1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530939 inlägg · 4122 ämnen

« · 2024674 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Rytter: Han har ju skridskorna så att han blockerar Cannatas klubba. Stör hans bas. Tycker det är helt riktigt enligt gällande regler att det döms bort.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
jonsson: håller med, detta känns skört så det räcker

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
OBS! Under en timme till håller vi oss till trådämnet. Matchen och den här omgången i Allsvenskan.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{5647}: Det kallas värdelösa regler. Kollar man regelboken ska det dömas bort. Däremot tycker jag reglerna är åt helvette och borde vara mål. Men att du inte kan regelboken alls är inget nytt :)

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{5647}:

Alltså tyvärr har dom ju stöd för att döma bort målet. Han är inne med vänster skridsko, dock i en yta som inte cannata har eller kommer använda, så det spelar ingen roll för utfallet. Sedan måste man kolla hur spelaren kommer dit, en tvåa på löven för interference om man tar bort det.

Man måste ändra reglerna, det där är ett ok mål. En helt annan sak om man med klubban låser målvakten från att rädda eller kör in med full kraft så han inte kan rädda.

Detta är bara tråkigt.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Nån som förstod hur JJ kunde åka ut? Jag finner det smått osannolikt att han hinner haka upp spelaren och sno åt sig pucken i samma rörelse, men men. LP fixade en billig åt oss:)

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
JoseGonzales: Jag är ledsen att jag berättar sanningen. Ingen hockeykunnig kan förklara varför Timrås kvittering dömdes bort, förutom möjligen rent fusk.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Ben Perrault:

Hoppas vi kan göra ett mål tidigt i 3:e, lite skört med 1 måls ledning.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{5647}: Det blir ju en sjuk studs på Larsens klubba, mao snudd på omöjlig att rädda. Men det är inget man tar med i beräkningen, inte heller att han blir inknuffad.

Det är trist att konstatera. I världens bästa liga hade man haft med det i kalkylen.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
jonsson:

Kanske inte i dagens modo i toppkedjorna, men om vi är i ha nästa ser jag en plats för honom. Har de rätta verktygen, men har väl varit lite för ojämn tidigare. Ser ut att ha jobbat på det. Produktionen i taif imponerar.

Fattar inte att löven köpte in en svindyr Liss för en tredjekedja, där hade ju en spelare som osl varit perfekt. Dessutom hjärta för klubben som kan vara viktigt i ett kval och en väldigt mycket billigare lösning.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
mrpm: Har faktiskt sett näst intill inget med Edmonton tyvärr. En halv match kanske. Det läget berör mig lite för lite.

Men, ja Mcjesus är ju från en annan planet. Han kan göra allt som alla andra superstjärnor men i dubbla hastigheten...
MEN, rent underhållningsmässigt tycker jag spelare som kombinerar fysiskt spel med teknisk briljans som typ Foppa eller Malkin är mer underhållande. Eller Oves totala tjurkraft.
Crosby som är en fantastisk spelare är rätt tråkig att kolla på. Han gör bara typ allt rätt. Utan att sticka ut. (Överdriver lite men du fattar.)

Connor Mcdavid är ju dock vara väldigt fashinerande att se.

Edit: Detta hör verkligen inte till matchtråden. Aja.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Trilske: Han blev inknuffad och Canata hade hade aldrig tagit den .

Jag trodde att Löven betalade mest till spelare, men det är uppenbart att de betalat mycket mer till domarna.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{5647}:

Verkar gå hett till i Umeå

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{5647}: Det sjukt hån. Det var aldrig ens nära att kunna dömas bort, men Löven har fördelar jag aldrig någonsin sett förut.

Förmodligen det sämsta beslutet jag det de senaste trettio åren. solklart mål döms bort för Timrå.m

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Rytter: Ja, Cannata hade inte räddat den, oavsett.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{5647}:

Alltså han är lite inne med vänster skridsko. Vi har fått många sådana bortdömda.

Men hur regeln än är så vill jag se mål i dessa lägen. Man får ge sig nu, det är inte kul längre.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{5647}: Ändå 50/50 om det kommer godkännas eller ej. Det är ju olika från match till match.

skrell

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{5647}: fast inte

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{8384}: rätt kul att se, Björka gav sig inte i snacket med domarn, tjatade järnet på honom:)

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
jonsson: 3-3 för Timrå. löven gnäller dom satan, för Löven gnäller alltid. solklart mål anser jag

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Gavelo:

Var väl för att vila 1:a linan som var inne före utv.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{8384}: gillar att björka blivit mycket mer tålmodig med humöret.trots massa fulsaker mot han. Ger inte igen i dumma lägen. Wallinder gör det bra.

Ja jag undra det med. Måste varit för att vila första pp form/taktik. Men kändea lite konstigt

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{8384}: Varför tog Modo timeout?

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{8384}: känns som modo försöker spela lite taktiskt/smart och inte bjuda på för mycket. Känns som de håller ned farten lite. 😊

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
jonsson: Om vi blir kvar i AS skulle jag definitivt kunna se honom som en del i laget.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Rytter:

Men Anton, dom där måste du sätta.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Heyerdal:

Skulle Oskar Ståhl Lyrenäs passa i dagens Modo?

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
jonsson: mycket Taif efter Modos mål

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Heyerdal: Tingsryd är desperata, försöker värva linjedomaren. Såg onekligen riktigt skoj ut när han kravlade runt vid båsdörren 😁

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
jonsson: såg ut som han var på väg att hämta priset för matchens första mål efteråt...

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Heyerdal:

Får pass upp med dessa 2 mot 1, dom satsar mycket på kontringar.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
jonsson: Osäker, men dom borde väl gjort det då dom åkte ner idag och inte igår.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{5647}:

Jo har på löven på en annan skärm. Många hävdar att dom kör samma spel som iko, men jag tycker det skiljer en hel del. Iko vårdade puck mycket mer och spelade med stort puckinnehav oavsett vilka man mötte. Löven har ett mycket mer primitivt offensivt spel, lite som timrå när dom gick upp. Många anfall startar med dumpar och inte som iko som sågade sig igenom med korta passningar och kom in i zon med puckkontroll.

Den enda likheten är väl spelen ur zon, dom påminner om varandra. Dock var iko ännu mer kreativa och gjorde detta i varje läge, löven lyfter ut mycket oftare.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{5647}:

Tambellini kan han👍

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Heyerdal:

Flög Modo ner?

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Verkar som att Löven är för högmodiga och oödmjuka för att titta på video innan match. Hur kan dom ens låta den där få ett skottläge där? Sönderläst.

Inte förvånad om vi får stryk ikväll medan Timrå vinner.

Ps. Löven behöver en arena om dom tänker gå upp.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Rytter: dock betydligt bättre än AIK-matchen, kanske inte säger så mycket men bättre passningar bättre skridskoåkning, Taif lurar på kontringar så vi får se upp, ett friläge fick de vid spel 4--4 men avslutet räddades av Hanses

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
jonsson:

Ingen höjdare till match, vi har haft några bra chanser. Norlinder direktskott i 4 mot 4 efter ett långt spel över mittlinjen. Bra räddning av målis men Norlinder måste få upp den bättre.

Annars rätt kontrollerat bakåt, jobbar bra och taif har väl fått en kontring på oss.

Riktigt kul att se Wallinder, han tar för sig mer nu och visar fina offensiva intentioner. Öhman fortsatt bra, vårdar puck och hittar fina kreativa lösningar. Han har tagit en fast plats nu kan jag gissa.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{8384}: Har sett en del av Löven. Jag tror att jag sällan sett en sådan filmning som Vesels. Bland de värsta jag sett.
Sedan verkar de korkade som inte förstår att Dahlén är en målskytt

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
jonsson: Tingsryd spelar tight och Modo trycker på men har lite svårt att skapa. Det är tätt i mittzon och taif håller en kompakt box. Det lär öppna upp sig framöver när vi nöter ner dom. Summa summarum hittills: segt och händelsefattigt.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Donald: ah jäkla nice att vi har dem så att vi får med oss supportrar neröver med.😊

Känns som lite försiktig första period. Helt okej

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Donald:

Missat 17 min, hur ser det ut?

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
{8384}: roligt att se Modo Småland på plats! Det gänget ska verkligen ha en eloge, skapar alltid en bra stämning på bortaplan! Big ups! 👍🏼

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Tarasov: lets go!! Dags

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Monno:
Lustigt då jag alltid tänkt likadant.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
JoseGonzales:

Först tog den inte alls i huvudet utan i bröstet, sedan tar den delvis i huvudet och nu är det inte en checking to the head även om den delvis tar i huvudet. Beslutsångest?

Sedan vet jag inte varför detta är så viktigt för dig, eftersom det inte var på dessa grunder han blev avstängd. Han blev inte straffad för checking to the head. Han blir avstängd för en respektlös och sen tackling mot en spelare som inte kan försvara sig och som innebär stor skaderisk, det är uppsåtet och inte resultatet man ser på här.

Rätt tycker jag och bestraffa sena fega tacklingar mot försvarslösa spelare, vill gärna se mer av detta och mot spelare som ger tjuvsmällar när man jagar lösa puckar ner mot kortsarg.

"Man menar att tacklingen var mycket sen och att tacklingen utdelades mot en spelare som befann sig i en försvarslös position."

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Eller: Eichel skulle nog dessutom gått först i de flesta andra draftklasser.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Heyerdal: Inget tätt spelschema i HA.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
hockey_21: McDavid gick först och Eichel tvåa i draften 2015.

Sv: Tingsryd - Modo 2020-01-17
Monno: Roligt att Wallinder får förtroende en hel match !
Ska bli kul att se, han verkar vara lite av e "ny" Norlinder men med bättre storlek.

Spännande!!

« · 2024674 · »