Gavelo: Faan tränar inte grabbarna på skott mot öppet mål på träningarna? Trodde det var standard nuförtiden...Hellkvist är den som är ansvarig för detta misslyckande och ska därmed avgå!
{8839}: Välkommen Clay! Kul att se dig. Grattis till storvinsten idag. Fattar faan inte att ni kan vinna så mycket hela tiden! Imponerad....bra lagmoral!
{8839}: Du vet Ove, han är traumatiserad eftersom han bor på ett ställe där det bor väldigt mycket löv, blöta löv, och därför har han lite svårt med räkningen, 1 blir 3 och kan bli 7, så därför ber jag dig att inte be han räkna till 10 för att ha inte ska känna sig kränkt.
En stabil andra. Kändes inte som hästen hade så mycket att säga till om. Fortsätt så här i tredje, spela diciplinerat och börja inte leka nu så har vi 3p.
Att vi inte varierar mer med dumpar, vi försöker alltid spela oss in i zon och vårda puck, det är iof utvecklande och bra. Men skulle vilja se att vi rör om mer och dumpar ibland när vi möter en köttmur på blå. Nu vet motståndarna oftast hur vi gör våra ingångar. Som sagt vill bara att vi mixar upp spelet lite mer för att inte vara så lättlästa.
De gånger vi gjort smarta dumpar ner på motsatt sida idag har vi ofta vunnit pucken och skapat ett anfall från det.
Absolut, Berglund är bättre overall, mer av en tvåvägsback, bra i egenzon. Dock hade ju han en rejäl dipp tidigare men spelat upp sig igen.
Jag tänkte mer på kreativiteten med puck och starta anfall och där tycker jag Öhman som han spelet på slutet är en tillgång och tillför nått vi saknar. Våra andra offensiva backar älskar ju trransportera puck, Öhman försöker vara kreativ och hitta snabba öppnande pass och just där tycker jag han är vassare än Berglund. Men håller med dig Berglund är en bättre back.
Rytter: Tycker bara att Toby spelar smartare än Öhman. Öhman spelar överraskande fysiskt när han behöver och han är ofta rätt placerad (inte många backar som är det i vårat lag) Öhman är också särklass bäst på att hitta öppna ytor i offensiva zonen. Öhman har helt klart ett bra spelsinne medans jag ifrågasätter Hedbergs spelsinne.
Tycker verkligen Öhman spelat till sig en plats nu. Är väldigt duktig att starta snabba anfall och pucken sitter ofta på bladet. Kanske våran bästa back på just detta.
Visst svag i egenzon och man man, därför han måste spela med en defensiv back. Var ju galet att sätta honom med Hedberg i början på säsongen.
modomille: passningarna var bedrövliga i egen zon, bakom ryggen direkt till Hästenspelare, fick inte ut pucken o blev satta under hård press, glad att vi höll nollan o kontrade in ett snyggt mål men fick mycket att förbättra
Gavelo: tack du och tack Ove vilket fint välkomnade , men fastställandet av att jag var en fin människa var ju överdrivet, och alltför tidigt uttalande 😉