en som inte ser matchen, är det någon hittills som visat framfötterna lite extra?
Förutom Kelleher nyss då😉
Hur ser Sverre ut?

Sv: Försäsong 2025
Greenwolper: Kelleher visar framfötterna

Sv: Försäsong 2025
Greenwolper: fyyyyyfan vad snyggt trots fasthållning å allt! Kelleher🥳🥳🥳

Sv: Försäsong 2025
Greenwolper: solklar game där! Å blir en två🤬

Sv: Försäsong 2025
bollan123: Alltså, kan inte supportrar bara lämna fd MoDo-spelare i fred, j-a töntar!🤦🏻‍♂️

Sv: Försäsong 2025
Gavelo: Man måste ställa in siktet bättre. Alla skotten missar målet

Sv: Försäsong 2025
Modo-Målet: Olle vill detta mest utav alla ganska självklart efter all "vev" på X dom senaste veckorna av MoDo supportrar ^^

Sv: Försäsong 2025
Modo-Målet: Modo har helt klart jämnat ut spelet, nu hoppas vi passningsspelet kommer också

Sv: Försäsong 2025
Lulessss: Har väl inte satt några PP formationer ännu.

Sv: Försäsong 2025
Gavelo: Olle är matchens gigant!

Sv: Försäsong 2025
Modo-Målet: Löven vill detta mer än Modo.

Gör man inte mål på Olle på straff så vinner man nog inga matcher

Sv: Försäsong 2025
Första träningsmatchen, men märkligt att ni inte testar riktiga PP formationer.

Sv: Försäsong 2025
Gusse: Modo får gärna förlora alla försäsongsmatcher med 10-0 bara vi vinner säsongens sista match.

Sv: Försäsong 2025
Vikingmodo : diskutera på, men att mala på samma mantra hela sommaren blir tröttsamt, nu nöp Werner en puck handsken, han är kung. Korven är kall här i skräpladan och det doftar mögel blandat med paprika

Sv: Försäsong 2025
DrCox: jeees det är det, förlust ikväll och säsongen är över!

Sv: Försäsong 2025
modomille: Björklöven är alltid bra under försäsongen och början på grundserien. Sedan brukar man falla

Sv: Försäsong 2025
Dundee: Så är det och om det visar sig att backsidan är för svag så finns det gott om pengar att förstärka för

Sv: Försäsong 2025
Det är försäsong lugn i bussen. Det är ett helt nytt lag kommer ta tid att spela ihop detta. Löven har ju sin stomme kvar sedan ifjol.

Om det är något jag är lite orolig för så är det våran backsidan som känns lite sådär. Men vi måste ha tålamod med detta vi ska vara som bäst i mars april.

Sv: Försäsong 2025
Gavelo: Ja för det är ju nu allt avgörs

Sv: Försäsong 2025
En period gubbar en period.. ;)

Sv: Försäsong 2025
TickledDonkey: Olle leder målvaktskampen

Sv: Försäsong 2025
appoF: Jag är faktiskt också lite frågande till värvningen av Werner. Tycker på nåt sätt det känns som en OEE-kopia.
MEN! Jag är beredd att ge honom tid att motbevisa mig!

Sv: Försäsong 2025
gurkan1921: Han är nöjd med truppen, tycker att det ser rostigt ut men är inte orolig.
Pratar om att han hoppats att några fler från fjolårets trupp skulle stannat men är samtidigt nöjd med laget han har idag.

Pratar om sin egen utveckling, att han lärt sig att han måste agera fortare när något inte funkar, kanske vara lite hårdare (läser kravställning mellan raderna)

Pratar om laget, eventuella värvningar senare under säsongen men betonar att alla idag skall få mogna in i det och få chansen.

Pratar om ungdomarna Hallin, Milton, Svensson, Hermansson och Knights samt Milan Sundström och där just den sistnämnda hoppas han får se i allsvenskan redan denna säsong.

Sv: Försäsong 2025
appoF: Så första perioden i första träningsmatchen är allt du behöver för att konstatera att Werner är ett fiasko det är så låg nivå du håller.

Sv: Försäsong 2025
DrCox: nej som jag skrev redan då så har vi inte haft en sämre första målvakt på många år. Säsongen behöver inte dra igång för att konstatera det. Fattar inte hur man tänkt.

Sv: Försäsong 2025
Modo-Målet: Jag ojar mig inte över den här matchen. Bara att Werner på förhand inte känns som en självklar toppmålvakt som vi tex fick i Gudlevskis.

Tycker inte det är fel att diskutera, det bli bara löjligt när du börjar nämna motorsåg osv så länge det inte är osakliga diskussioner. Låt folk diskutera det dom vill så blir det ett bra samtalsklimat

Sv: Försäsong 2025
Vad säger hinken i paus?

Sv: Försäsong 2025
Greenwolper: Bengtsson såg spännande ut👍

Sv: Försäsong 2025
appoF: Vi kan väl vänta till säsongen drar igång innan vi börjar såga allt och alla

Sv: Försäsong 2025
Kul att se Gästrin och Hallin ta för sig där ute, lovar gott

Sv: Försäsong 2025
Men lägg ner motorsågen Modoiter. Helt nytt lag och första perioden i första försäsongsmatchen är spelad. Vad har ni förväntat er? 0-6 direkt? Luuuugn nu.

Dock måste det poängteras igen, björklövens färger med grönt och gult gör en spysjuk

Sv: Försäsong 2025
Greenwolper: haha töntigt med Umeå hockey cup😂 bara fortsätta träna på och försöka sätta mer spel i andra

Sv: Försäsong 2025
Vikingmodo : är det lönt att sitta och oja sig över första perioden i första matchen? Ge det till träningsmatch 5 innan motorsågen kommer fram.

Sv: Försäsong 2025
Vikingmodo : jag sågade Werner redan vi värvningen pga bla dessa argument men då fick man bara skit här inne. Båda målvakterna känns värvade pga varifrån dom är uppväxta.
Jag fick lite kalla kårar när nya VD snackade om hur bra han kände Olofssons familj i en podd.

Sv: Försäsong 2025
Vikingmodo : Syns att det inte är någonting som funkar, man har inget samspel, man ser trötta ut och linjerna saknas.

Detta blir nog inte helt oväntat en storförlust

Sv: Försäsong 2025
Nä, det här kan ju bli bättre

Sv: Försäsong 2025
Gavelo: Det som är oroande är Wernes nedåtgående trend de senaste åren. Han har egentligen inte gjort en bra säsong sedan Färjestad 18/19.

Har vi otur blir han en flopp och tyvärr känns det inte helt otänkbart

Sv: Försäsong 2025
Modoman: Man har inte tränat det alls, så man verkar bara rulla på. Både tredje och fjärde fick spela pp.

Sv: Försäsong 2025
Gavelo: Varför spelar man fjärdekedjan i pp? Är väl bättre att köra de som är tilltänkta…

Sv: Försäsong 2025
TickledDonkey: Werner släpper väldigt med returer rakt ut, känns oroande

Sv: Försäsong 2025
Gavelo: Den första var utvisning, men den här såg nog ingen. Forsberg greppade dessutom Rundblads klubba.

Sv: Försäsong 2025
Greenwolper: å en till skämtutv ^^ men men är väll en match för att träna.

Sv: Försäsong 2025
Tänk positivt allesammans! Dålig försäsong, bra seriesäsong. Bra försäsong, dålig seriesäsong.
Året vi gick upp gick försäsongen inget vidare heller, och minns jag inte helt galet vann vi bara en match på försäsongen när vi tog guldet -07😁

Sv: Försäsong 2025
MorganaLefaey: Modos passningsspel är helt obefintligt än så länge

Sv: Försäsong 2025
appoF: ja så här långt så ångrar man att man fixa så man kunde se försäsongsmatcher.
Knepigt nog så tappar man minnet varje säsong o tror det ska va underhållning.

Sv: Försäsong 2025
appoF: Det här gå ju bra suck

Sv: Försäsong 2025
Hahaha herregud!

Sv: Försäsong 2025
Greenwolper: lika billig för oss där då^^ syns de blåste

Sv: Försäsong 2025
Gavelo: Werner 2 skott mot sig, båda har gått förbi honom.

Sv: Försäsong 2025
Greenwolper: tyckte man såg på sista vinkeln att klubban touchar skridskon. Så kan tycka det är ok med utv.

« · 2894720 · »