Tycho: Enligt Expressen ska MoDo minska budgeten nästa säsong? Hahahah. Topp-6 lär bli nya målsättningen nu. Precis som Hinken vill ha det. Då får han mysa lite och bygga långsiktigt utan kravställan.
Zource: Hockey metropolen Örebro ska väl satsa nästa år. Lag som Örebro som ena året inte betalar ut löner för att året därpå satsa, parodi. MoDo har bra ekonomi men kan inte omsätta det i praktiken. Trodde aldrig att MoDo skulle gå upp i år men hade nog förväntat mig lite bättre kvalitet än vad vi fått se. Ytterligare 1 år (i bästa fall)i denna skitserie, gud vad pepp man känner sig.
Dexter : Intelligenta analyser av Hinken... Herregud vilken tomte. Som vanligt kastar han laget under bussen. "Spelarna gör inte det vi har kommit överens om!".
Aldrig är det hans fel. Aldrig har han något ansvar. Skeppa fanskapet.
SPOODI: Vi har ju varit så här dåliga sedan september och inte ett smack har blivit bättre på 70 matcher. Dålig ledning (Sophinken) samt en katastrof till tränartrojka. Sen måste man kritisera våra ledande spelare enormt, dom har underpresterat galet. Fitz svag o knappt spelat. Kehllerer bra mot Troja Olofsson trött oengagerad och väntat på lönen Berglund, inga kommentarer Swtlikoff petad i sista avgörande Rundblad, ett smärre skämt Mattsson??? Persson?? Emil Larsson, inget att luta sig emot, seg o trög o tjänar sina sista stora lönekuvert hos Modo Kort sagt vi har en fjärdefemma som gjort vad som förväntas, resten odugliga.
Bad_Brett: Ska jag vara helt ärlig så tror jag inte på att vi kommer vara sämre. Man lär sig mycket av en säsong med ett nästan helt nybygge till lag. Det är inte många i Modo som har satt avtryck. Möjligtvis Kelleher som gjorde en okej säsong men blev effektivt bortplockad som en liten junior nu mot Karlskoga. Plus också till Milton och Elton som är unga och gör det bra men räcker inte riktigt till när det väl gäller.
Tyvärr så värvade Hinken lite snålt kanske. En backsida som ekade tomt på bra namn. Det va väl lite för sent när Berg kom in i laget. Berglund och Rundblad som skulle dominera backsidan agerade som föredettingar i väntan på pension. De andra var för valpiga. Matt Anderson är en okej värvning.
Linus Andersson önskade jag mer av men vill ha honom kvar då han kan explodera i rätt miljö. Carl Mattson är mellanmjölk. Carlsson likaså. Emil Larsson är också en spelare jag vill behålla. Nej jag håller med de flesta att det med facit i hand va ett felbyggt lag. Nu vet jag inte exakt vilka som har kontrakt nästa säsong men det behövs ändras en hel del.
Med tanke på hur spelet sett ut sen match 1 så tycker jag att det är jävligt bra att pressa bik till en match 7 i semifinal. Freddan kan väl för helvete inte bli kvar som assisterande?
NuMo: Nu är ju inte finalen färdigspelad men att Löven missar detta känns osannolikt. Då har vi alltså Luleå, Skellefteå, Löven, Timrå samt Bif som sk norrlandslag. Vi blir farmarlag till dessa, skön känsla🙄 Ifjol nöp Bif Lucas, tror vi kan förvänta oss liknande scenarion framöver. Bra jobbat!!!
Framnäs: Kör på whatever för min del, ta in Evertsson som sportchef, i Modos fall kvittar det - vi kommer aldrig bli en klubb vi en gång var om vi inte får fram egna talanger. Hermansson, Sundström jr och Gästrin får gärna ta upp oss i SHL och sedan stanna. Hedman och Victor Olofsson hade gärna fått komma hem. Vårt DNA och vår klubbs öde är att fostra egna spelare. Men just nu finns inte den där ådran i Modo. Det går inte att värva ihop varesig stora stjärnor på papperet eller via smart scouting sätta ihop ett helt nytt lag som tar klivet direkt upp om inte de ledande spelarna har klubbhjärta.
SPOODI: Jag bor utanför Stockholm. Ska jag resa dit själv och försöka avsätta styrelsen när övriga medlemmar bara tackar och tar emot. Det funkar inte så.
SPOODI: 2 matchbollar bortslarvade, 2-0 i kvalet förra året, är de nån slags demon som intagit Hägglunds arena och medför ovilja eller är de bara styrelsen som huserar i byggnaden
jag hade förhoppningar även om jag kände att vi tvingades värva i hast och nästan vädja till en del spelare att ta en säsong till ho oss.
Det blev överväldigande när vi åkte ur SHL. Omöjligt att värva ett lag byggt på rejäl eftertanke. I stället budgivning på secunda vara, så gott det gick.
Men nu till mångas glädje. Nu kan vi börja värva bra Allsvenska spelare från grunden.
Min önskan. Strunta i topparna. Ta de som kan göra långa byten, de som verkligen är stabila men ointressanta i som toppspelare. Det är grunden. Fundamentet.
Ju mer konstruktiva spelare vi behöver, koncentrera er på de stabila, de som aldrig gör misstag, framför de spännande ovissa.
Sen skiit i att köpa en spelare som är en chansning.. det ger bara hopp till supportrarna som de inte kan hantera.
Sen. Tränare. Ja, det är väl redan klart.
Så sparka nu mer eller mindre alla spelare som vi föreslagit i gästboken. Juniorerna hamnar i bättre klubbar såklart.
Så vi behöver femton nya spelare. lätt som en plätt.
JoakimE: Självklart vill vi behålla dem. Men Capitals ”äger” ju Milton i princip. Och planen är att han ska spela AHL nästa säsong, det har han själv sagt i flera intervjuer. Elton kommer draftas i förstarundan. Han skulle kunna förlänga med oss imorgon och ändå försvinna i juli.
Bad_Brett: Inte ett ord i Expressen om Berglunds framtid. Dock att vi är missnöjda med Linus Andersson och att det kontraktet därför kan brytas i förtid, och även att Jeppe kan dra till Finland.
Vargen: Om inte Elton och Milton blir kvar så kan inte Modo på riktigt säga att man försöker att komma upp till SHL och etablera sig. HELA grunden börjar ju ifrån ungdomsverksamheten och de två bästa spelarna man producerat på närtid SKA MAN BEHÅLLA och utnyttja till fullo innan de växer ifrån klubben. Vi kan inte fortsätta tro att vi ska värva hit massa legoknektar som ger upp så fort det går utför. Vi MÅSTE ha spelare som Elton som sparkar sönder båset för att hela han är Modo och Örnsköldsvik. Om vi inte behåller sådana killar så kan vi lika gärna lägga ner föreningen.
Om man säger så här över kommentaren.. De som vet de vet :)