1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536573 inlägg · 4131 ämnen

« · 2055528 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Bläddrar du igenom flödet så ser man att han har rätt på nästan allt, Seb Ohlson senast, Iikka ett annat exempel. Han lägger ut andra nyheter också från t.ex madhawk och allehanda.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: han har en klausul innan år 2 & 3, den är på 300k. Dvs om Björn vill lämna 2021 så är det 300k för klubben som köper ut honom. Inga 600k som behövs då. Givet är ju att Leksand tar över all lön från sekunden han lämnar men själva utköpssumman lär inte bli mycket högre än 300k. Björn har gjort sig helt omöjligt. Nu återstår bara ett chicken-race mellan MoDo och LIF.

Sv: Silly season - 2020
Nucky: Har kollat med min Barndomsvän Peter Kempe, han trodde inte att kontot modo_news var särkilt pålitligt, eller 50/50 som han uttryckte det.
Sen kan ju kontot ha 100% rätt men vi får vänta och se :)

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Modo sätter dock ner foten på direkten och säger nej.
Man skulle kunna önska att historien tar slut där, men då pratar gissningsvis fet-tjommen och Helvetet ihop sig och bestämmer att man ska leka Raiola och göra sig fullkomligt omöjlig i media gentemot Modo för att kunna bryta hans nyskrivna 3-års kontrakt.

Vilka jävla svin.

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta:

Bartosak just nu
Uppladdat:

500x0-27676fea-84db-4363-8ba2-e41a757d4f02.png


Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Tack👍

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Så vi fick alltså veta att TJ ljugit. Han hörde inte bara sig för med Modo och fick därmed veta att Hellkvist inte är till salu. Han ringer en tränare under vattentätt kontrakt.

Ingen är förvånad.

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta:
Bläddra ner i twitterflödet

Sv: Silly season - 2020
hockey_21: Har aldrig vetat om att han vill vara anonym, man kan ju ha ett alias iallafall, typ Mrmadhawk.

Sv: Silly season - 2020
Tarasov: Vem är Erik G, och vart har du läst detta?

Sv: Silly season - 2020
hockey_21:
Nä precis om någon skulle anförtro sig åt mig så skulle jag aldrig avslöja det.

Sv: Silly season - 2020
Golden boy : Varför skulle folk avslöja någon som vill vara anonym. Han brukar allt som oftast ha rätt, det räcker att veta.

Sv: Silly season - 2020
{8384}:
Min förhoppning är att Leksand för lösa ut år 2 och 3, det skulle enligt Erik G kosta 300tkr år, sen får de köpa ut halva första året, låt oss säga att Hellkvist kostar 100 tkr månad så bör den totala månadskostnaden ligga kring 150 tkr.

Så 6x150 plus 600. Raka vägen in med pengarna i spelarbudgeten.

Sv: Silly season - 2020
Golden boy :

KÄMPA OM BARTO GLADER

Sv: Silly season - 2020
{8384}: Vilka står bakom modo_ news egentligen? Nån som vet?

Sv: Silly season - 2020
Fyfan om han krångla sig lös från oss likt ett tjurigt barn utan ersättning där vi tappar chansen på barto, måste söka ny tränare i detta och till leksand av alla klubbar. Sjukt issofall att han ens kan få ett elitjobb när han snacka skit om sin arbetsgivare som han har kontrakt med.

Nu är det väll iof samma som sa att barto var klar så är väll bättre och vänta å se

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales:
Man la till ang Helllvist i det inlägget, men skitsamma man skall kunna få tag på bra målisar oavsett

Sv: Silly season - 2020
hockey_21: hehe, det var det jag menade

Sv: Silly season - 2020
{8879}: Bättre att köpa ett extra säsongskort ;)

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Barto vore en dröm om han kommer tillbaka.
Tror och hoppas det mer var Glader som skötte värvningen av honom och att deras kontakt är bättre än med Björn.

Lyckas vi behålla honom swishar jag in ett årskort :)

Sv: Silly season - 2020
modomille:

Avbryta samarbetet alltså, Hellkvist till Lekland då Och Barto?

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Jo, men tycker dom haft rätt om väldigt mycket.

Om the holy Gladfather landar Ludwig Blomstrand blir jag riktigt jävla imponerad!
Han var galet bra varje gång vi mötte dom i vinter. Stor, tung och snabb samt en riktig skarpskytt😍

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Jag har för mig att det var snack om att man var helt överens. Sedan kom Hell-gate.

Det går säkert att hitta andra riktigt bra målvakter med tanke på att det ser ut som att ändra ligor har större problem än Sveriges. Det kan cyniskt nog bero en hel del på att vi inte kört stenhård karantän som dödat branscher i samma utsträckning.

Men, få fasen vad jag önskar att vi får Barto nästa säsong. Sjukt bra målvakt.

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Nej, de hade kommit överens om en lön men ingenting var påskrivet.

Sv: Silly season - 2020
modomille: Var det inte MODO News som påstod att Bartosak var helt klar för MODO?

Sv: Silly season - 2020
modo_news skriver så här på instagram.

"MoDo har under dagen haft ett styrelsemöte där man diskuterat Hellkvists framtid i klubben.
Alla i styrelsen är överens, MoDo kommer avbryta samarbetet med Hellkvist under den kommande veckan.

Som vi tidigare nämnt så har Barto och MoDo varit nära en förlängning.
Tyvärr verkar det som att #hellkvistgate gjort att Barto nu verkar kolla på andra alternativ. Inget är dock klart och vi får hoppas att Glader kan lösa detta!"

"Lite mer positiva nyheter! Enligt källor till Modo_news har Ludvig Blomstrand valt spel i MoDo Hockey framför klubbar som löven och AIK"

Men kan ju bara vara gissningar med...

Sv: Silly season - 2020
Heyerdal:
Till veckan som jag förstår det.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: nån som vet om eller när Modo drar igång sin träning?

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Jag tror inget mer har hänt sedan ” det uppdagades att Björn och leksand haft kontakt” att media grävt upp något som faktiskt väldigt vanligt (Att tränare vill plocka med sig spelare, Rönnberg plockade ju med sig halva JVM laget till Frölunda på den tiden han stod i båda båsen) och publicerat det i ett senare skede säger enligt mig öht ingenting mer än att media kastar bensin på elden utan att tillföra något nytt.

Sen måste man ju lösa Björn på något sätt OM man vill att han ska lämna, som sagt så är det kontrakt åt 2 håll som är i vägen

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Skellefteå visade också intresse och tidigare var Brynäs intresserade, men de har Andersson nu så de lär vara nöjda.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Spelare har skrivit på hos MoDo även innan en skånsk dynghög hamnade på infarten. Såå jävla bra är inte karln.

Sv: Silly season - 2020
Costanza: Det är inte så svårt, tror jag!
Spela ett klassiskt 5-4-1 med släpande libero och en anfallare som är stark på hörnor, resten sköter mittlåset på sista sträckan!

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Jag hade samma åsikt som dig tidigare, men det är nog kört nu.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Det är 1 klubb som visat intresse men dom vill inte betala och gissningsvis är Björn inte billig så vilken annan Shl klubb skulle vara intresserad?!
Det här ju inte att bara säga ”tack och hej, Björn har kontrakt med Modo och kanske inte vill byta klubb om något annat alternativ dyker upp, och Modo kan inte släppa Björn och ha 2 huvudtränare på lönelistan.

Det absolut bästa helt oavsett är om Modo och Björn pratar och kommer överens, Björn går ut i media och ger en bra förklaring till varför det blivit såhär och att han är taggat till tänderna att fullfölja det 3 års kontrakt han nyligen tecknade.

Björn är anledningen till att många spelare sökt sig till Modo så tappar vi honom är det nog inte lika självklart att vi får hit lika bra spelare.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Ingen eld utan rök. Jag kan coacha gratis, men hur fan gör man? Barto, du tar väl alla puckar ändå....

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Jag har givit upp. Skeppa Björn, men se till att få betalt och att han inte får med sig Bartosak. Finns ingen annan utväg.

Sv: Silly season - 2020
Eller: Man får verkligen ta det media skriver med en stor nypa salt.
Känslan är att det blir 2 spännande veckor för oss modoiter iaf.

Sv: Silly season - 2020
Gavelo: Så reagerade jag också på rubriksättningen.

Sv: Silly season - 2020
S-vikaren: Jag ger mig fan på att allt kaos vi nu ”tycks” uppleva är väldigt mycket överdrivet, jag tror absolut Björn sagt och gjort korkade saker men jag tror inte det riktigt är så illa som media vill framställa det.
Ett exempel är nu när man intervjuat några Modo profiler som Sedin, V.Hedman och Werner så tycker Werner att han nog bör packa väskan, Sedin tycker att han skall fullfölja och äta kontraktet, Hedman väljer att inte uttala sig utan tycker att Modo själva bör få lösa detta Internt, rubriken på artikeln blir ”Modo profilernas hårda sågning” och ”Han bör packa sina väskor”

Media väljer alltid att fronta det spår som skapar mest kaos och klick!

Sv: Silly season - 2020
DödÅtSIF: Så du menar att Linus Klasen och Dick Axelsson är bra defensivt och alltid jobbat hårt?

Liss är rätt endimensionell om jag jämför med Rosdahl, men jag hade hellre haft Liss i allsvenskan om han får en bra center bredvid sig.

Sv: Silly season - 2020
Silly: Undra om Alex Lavoie kan vara aktuell ? gjort det bra i sverige tidgare

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: En tredjedel.

Sv: Silly season - 2020
Silly: Ser ut som en galen Tjeck å slovak. I like it!

Sv: Silly season - 2020
Rytter: Kenttä nämnde bomber, kan också vara så att dom 300.000kr kommer användas som krydda till fler spelare som haft SHL-intresse om sig, typ Cooper. Får se vad som händer till veckan men som du säger, 300k kanske är halva Liss lön om det ens räcker!

Sv: Silly season - 2020
Golden boy :

Fast 300.000 är knappast det som täcker hela kostnaden. Jag ser det som extra pengar för att sockra ett erbjudande för att behålla en spelare. Liss spelar knappast för några 25.000 i månaden.

Men man kan använda de 300.000 för att erbjuda en bättre lön samt täcka de extra avgifterna.

Sv: Silly season - 2020
Sven Tuta: Nu kör vi en Fansinsamling :-)

Nu skänker vi alla pengar som vi inte har kunnat och kommer inte kunna bränna på krogen i dessa tider!

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Vad vet du som du inte kan berätta🤔

Sv: Silly season - 2020
JoseGonzales: Grattis till att få behålla Släggan! Kan ändå bli så att jag knuffar ner grabben i dyngdiket om jag inte är på humör.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Är du en kreativ spelare är det svårare att ta plats i högre ligor då du måste få spela kreativt för att göra nytta. Liss är en av allsvenskans bästa anfallare men i SHL kanske han har svårare att nå en topp 2 kedja.

Sv: Silly season - 2020
{5647}: Nog för att Liss backcheck mot MoDo i grundserien var diskutabel så var det ju inget fel på hans grovjobb i finalserien. Dessutom så spelade han i landslaget för 2 säsonger sedan, det gör man inte om man är dålig defensivt och arbetsmässigt.

« · 2055528 · »