{8384}: haha fyfan va dålig modo är nu. Vi får en 5a och en 2a med oss under samma tid och det är vi som släpper in ett mål. Bara vi som kan göra det haha
Gavelo: Första PP spelar med snabba pass. Andra mer skottbaserat. Då ska inte Rockwood spela i andra, utan det blir bara fel. Persson med sitt skott kan stå på högersidan i andra istället för att ha en leftare på högersidan.
Vi har inte haft ett bra pp, men varför göra det så mycket sämre????
{8384}: boivin klantar sig men sikken tur att wernblom klanta sig med då^^ oj gör han det med vilje eller?^^ nu hänger jag ej med. Wernblom måste ha gjort något mer
Men varför skall de avbryta matchen för att diskutera med spelare? Blod på plan eller?
Gavelo: Jo, de har seriens statistiskt bästa PP, så man får nog köpa att de skapar en del chanser. Det gäller som du skriver att hålla sig borta från utvisningsbåset.
{5647}: Ja jag menade att detta BP inte blev så bra, känns som att snacket mellan Ytterell och Mikkelsson inte heller blev så lyckat. Men Mora är vassa i PP!
Nu är det bara att jobba vidare på detta och inte ta massa utvisningar för att man står och vevar med klubban, spela på kropp och håll rätt sida, sen kontrar vi sönder dom!
Gavelo: Men, vi har ju petat hela säsongen. Det är sjukt vad dåliga vi är på att spela på kropp. Särskilt korkat blir det när vi överbelastar och två spelare åker fram och petar istället för att låta första killen ta kroppen på motståndaren och den andra ta pucken.