Tex skulle tillbaka till IKO efter denna match då deras nya ej har kommit, sedan skulle han ansluta till oss som jag fattade det under sändning. Så han verkar ska spela med oss och inte bara vara en namngiven trea, det är mer ett riktigt lån som kan gå tillbaka till IKO om de får skador på sina två andra målvakter.
Mycket bra för då förstår jag värvningen, annars hade det bara varit en försäkring för oss för ett ev kval.
För övrigt ser Tex stabil ut, bra positionering och tagit några halvluriga lägen där aik öst skott på mål i traffik.
Sedan måste man ge cred till BP att döda nästa 10 min i en period är mycket bra, nu gäller det att hålla sig på isen för snart borde det ringa i AIK:s PP.
Nu ska vi få lite psykoligiska mål med oss tycker jag, efter vi får in vår femte spelare hoppas jag vi får ett PP och gör ett snabbt mål i vår första chans. Det kan vara lite jobbigt för AIK att få det mot sig.
Ja där håller jag med 6 man på isen utvisningen var korrekt, likt öhmans tripping. Övriga är ju väldigt märkliga speciellt den Ytterell åker på då hans klubba blir fasthållen länge först.
Sedan har dom missat några på AIK.
Så frustrationen gäller nog inte 6 man utvisningen utan snarare bedömningen överlag.
Gavelo: Inte fan ska domaren döma efter någon känsla. Endera så byter man korrekt eller så gör man inte det. Det dömande efter känsla som gör att AIK har 0 minuter i 1:a.
Steken84: Man tar alltså utvisning för 6 man när Aagard är på väg till båset pga att han tappat hjälmen, alltså hur jäkla dålig känsla kan man ha som domare?!
Var några mindre än man fått intrycket av.