1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 505923 inlägg · 4189 ämnen

« · 3034218 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season
modomille: Tycker att det är knepigt att Fitz inte är med från start. Jag hade hellre dealat så att han kan t ledigt i november/deceber istället. Då kan han vara med och sätta nivån tidigt för att sedan ge plats åt en hungrig junis när han åker hem och kollar in huset. För att sedan komma tillbaka i februari laddad för att växla upp

Sv: Silly Season
modomille: Får vibbar av Lumpen då jag åt som en gris i Sollefteå. Pizzakriget där i stan med 24 kr per pizza hjälpte inte till direkt. Kanske grabbarna är nöjda med MoDo-buffe ändå.

Sv: Silly Season
Costanza: Nej för fan dom ska vara glada om det är all you can eat buffe till lunch

Sv: Silly Season
Hägglundsmaffian: ? Vart står det kanske?
Uppladdat:

500x0-img0134_hVby1le9apfr35f.jpeg


Sv: Silly Season
Öppna Stor-Plånkan nu, Hinken! Ge Elton och Milan löneförhöjning!

Sv: Silly Season
SPOODI: hur står det till med läsförståelsen själv om man inte förstår vad ordet "kanske" betyder?

Sv: Silly Season
Frontschwein: Fitzgerald bygger hus och därav att han vill ansluta senare. Han hade inte fått mindre pengar av att vara med på en gång av säsongen utan snarare tvärtom, men nu kan han ta ut sign off bonusen för förra säsongen och bygga huset. Dvs, kortsiktigt får ut pengarna snabbare, men de brinner annars inte inne

Om man inte gör som Leksand och låtsas som att sign off bonusen försvinner om man inte tar ut den. De är skyldiga många spelare en massa pengar, men då de stannat i Sverige och inte varit utanför landet sex månader staplas deras krav på hög tills de spenderar de sex månaderna utomlands ...

Hur som helst. Jobbig situation med Fitz då det förmodligen är tunnt på spelarmarknaden samtidigt som man vill ha honom från start.
Nu kan väl EJK gå i andra med Caderoth I tredje om vi hittar en toppcenter utöver Fitz, men optimalt är det inte.

Sv: Silly Season
Hägglundsmaffian: har nog inte ett skit att göra med om kravställan. Fitzgerald behöver den slanten för personliga skäl för att få ut så mycket lön som möjligt.

Sen är det upp till Hinken om han vill ha Fitzgerald in senare för att det ska bli billigare för båda och Gerry såklart får lite bättre pröjs, eller om vi kan tillgodose hans önskan och låta honom börja senare av just ekonomiska skäl.

Fitzgerald hade säker spelat från start om han fick men då tror jag att vi pratar andra pengar.
Ser detta som positivt.

Hoppas vi förlänger. Tror inte vi hittar nån bättre komplett där och obehagligt om AIK , ssk eller Leksand snor honom.

Tror fö att kelleher kommer landa på topp 3 i poängligan . Svårt att se att vi kommer hitta nån som är i NÄRHETEN att ersätta hans spets.

Två stora ok jag har hört är berglund och Emil som har svindyra kontrakt vi sitter fast med och helt odugliga kontra pengarna. Jeppe slapp vi men skulle vi kunna lösa Larsson kanske vi skulle kunna hitta nåt vettigt framåt.
Emil vill nog vara kvar för att han kommer inte kunna lyfta motsvarande lön i en annan klubb vad hinken gett honom.
Berglund vill jag inte säga nåt om

Sv: Silly Season
Hägglundsmaffian: Jahaaaa, Hinken menade med kravställan att det var Fitz kravställan som skulle upp . Fullt betalt och börjar spela i November, annars blir det inget. :)

Sv: Silly Season
modomille: Mycket som kan bli bättre från förra säsong. Det tar vi med oss. Spännande att se nytt spel med kreativa backar som kan bidra till offensiv. Länge leve kung Bernie!

Sv: Silly Season
modomille: Selektiv läsförståelse!

Sv: Silly Season
Hägglundsmaffian: Hur går det med Gerry Fitzgerald, är han avskriven?

– Nej, det är han inte. Där handlar det mer om diskussionen om han ska komma sent i år igen eller vara med från start. Planen är att få hit honom till säsongsstart.

Vad dillar du om? Hinken vill få hit honom till säsongsstart.

Sv: Silly Season
Kravställan ska upp!!!
Fitzgerald kanske kommer in lite senare, han är upptagen med annat.

Men glöm inte, kravställan ska upp!

Sv: Silly Season
Modomas: Herrejävlar vad det satt långt inne..😆

Vore intressant att höra hans åsikt om att den ena vill lämna och den andra har MoDo velat bli av med.

Sv: Silly Season
Nucky: Emil och Linus har väl kontrakt, om dom väljer att söka sig vidare är väl inte hinkens beslut?

Sv: Silly Season
JoJo2613: Vore väl ändå intressant med en uppdatering när poddar ock artiklar säger att Emil vill lämna och söker ny klubb, och att MoDo velat bryta med Linus.

Jag ser dock gärna att båda stannar.

Sv: Silly Season
Måns verkar inte bli kvar hallelujah!

Sv: Silly Season
Nucky: För han kan väl inte säga något mer angående Linus och Emil. Båda är på kontrakt och tränar på med MoDo. Så än så länge är dem MoDoiter.

Sv: Silly Season
Haakana32: förlåt. My bad. Trött. Till skillnad från Gradin har jag jobbat 80 h på 6 dagar.

Ren tombola. Ligan är så usel så det gäller att dra rätt spelare ur hatten. Man får ju ändå bara behålla flippparna ett år..

Kan bli bra med ett kollektiv. Kan bli skräp.

AIK eller Leksand kommer avancera oavsett. Öppnar man börsen köper man allsvenskan. Det är bara modo som missar det.

Sv: Silly Season
Frontschwein: Det var fyra forwards, sen värvades EJK. 4-1=3

Sv: Silly Season
Smurfen: Hur fan kan man inte fråga om Emil och Linus?
Om dom blir kvar blir det absolut max 4 importer(förmodligen färre) i laget vilket får anses vara lite sett historiskt.
Jag tror det bara är positivt, lättare att få ihop gruppen.

Sv: Silly Season
Icetheman: bantningen fortsätter. Tidigare 4 forwards. Nu är det tre. Misstänker en usel breddkille och två av hinkens spets.

Modo blir 6a i år.

Sv: Silly Season
Frontschwein: Intervju med Hinken I ÖA nu om lagbygget

Sv: Silly Season
Tarasov: Hörde också det. Logiskt att det är just Electrolux nu när de dammsuger marknaden på allt skräp.

(Inget femstjärnigt skämt, jag vet)

Sv: Silly Season
Willow: den som lever får se. Kanske ett lag med bredd och allsvensk rutin kan chocka. Sport är oförutsägbart. Revanschlusten kan vara en dolk i sidan på motståndet , absolut.
Jag tror tyvärr att om vi inte får in nån extrem målskytt som typ rob schremp så kommer vi få svårt att gå hela vägen.

Dock ska jag säga att vi har ett bra målvaktspar för första gången på säkert 10 år.

Ja, jag tycker att kentää är bättre sportchef.

Sv: Silly Season
Willow: Nu vet jag inte varför jag ens ids kommentera, men senaste sex säsongerna har Löven 3 finaler, 1 semi och 2 kvartar.

Sv: Silly Season
k1m: Ingen renodlad som Bernhardt. Förhoppningsvis tar Hallin steg och Rosén är så pass bra att han kan ta det.

Sv: Silly Season
Willow: DiDomenico kan bli bra eller dålig. Lite av sn chansning kan man säga även om Wallmark verkar gå i god för honom. Väldigt spetsig men kan vara knepig. Hellre en sån chansning än att värva Milton som en breddspelare. Å andra sidan skulle Milton säkert fungera bra som breddapelare med att vid behov komma in från bänken och spela till sig tid i fjärde och tredje. Det blir väl så det kommer att bli i Brynäs. Ev lånas ut till Modo om det blir för tufft för honom. Blir roligt att se om han tar stora kliv i sommar. Om han gör det kan jag och Willow få helt fel i vår analys av den gode mannens väg framåt.

Sv: Silly Season
Icetheman: han sa också att Milan är en av dom så det blir då 3 forwards till.

Sv: Silly Season
Frontschwein: Sa inte hinken att de ska köra med 14 forwards, enligt EP är det bara 10 forwards signade just nu vilket borde innebära att 4 forwards ska in. Sen kan det ju absolut bli så att en av dem är Måns.

Sv: Silly Season
Frontschwein: Ska man jämföra så är detta det första av sex år som Löven kommer före MoDo I tabellen. Men jag vet hur du fungerar. Kommer Löven sexa och åker i kvarten är det mer värt än att bli elva i SHL.

Löven har alltså åkte två gånger i kvarten och två i semi. En gång till final. Sjukt bra enligt dig alltså. Ska vi sänka kraven på MoDo och börja jubla om vi går till slutspel då?

Sv: Silly Season
Tarasov: likt förbaskat är löven i SHL och vi inte ens topprankade i allsvenskan. Kentää har gjort ett bättre jobb än hinken. Det tycker jag han gjort varje år nästan sen hinken tillträdde.

Får vi in Yoon antar jag att backsidan är klar.
Tycker likt förbaskat att vi har ett svagt lag med bara dessa jävla tvåvägsforwards som är rent bedrövligt trubbiga.

Ingen fysik förutom skallkrossaren och möjligen bjersa .

Sen ska två forwards till in . NHLklass skulle behövas där annars tror jag faktiskt vi inte ens tar kvarten.

Men om nåt år kanske vi kan kliva upp när hinken är historia och nån törs röra widebros sparpengar.

Sv: Silly Season
Willow:
Det var som fan.. vi får vänta ett tag till! 😉

Sv: Silly Season
Tarasov: Var det inte Gustavsberg dom blev sponsrad av ??

Sv: Silly Season
Willow:
Hörde att Björklöven ska bli sponsrade av Electrolux, Possler ska fronta deras reklam. ”Nu är vi tillbaka, vi tar ingen skit” 💩

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Jo, och de tog väl in en 37-åring nyligen också. En snubbe som gjort väldigt mycket poäng i Schweiz, men som beskrivs som oerhört egoistisk.

Mustonen visste jag, för han lämnade väl lite pga åldersstrecket. Att han följer med upp förvånade mig. Possler är däremot bra trots ålder. Att han är gammal säger mer om mig...

Sv: Silly Season
Willow: Det som gjorde mig lite förvånad är att Björlöven ser ut att få ett av SHL:s äldsta lag. Av någon anledning har jag svårt att ta in att Mustonen är 34 och Possler 32. Jag tänker mig dem snarare som 25-åringar som är redo att ta nästa steg,

Sv: Silly Season
Silly: Är Yoon klar så spelar han:
Game 1 – tors 28 maj, 19:05 MT @ Colorado
Game 2 – lör 30 maj, 18:05 MT @ Colorado
Game 3 – tis 2 juni, 19:00 CT @ Chicago
Game 4 – ons 3 juni, 19:00 CT @ Chicago
Game 5* – fre 5 juni, 19:00 CT @ Chicago
Game 6* – sön 7 juni, 18:05 MT @ Colorado
Game 7* – mån 8 juni, 19:05 MT @ Colorado

Sv: Silly Season
Vargen: Läser man Rögles kommentarer så verkar man även från föreningens håll velat bli av med Ekeståhl Jonsson. Snarare verkade man förvånade över att någon ville lösa kontraktet.

Sv: Silly Season
modomille: Wahlberg spelade väl en del pp. Hallin har gjort det väldigt bra i U20 med smarta skott för styrning, skymda skott osv. Berg var väl lite i DIFs på tack vare skottet, men ser inte han som pp-back. Rosen kan nog vara bra på denna nivån.

Kort sagt så har vi förmodligen mycket bättre backar I PP I vinter. Ska man oroa sig för något så är det snarare bp-backar.

Sv: Silly Season
Bad_Brett: Jo, Holmström hade väldigt bra koll på honom då han spelade samma lag som sonen. Så fungerade värningsstrategin, dvs det var inte sportchefen ensam som tog något beslut.

Sv: Silly Season
modomille: Sägs ju att det var Holmströms värvning dock.

Sv: Silly Season
Nucky:
Menade Lukas! 😉

Sv: Silly Season
Zource: LaDue ja där var ju faktiskt hinken något på spåren, han blev ju en succé värvning av Rögle.

Sv: Silly Season
modomille: Hoppas han har liknande spelsätt som Paul Ladue. Men det är mycket begärt!

Sv: Silly Season
Zource: Han har åtminstone spelat lite PP i AHL men om jag får gissa så tror jag att Yoon kommer ta en lite mer defensiv roll.

Sv: Silly Season
modomille: Undrar hur Bryan Yoon är i PP. För han är väl klar?

Sv: Silly Season
k1m: Skjuter du förbi första täck?

Sv: Silly Season
modomille: Jag kan också spela PP!

Sv: Silly Season
k1m: Alla backar förutom Berg kan spela powerplay så det är hög konkurrens där.

« · 3034218 · »