Modo är så likt det löven varit sista åren . Teoretiskt sett bra men spelarna kämpar inte osv . Sen ett hopp om att då det blir slutspel ska liksom laget vakna upp och nå sin verkliga kapacitet
Jag vill återpublicera ett inlägg från Brett igår, jag håller inte alltid med honom men det här är spot on.
/Bland det första Hinken gjorde som GM var att släppa vår bäste back på pappret, Ytterell, som hade två år kvar på kontraktet.
"Vill man inte spela i MoDo ska man inte spela i MoDo", var Hinkens tydliga besked.
Där och då oroade jag mig för att det var ett för djärvt drag. Att han inte skulle lyckas hitta någonting likvärdigt. Då svarade han med Bernhardt och Näsén.
Spola framåt några år och...
- Hinken håller en plats öppen för Norlinder, som vill fortsätta att testa vingarna i nordamerika, se om han blir inbjuden till camper etc. När till slut ingenting intressant dyker upp, så duger MoDo - Varpå Berg inte längre har en plats och ber om att få lämna.
- Vi åker ur SHL, men Hinken sitter lugnt i båten i väntan på att få besked från spelarna som spelade ner oss. Olofsson är osäker på vad han vill göra, Rundblad väntar på att Skellefteå ska komma med ett bud och Woods väntar på att få ett bud från någon SHL-klubb, eller ja, vilken annan klubb som helst egentligen.
- I december i år kommer rapporter ut om att Hinken har gjort klart med Ryan O'rourke. Han presenteras dock aldrig. Lite senare kommer det ut att "Hinken gärna vill ha honom, men att han ville ge AHL en ny chans".
Detta är patetiskt. MoDo har förvandlats till den oattraktiva backup-planen som fungerar på fyllan när man misslyckas med att hitta ett fem-i-tre-ragg. Jämför Hinkens pondus när han klev in med den han uppvisar nu så förstår ni varför vi är där vi är... /
Finns säkert fler exempel, och lägg till hur snabbt man gjorde sig av med Modigs trots att han öste in poäng. Hur snabbt gjorde man sig av med Ranta förra säsongen? Ne juste man gjorde inte det..
Och nu har vi en kapten (!) som har uppträtt lojt hela säsongen och gör det han gör igår, men om vi ska vara ärliga tror någon här på riktigt att hinken kommer agera? How far we have fallen..
Såg på presskonferensen igår och det är inte samma energi i Freddan som förut. Upprepar att dom måste få ordning på detta sista 12 omg, men vad är det som säger det? Känslan är att det sprider sig lite panik över allt, frågorna som kom fanns det inga klara svar på. Rodin däremot va ganska lugn o sansad.
pdy: nej men inte ens Oscar Lindberg hade glänst mellan Larsson och kelleher.
Även om Granberg inte är en toppspelare och ung så tror jag ändå att det kan vara bra att få in ny energi, placera honom som vinge med Gästrin och Hermansson så får dom visa gubbarna.
För att vi ska kunna vända detta så behöver vi en lagkapten som är den ledande rösten i laget och agerar som ett föredöme på isen. Det är en enorm utmaning med en nästintill helt ny trupp och med detta ledarskap skulle vi misslyckas även om vi hade värvat bättre backar inför säsongen. Rundblads agerande på isen har varit under all kritik, så att om vi ska göra oss av med någon spelare, så är det helt klart honom.
Saleva: Skillnaden på oss och Hinken är att detta är hans jobb minst 40h/vecka. Har dessutom en assisterande som lyfter fram statistik och data till honom, så jo. Han ska definitivt prestera bättre än glada supportrar som endast har det som hobby
Zource: När Thornberg lämnade det tipset blev han mer eller mindre idiotförklarad av många här inne. Hur kunde han gå emot en enig expertis, inklusive majoriteten ( mig själv inkluderad) här inne. Faktum är att vi var rätt nöjd med Hinkens jobb i höstas, även om man hade vissa dubier ang försvaret. I dag är det annat ljud i skällan.
KRB: Ja alltså inget problem är isolerat. Modo måste hantera problem på alla möjliga fronter. Spelglädjen kan endast komma tillbaka genom att en handfull spelare går samman och sätter ner foten. Skulle Gästrin, Hermansson, Larsson, Ohlsson, Pettersson snacka ihop sig och se till att det blir förändring så är det säkert möjligt. Men vi hörde ju Gästrin igår, han är 18 och känner inte han har den auktoriteten. Oerhört beklämmande situation Modo är i
Emil Larsson C Sebastian Olsson A Milton Gästrin A
värva backar HINKEN FÖÖÖÖR HELVETE.. Han har suttit och sugen på den karamellen sedan i somras, och av någon outgrundlig anledning är man inte ett dugg förvånad att vi hamnade i den här sitsen.
Vargen:Det är ändå talande att det är Milton som tar intervjun efter match. Nästan jobbigt att se hur mycket ansvar han tar på sig då det egentligen borde ligga mer på andras axlar. Men att han är ett ledarämne är inget snack. Han är en av oerhört få som visar frustration över läget. Kolla också hans reaktion efter målet, det är inte ett rop av glädje utan mer frustration och ilska fastän han precis gjort mål. Det är en tydlig signal till övriga att "det är såhär vi ska spela"..
någon som tycker granberg tillfört något till den här gruppen eller vad är syftet med det lånet?.. och att man går ut med ( angående berg ) att man inte vill ha fler lån.(?) hål i huvet?
modomille: förväntar mig ingen enda kommentar från SC eller ledningen annat än att vi är besvikna, eller att vi måste få bitarna att falla på plats. Marknaden är svår.
Likt nästan som HV och Leksand, det tar år och förändringar innan det dåliga vänds positiva känslor igen, Är Färjestad på väg in i lite samma syndrom?’
Nuvarande spelare och trupp vill just nu inte spela för MoDo och klubbmärket på bröstet, okej tränarna har ett ansvar men varken Karlin eller Freddan bär huvudansvaret för detta utan detta faller mest tillbaka på varje enskild spelare i årets MoDo.. Så det är nog så att det bara är att ge upp denna säsong och börja fundera på hur nästa års trupp skall formeras...
Vi behöver också på något vis få tillbaka spelglädjen och lagandan, den saknas nästan helt, Det brukar vara svårare att få till än att köpa in ett gäng bättre spelare ?!
Robin Ztorken L: finns ju tusen faktorer som kan påverka. Men efter igår är det väl glasklart att vi har ett kaptensproblem. Rundblads uppträdande igår var direkt ovärdigt. Jag hade börjat där. Kopplat till rundblad så har vi uppenbarligen ingen kärna av spelare som eldar på vare sig på match eller träning.
En är ju hela gruppen sargad av säsongen. Har man ingen tilltro till gruppens förmåga så tar ju skitmål som igår otroligt hårt.
Robin Ztorken L: Jag är nära på 100% säker på att när man inte har ett tillräckligt bra och effektivt spelsystem så kommer precis allting man gör ute på isen att se dåligt ut.
Tänk dig lite som Sedinarna alltid pratade om, hur dom alltid hittade varandra för att dom visste var den andra var, eller hur Bäckström hittade Ovie under ett årtionde för att han visste vart han skulle slå passningen redan innan han gjorde det, det är för att man har ett fungerande samarbete.
Modo har inget fungerande spel, man har lagt alla ägg i spela rakt hockey och få ut pucken ut zon direkt hockey och det skriker desperationshockey all over! Det bästa lagen fokuserar inte på att göra allt för att få ut pucken så snabbt som möjligt, man fokuserar på att passa sig ur forchecken, samla styrkorna och anfalla med 5 man.
I Modo gäller det att i desperation få ut pucken ur zonen mot lag som Troja, Mora och Vimmerby, väl i mittzonen har vi 1 gubbe mot 4 motståndare, där vänder nästan alltid spelet och vi är tillbaka i egen zon,
Även om inställningen suger hos spelarna så ligger detta problem mycket djupare, Modo har för dåliga coacher som inte lyckats implementera några som helst lösningar utan det handlar helt uteslutande om att lyfta ut puck och spela rakt, vad det nu innebär?!
Robin Ztorken L: Vi bör ha spelartyper som tar tag i det. Men av någon anledning gör de inte det. Förmodligen är de spelarna som verkligen brinner för det för få och får inte med sig de andra då kulturen i omklädningsrummet och kanske hela föreningen är att det är okej att inte ge allt hela tiden. Därav blir det en meningslös uppgift att få igång laget. Jag vet inte men det ligger nog inte långt ifrån sanningen.
Måste ändå ge cred till Johan Tornberg. I TV4hockey-Podden så tippade alla experter Modo som etta eller tvåa. Johan ba: ”Hold your horses! Modo har ingen backlinje och kommer ha svårt att få ihop laget”
Minns inte exakt vad han sa, men tror att han tippade Modo mellan 4-6…
Vikingmodo : Nu verkar det inte som det hänger på varken tränarstaben eller Hinken. Är helt säker på att detta har tjatats om och påtalats i leda för spelarna, hur illa påkopplat laget alltid är, match efter match. Man undrar hur det ser ut på träningarna? Detta fenomen "hängskalle" har pågått sedan säsongstarten och inget har sedan dess blivit särskilt bättre. Just nu är känslan att det bara blir sämre och sämre för var match som spelas. Det sitter i något annat, frågan är vad?? Tänker någonstans att spelarna måste väl själva tänka på hur illa dom uppträder, eller skiter dom helt enkelt i det, uppgivet är det hur som helst för så här dåliga är dom nog inte.
Vikingmodo : Milton sa också att det var olyckliga mål vi fick emot oss. Ingen ursäkt över helheten men om vi hållit 1-2 inför tredje tror jag att MoDo ordnat poäng iaf, sista meningen min tanke inte Miltons ord.
jonsson: Tror inte det gäller bara Rundblad, utan hierarkin som Karlin velat ha, och som Freddan nu bara verka köra vidare på.
Rundblad, Larsson, Berglund, OP, Sebbe och Jeppe utsågs som grundpelarna i bygget och även om alla får säga sitt naturligtvis, så blir det att man brukar lämna över ordet till de tränarna står närmst.
jonsson: Säger också en del om dem skitkultur vi troligtvis har inom väggarna. Om vi leker med tanken att Gästrin skulle gå in och skrika på dem, hur hade spelarna reagerat? Skulle de bara skrattat åt honom och bett han lägga av, ja då är det riktigt ruttet, spelare ingen roll om han är 18 år.
Han är en av de yngsta i laget, han gör sin rookiesäsong – och han är den som är mest förbaskad. – Jag är så arg så jag vet inte vad. Jag är ung och jag är inte den som kan gå in och skrika i omklädningsrummet, men vi måste få upp energin.
KRB: Tydligen ska Kalmar in med en back, en forward och en målvakt innan 15 februari. Lyckas dom med det samtidigt som Hinken står och surar med möjligtvis en okänd nordamerikan som inkommit, så är det iaf 100% bekräftat att Hinken inte duger som sportchef. Han har ett par veckor på sig nu att leverera.
Vilka förändringar kan tänkas? Hinken får gärna dela med sig av resultatet av sin Amerika resa, tiden knappar. Den här O’Rourke (stavning)? verka inte bli släppt heller från sin klubb, det var ju så nära kring jul säger 🪣
Hinken lär väl återigen slå näven i bordet och beordra “mer glöd”, vilket tydligen betyder energisparläge. Spelarna ser ut att ha tappat allt förtroende för ledningen och känner nog inte att det är läge att blöda för någon annan än sjukgymnasten. Nästan hela laget underpresterar och ser allmänt slutkörda ut, förutom någon junior som ännu inte förstått hur hopplöst det är. I slutspelet kanske vi får en nostalgisk flashback (spelar bättre några matcher) som mot Löven-matchen, men när resten av lagen har harmoni – vi har tyvärr powerpoint. Synd, sorg och vemod, det såg jättefint ut inlednings och laget som ser bra ut på signum funkar inte tillsammans längre… Vi ses i knätoff-arenan i Dalarna nästa år.
Du kan vara lugn. Klubben sitter inte still i båten. Man har nu lagt ut en promotionvideo på nästa sportchef. Man tar en direkt från Kanada dessutom, så vad kan gå fel?