Välkommen att skriva i Modos gästbok. 
 Trivselregler 
 För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
 - Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
 ---------------------------------
 - Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
 - Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
 - Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
 - Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma. 
 - Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
 - Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte. 
 - Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna  skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 
 - Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
 - Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte",  genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb.  kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
 # Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem. 
       
    
PP ska inte vara värt lika mycket som 5v5, men ska ha en förmåga att kunna rädda upp en spelares betyg om han gör det dåligt i 5v5 och övrig statistik. Många NHL-spelare som är ganska medelmåttiga och usla i 5 mot 5, men får fortfarande hundratals miljoner för att de kan lira PP bra.
Det är väl den stora skillnaden mellan min och hockeysiffrors. Att de har större delen av viktningen i CF, Skott och eventuella poäng. Min är lite mer allsidig, har bättre proportioner och mer logisk viktning.