LövetsVäktare : Snabbt på skridskon? Han ligger och spelar död på isen i 8 sekunder tills domaren blåser av? Hahahahaha skulle inte domaren blåst av så skulle han nog ligga där 10 sekunder ytterligare
bollan123: Även Almen Bibic grät ut i studion över Modos fruktansvärda beteende. Sen håller Sanny Lindström käften när Johan Wedlund konstaterar att Modo har matchboll imorgon och kan möta Karlskoga.
Zource: Sällan har ett lag någonsin i svensk hockey varit så stora favoriter som Hudiksvall är? Nä de ska bara inte misslyckas. De har väl typ 30 raka vinster eller nåt
DrCox: Förra säsongen trodde jag att Hudik var bättre än Troja, men tydligen inte. Imponerande av femman i södra serien att slå ut fyran, tvåan och ettan.
smyl: Det måste väl ändå vara skillnad på en huvudtackling och lägga sig på isen än fast det inte var riktig kontakt. Dessutom var Ottosson ändå snabbt på skridskon och låg inte och böla vilken andra kan ha gjort?
Costanza: Nä, jag tror att de som vågar spela hockey vinner i långa loppet och inte ligga efter isen av vinddraget från motståndare. Det är tråkig utveckling Modo håller på med. Vem ska klandra er, när man är inte tillräcklig men hatar att förlora så kommer fusket in.
Willow: haha nu står Oldeen och ljuger mitt i sändning om oss och att vi fick PP av Toppings filming.. hahah snälla läs på lite detta är ju förfan ditt jobb??
DrCox: Det är väl kvällens mest väntade vinnare, men Hudik leder med 3-0 mot Lindlöven i slutet av första perioden. Det är bara en tidsfråga tills de möter Visby/Roma I hockeyettans final.
Supertrött: Det som är lite synd är att det är en så lång lucka mellan Leksands degragering och när nytt SHL lag blir klart. Svårare att värva spelare innan de hinner göra klart med nytt lag.
SPOODI: tror samma. Hv71 har ekonomiska muskler och massa kvalrutin. Statistiskt så borde det vara omöjligt att hamna på kvalplats hur många ggr som helst med den plånboken. Inga andra uppenbart super svaga lag.
Modo går upp med väldigt svag stomme, noll grundspel, icke existerande spelide och ny huvudtränare om vi går upp. Med en sportchef som misslyckats fatalt säsong två.
Ändå tröstande tanke att löven sannolikt går upp och sen ner som en jävla pannkaka. Tror inte dom reser sig efter det.
Hägglundsmaffian: Jag tycker att MoDo ska fuska så mycket det bara går. Är trött på att TIK och Leksand fuskar med ekonomi. Agenter, spelare, klubbar, sponsorer. Hela jävla SHL är fusk. Jag kan hockey och motbevisa mig gärna.
SPOODI: Finns inget lag i HA som ens är i närheten av en stomme att bygga ett SHL-lag. Vi hade det när pandemin slog till men egentligen hade vi det inte när vi gick upp. Nu finns det noll grund att gå från men det är samma för löven och Bofors.
Hägglundsmaffian: undrar ibland om ledningen gav upp säsongen spelmässigt när man satte Freddan som huvudcoach. Man satsade allt på tuta och kör och kötta sig till SHL.
Sen tycker jag bilden i media att det var orättvis seger är lite märklig. Bik är tydligt mkt trubbigare offensivt. Det är ju det som är utslagsgivande. Och målvakten.
Vikingmodo : hoppas bara att det är fansen som pratar om final inget är klart på långa vägar. Pallar MoDo trycket och förväntningarna på hemmaplan eller blir det en match till i Karlskoga? Svaret ja det kommer under kvällen i morgon.
Blake: Skulle Modo gå upp nu så kommer vi vara hatade av alla. Hatade av Björklöven. Hatade av Timrå. Hatade av hockeyallsvenska experter, hatade av allsköns motståndare. Vi kommer bli känd som laget som "snodde" SHL-platsen från Björklöven och förstörde deras saga. Vi kommer bli hatade i SHL.
Detta tror jag är mer än välkommet hos Modo. Vi behöver bygga upp den här gamla känslan av vi mot dom igen. Att vi återigen blir den här grisiga och enögda klubben som går alla på nerverna. Det kan lyfta Modo, inte bara på kort sikt utan på lång sikt