1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 531656 inlägg · 4125 ämnen

« · 2188353 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Söker inte medhåll, är bara chockerad över att vi är i final😂 har dock spelat timrå som vinnare av finalen sedan länge då jag räknat ut löven ur finalerna😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: man vet aldrig, men är nog tränare han vill vara som sagt, det vill säga förstetränare. 🙂
Har för mig jag läst han haft kontrakt uppe på bordet i utländsk liga och att de velat haft svar rätt snart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Jag har ingen aning om jag har rätt, men allt pekar ju på att Karlin och Freddan står i Modos bås i höst !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kenttäcam: Förhoppningsvis är de på uppgång nu istället. Frågan är hur det sett ut med en Hellkvist utan ryggrad och moral, sen en Glader som absolut inte var mogen för uppdraget att bygga lag i en proffsliga för herrar.
Nu känns det som man är på rätt spår med Gradin och Karlin och kommer garanterat vara med och fightas framöver!

Löven däremot, njae tror inte du får mycket medåll härinne en kväll som denna. 😅

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Tror freddan kommer hem nu, vill vara en del av Västernorrlands stolthet :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kenttäcam: Kentää hade en domar bild på sin skjorta !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Jag har aldrig fel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Bra analys Gavelo, du har åsikter och står för dom. Sen kan du vara ödmjuk och har självinsikt. Goda egenskaper minsann

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Modo hade haft Shl tryck på sin hawaii skjorta idag om de inte va för covid , inte ni😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hanzon: gör den säkert, brutala tider i Ryssland minsann, men Tichonov är ju kul att se :)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Den var bra, finns väl på SVT Play kanske

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Klurigt faktiskt, men känslan säger mig att går vi upp blir det en vända till med Freddan i SHL. Annars tar han nog nått utomlands. Att vara tränare verkar ju vara hans mål i allafall. Även om jag kan tycka att det vore bra med förnyelse så kan jag tycka han borde få en ny chans att revanschera sig med en bättre trupp i SHL denna gång och få en ärlig chans. OM vi går upp alltså.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Du får tycka precis vad du vill, men du har fel.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: Och glasögon med formen av drinkglas. Hela det kitet skulle ge ett mycket proffsigt intryck. Framförallt till våra nyförvärv👍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter:Mest spännande att se Karlins resultat på Coopertestet. 😋

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7814}: nån som såg 'dokumentären' om Russian Penguins på Stats-TV igår, väldigt märkligt, men lite klassiska hockey-bilder. Väl värd att se

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Sputnik: En seriös fråga , vad tror du händer med Freddan A om ni går upp?

Följer han med eller

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Du Måste sett reklamen och missat hockeyn?

Ja Bik är normalt bra i PP, MEN man spelade 5 powerplay utan att näta, men du tycker ändå att 5 minuter till hade resulterat i några mål och vänt matchbilden?

Möjligheten finns såklart men jag hävdar att den chansen varit betydligt mindre då man bevisligen idag sög i PP första 50 minutrarna, varsågod och kolla statistiken!

Det är inte Bik som varit taktiska, man har rullat på och Löven har svarat emot, som idag!
Bik har, som jag skrev, bättre spets och ett normalt bättre PP men Löven har vunnit 4 matcher av 7 trots att Bik haft hemmaplansfördel , bland annat även förlorat en hemma på OT där man var det klart bättre laget så är det några som spelat taktiskt så är det löven.
Hade Karlskoga varit bättre taktiska så hade man vunnit denna matchserie.
Bik börjar dagens match med en handfull riktigt korkade ageranden som knäcker dom mer eller mindre redan efter första perioden, allt annat än taktiskt.

Sen var domarna inte bra, det är ingen diskussion men det är bara så lamt att sitta och gnälla över att domarna avgör matchen eller att matchbilden hade ändrats om Karlskoga fått det ena eller det andra, BIk fick ju ett gäng riktigt billiga utvisningar i 3:e som man började utnyttja och skapade lite nerv i matchen, hade domarna inte gett Karlskoga dessa billiga PP’n så hade det aldrig ens varit nära att ens bli match av det igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7814}: Hawaiiskjorta, surfshorts och flipflops blir Karlins dresscode. 🤓

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Hawaii-skjorta brukar passa alla passformer. Vi ska ju vara bra både offensivt och defensivt så det lär bli hawaiihockey

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

Tror Karlin kommer köra chinos och en hoodie. Känns inte som kavaj kommer passa honom så fint där i båset.

Han kan nog också må bra av den hårdare träningen som modo ska sätta på plats.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: När vi ändå snackar Modo så Undrar om Tor Immo är sugen på att pröva nått nytt honom hade jag gärna sett i modo

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Du menar Timrås Fredrik ,lite Timrå snack blev det i allafall .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7814}: Det är ju en fråga om passform också. Inget illa menat.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Ska bli intressant att se om Karlin väljer träningsdressen eller något lite mer chef-aktigt i Modos bås. Det har jag gått och tänkt på idag😁

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kenttäcam: Haha. Ni vinner nog gör Fahlin är såld .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Kul med MoDo-snack på en MoDo-sida.

Karlin blir nog bara bra, hoppas Hinken blir en bra sportchef med.

Sedan vore det skönt med en utmålad förstemålvakt o en stabil ersättare.

Hoppas dessutom Att Freddan kommer in som tränarkollega till Karlin.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nä vad säger vi Modoiter nu när vi vet vilka som spelar Final , vad säger vi om Karlins intåg och Hinken som sportchef ??

Och om spelartruppen

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRM: Löven behövde inte briljera eftersom Karlskoga satt kvar i omklädningsrummet första 50 give or take.
Släpper man in 6 mål på 40 minuter i årets hittills viktigaste match säger allt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Klart ett missat matchstraff vid 1-2 kan spela stor roll för utgången av matchen. Man har precis fått in ett mål och ska få spela 5 minuter i PP. Alla vet hur vasst PP BIK har så de hade minst gått ikapp till 2-2 eller till och med förbi till 3-2.

Så den missade 5:an skulle jag säga är helt matchavgörande, istället får löven en konstigt utvisning med sig när en spelare trampar på en tappad klubba och gör 1-3.

Jag vågar påstå att domarna hade väldigt stor påverkan på denna match.

Löven spelar bättre taktiskt? Men snälla sluta nu, du kan ju inte ha sett matcherna.

Är det något lag som haft en fungerande taktik så är det ju BIK, dom har kört sitt spel och det är löven som behövt ändra sitt spel och gjort ändringar i hur man ska spela sig ur egen zon mm. Löven har framförallt levt på individuell skicklighet än ett bra lagspel där man får ut max av spelarna.

Jag tycker över 7 matcher att BIK varit det bättre laget och de som drivit spelet i matcherna. Tittar du statistiken över 7 matcher så ser du att de vinner skotten samt puck innehavet också, så statistiken pekar på att de varit de som drivit spelet.

Klart att tappet av Juel har påverkat, samt de konstiga bedömningarna i den avgörande matchen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Då tycker vi olika. Det var ju knappast så att Löven briljerade denna matchserie, eller sista period idag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Dexter : Jag har hyllat Lövens insats i slutspelet, men vad fan ska man säga om Wallson?!
Jag förstår att spelarna börjar fokusera på fel saker under matchen i slutet när man har en coach som har samma omogna vokabulär som en ung och omogen John Guidetti med storhetsvansinne.
Wallson är verkligen oskön på alla sätt!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}: Hoppas dahlin är på tå nu när han offrat sin karriär för detta 😂

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: Dom va tydlig med att 2 jetplan var tankade och redo 😍

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}: Ja domarna var dåliga ikväll men vi får inte glömma att de valde att blunda väldigt mycket till er fördel mot VVIK också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Wallson måste vara i obalans. Har inte sett en intervju med honom i det här slutspelet där han inte gnäller på domaren.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mot ett utvilat Timrå tror jag löven får svårt över 7 matcher.
12 timmar buss väntar väl nu oxå, eller har Kentää tankat jetplanet:)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KRM: Nej inte ett dugg då Bik var fortsatt usla fram till matchminut 50, man fick under perioderna mängder med PP där man spelat riktigt dåligt, det var inte förens sista 10 som hoppet tändes och man började tro på vad man gjorde.
När löven slog in 1-3 såg det ut som att halva Karlskoga började ge upp så nej, jag tror inte att en utvisning på 5 minuter i det läget hade ändrat matchbilden nämnvärt.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Och du tror inte en femma där påverkat matchbilden?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Dexter : Och det är av den anledningen Timrå är lillebror. Inferiority complex.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Du behöver putsa glasögonen!
Bik levde första matcherna på att man hade Juel i målet, när han försvann började löven att göra mål.
Bik har den klart bästa spetsen men löven spelar bättre taktiskt och vinner välförtjänt till slut.

Absolut, en utvisning helt klart, men vad fan har det med utgången av matchen att göra, hockey spelas i 60 minuter och efter 40 minuter står det 1-6..... 1-6, kom inte och påstå att domarens bedömningar ligger bakom att Bik fokuserar på fel saker och helt slutar spela som ett lag och släpper in 6 mål på hemmaplan.

Grattis löven
Välförtjänt !!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
atomragnar: Nja, så länge Timrå är Timrå och inte Sundsvall har jag svårt å se att dom blir något långsiktigt "hot".
Men går Löven upp och spelar sin kort rätt i Umeå kan dom nog få in rätt bra med kapital och på så vis värva sig till ett lag tänker jag.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}:

Wallson är han på riktigt frisk i huvudet. Hur fan kan kan klaga på domarna efter att ha fått med sig en tveksam hög klubba och sluppit en 5+GM.

Fy fan vilken vidrig människa.

Gillar Mike som ställer löven och Wallson mot väggen och har märkt hur dåligt de beter sig mot motståndare och mot domare. Skönt att någon neutral också ser det och vågar ställa dem mot väggen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8839}: Tror dommarna spelade på bik ikväll fyfan

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Sämsta alternativt blev det ,hur skall vi lösa det här .
Min personliga åsikt : sorry .
Vi möter Ett lag som kan påverkar domare ,spelare , allt till sin fördel .
Det kanske blir en serie domarna av gör .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo:

Ursäkta men vad fan har du sett för matcher. BIK har över 7 matcher varit det bättre laget rent spelmässigt. Dom har drivit spelet och spelat sitt eget spel och bara pumpat på, det är det lag som jag tycker har haft bäst lagspel och drivit spelet.

Löven har levet på individuell skicklighet och har vaknat till i perioder av matcherna och litat på den individuella skickligheten. Löven har behövt spela på kontringar långa stunder.

BIK har varit betydligt bättre som lag och fått ut betydligt mer av spelarna och jag tycker dom bjudit på bäst hockey.

Att domarna inte har med utgången av matchen att göra är ju ett lustigt påstående när man missar en 5+GM vid ställning 1-2.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
DrCox: Med dessa domare vettefan. Nej, jag kommer hålla på Timrå i finalen trots att jag känner folk som aldrig skulle heja på Modo i en liknande situation. Timrå känns åtminstone mindre osympatiska än Löven.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nä där har du fel, Timrå skulle aldrig släppa in 4 mål i 3 perren på 7 minuter

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{7639}: Välförtjänt seger, Bik spelar inte hockey i 60 min och då är Löven bättre.
Domarna har inget med utgången att göra, löven spelar som ett lag och knockar Bik rätt välförtjänt över 7 matcher.

« · 2188353 · »